Policijska sindikata sta v DZ vložila pobudo za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ, so povedali v DZ in Sindikatu policistov Slovenije.
Pobudo za referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ je podprlo 4753 volivk in volivcev s prvopodpisanim Zoranom Petrovičem. Predlagajo referendumsko vprašanje, ki se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi zakon za uravnoteženje javnih financ, ki ga je na seji 11. maja 2012 sprejel DZ?
V skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi mora predsednik DZ v sedmih dneh po vložitvi pobude določiti rok za zbiranje podpisov. Vložitev referendumske pobude pomeni, da zakon ne bo začel veljati dan po objavi v uradnem listu, kar je bilo predvideno za petek. Vladna stran je v primeru referenduma že napovedala ustavno presojo referendumske pobude. Če referendum uspe, vlada ne sme še eno leto sprejeti istega zakona.
Zakon torej ne bo začel veljati v soboto, z njim pa je vlada želela letos privarčevati 222 milijonov evrov prihranka. Varčevali bi tako, da bi med drugim znižali tudi plače javnih uslužbencev.
To je letos že druga referendumska pobuda policijskih sindikatov. Policijski stavkovni odbor je namreč 20. aprila v DZ vložil pobudo za začetek postopka razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012. Novela predvideva zamik izplačila regresa v javnem sektorju za en mesec, in sicer z maja na junij. Regres v podjetjih, ki so v več kot četrtinski lasti države, pa do nadaljnjega ne bo smel preseči minimalne plače.
Virant: Rok za zbiranje podpisov bo najverjetneje začel teči v soboto
Predsednik DZ Gregor Virant je pred vrhom parlamentarnih strank napovedal, da bo rok za začetek zbiranja podpisov za referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ najverjetneje določil tako, da bo začel teči v soboto in bo tekel do 22. junija. Referendum bi bil tako lahko septembra.
Virant sicer meni, da oba policijska sindikata, ki zahtevata referendum, s svojo pobudo celotno državo jemljeta za svojo talko. "To je zelo problematičen položaj," je dejal. Vlada ima po njegovi oceni zdaj sicer možnost, da zahteva, da ustavno sodišče oceni, ali bi lahko z odložitvijo uveljavitve omenjenega zakona nastale protiustavne posledice.
Janša poziva policiste, naj umaknejo pobudo
Premier Janez Janša je policijske sindikate pozval, naj umaknejo danes vloženo referendumsko pobudo. Dodal je, da bi referendum na to temo lahko za državo pomenil usoden udarec. "Računamo na to, da bo ta pobuda umaknjena. Upam, da gre za nesporazum. Da to vse skupaj ne bo bistveno zavleklo uveljavitve tega zakona," je pozval premier in opozoril na nevarnost vnovične rasti obrestnih mer na slovenske obveznice.
Ob tem je pojasnil, da se bodo predstavniki vlade in sindikatov na to temo srečali že v petek, da pa vlada nima veliko manevrskega prostora in se z njimi ne more pogajati izven okvirov, za katere se je dogovorila s preostalimi sindikati.
Policijski sindikalist Petrovič je sicer danes nekajkrat dejal, da o umiku pobude še niso razmišljali.
Pahor in Janković svarita
Pred referendumom sta opozorila tudi predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Zoran Janković, ki je, kot pravi, že pred časom napovedal, da se bo zgodila omenjena pobuda, izraža upanje, da do referenduma ne bo prišlo, zato poziva, da se vlada in sindikata dogovorita. Če bi referendum kljub temu bil in bi zakon na njem padel, pa Janković svari, da bomo v bistveno slabšem položaju, kot smo danes.
Predsednik SD Borut Pahor pa opozarja, da "nekdo očitno vliva lažno upanje, da so mogoče bistveno lažje rešitve, vendar niso". "Zato pravim: pamet v roke, še je čas," dodaja. Sam je prepričan, da je varčevanje neizogibno. "Zakon za uravnoteženje javnih financ bi lahko bil drugačen, vendar tak kot je, je na nek način dobil tudi razumevanje sindikatov. Mar to ni dovolj?" se je vprašal.
Če bo zakon na referendumu zavrnjen, Pahor ne bo presenečen, "a potem od Slovenije do Grčije res ni tako zelo dolga pot, kot bi si kdo mislil", opozarja.
Kaj na vse poreče Šušteršič?
Finančni minister Janez Šušteršič je novinarjem 24UR dejal, da zaenkrat nimajo konkretnih izračunov, koliko državo stane vsak dodaten dan neuveljavitve varčevalnega zakona, saj je bila pobuda vložena danes.
Kaj pa Žerjav?
Da bo vlada v primeru, da bo zbrano zadostno število podpisov za referendum, zahtevala oceno ustavnosti, pa je napovedal predsednik SLS Radovan Žerjav.
Žerjav je sicer zaradi vložene pobude za referendum zaskrbljen. Če se bo namreč "začetek reform zrušil, kot so se zrušile vse reforme do zdaj", potem se sprašuje, "kaj bomo v tej državi počeli". "To nas mora skrbeti," je dejal. Če zakon za uravnoteženje javnih financ na referendumu pade, bo tudi rebalans nerealen, kar pomeni, da smo v nekem položaju, ki je nevzdržen, je opozoril in dodal, da bo za to nekdo moral prevzeti odgovornost.
Poslanci nad policijsko pobudo za referendum niso navdušeni
Poslanske skupine nad odločitvijo obeh policijskih sindikatov niso navdušene in jo obžalujejo. Hkrati pa priznavajo, da je to njihova pravica oz. možnost, ki so jo pač izkoristili.
Iz Pozitivne Slovenije so sporočili, da nad odločitvijo policijskih sindikatov niso presenečeni glede na način, kako je vlada vodila dialog s socialnimi partnerji oz. sindikati. Vseeno pa v stranki pobude ne podpirajo, "saj pomeni preložitev izvrševanja pravkar sprejetega rebalansa državnega proračuna za letošnje leto in nadaljevanje sedanjega načina proračunskega financiranja". Upajo pa, da bo vlada pobudo razumela kot sporočilo obeh sindikatov, da mora z njima nadaljevati stavkovna pogajanja in jih tudi zaključiti oz. skleniti stavkovni sporazum.
V SDS današnje vložitve referendumske pobude niso komentirali, dejali so le, da njihovo stališče ostaja enako, kot ga je pred okoli 14 dnevi na novinarski konferenci predstavil njihov poslanec Marko Pogačnik. Poslanec je takrat poudaril, da bodo morali biti v primeru, če ukrepi ne bodo sprejeti, rezi v prihodnosti še bolj drastični, socialne razlike pa bodo še večje.
Vodja poslancev SD Janko Veber je dejal, da je vložitev podpisov legitimna pravica policistov.
Vodja poslanske skupine Državljanska lista Rihard Braniselj pravi, da obžalujejo, da je do tega prišlo. Po njegovem mnenju to ni bilo potrebno, a "to je demokracija".
Vložitev podpisov prav tako obžalujejo v poslanski skupini SLS. Kot pravi njen vodja Mihael Prevc, še vedno upajo, da se bodo vlada in sindikati v petek dogovorili in da bodo podpise umaknili. Po njegovih besedah se namreč v poslanski skupini bojijo časovnega zamika uveljavitve zakona, ki bi omogočil prihranek, saj je vsak dan dragocen. Prevc je sicer prepričan, da ustavno sodišče referenduma o omenjenem zakonu ne bo dovolilo. Ob tem je tudi napovedal, da bodo koalicijske poslanske skupine vložile zahtevo za ustavno presojo, a še niso dogovorjeni, kdaj bodo to storili.
Po mnenju vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina je dejanje policijskih sindikatov za Slovenijo zelo slabo. "Vsak dan, ki ga izgubimo do uveljavitve zakona o uravnoteženju javnih financ, je katastrofa za Slovenijo," je dejal Tonin.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pravi, da je to možnost, ki so jo sindikalisti izkoristili. "Nisem pa prepričan, da je to dobra oziroma prava odločitev," je dejal. Jurša upa, da so temeljito razmislili, kakšno odgovornost so s tem prevzeli. O tem, da bodo potrebne podpise zbrali, ne dvomi, ali bo referendum uspel, pa je po njegovih besedah drugo vprašanje.
Podpis aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor pod vprašajem
Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo po vložitvi pobude za začetek postopka za razpis referenduma na varčevalne ukrepe pojasnjujejo, da podpis aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor v petek vseeno bo.
Vlada in sindikati javnega sektorja so namreč v preteklih dneh usklajevali besedilo aneksa, s katerim so v kolektivne pogodbe za javni sektor vnesli dogovor o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov javnih uslužbencev v zakonu za uravnoteženje javnih financ.
Na omenjenemu ministrstvu so pojasnili, da podpis aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor ne bo prestavljen, ampak bo po načrtih potekal v petek dopoldan, čeprav sta oba policijska sindikata danes vložila pobudo za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, je posledica vložitve podpisov le zamik uveljavitve omenjenega zakona, ne pa zavrnitev omenjenega zakona.
A je po besedah predsednika konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja sploh vprašanje, ali bo v petek aneks h kolektivni pogodbi podpisalo dovolj sindikatov, da bi aneks sploh začel veljati oz. če bodo dosegli zadostni kvorum glede na to, da so danes policisti vložili podpise za referendum. Sicer pa pravi, da so v današnjih usklajevanjih z vlado glede prenosa stavkovnega sporazuma v kolektivne pogodbe prišli precej daleč.
Sicer pa je v aneksu po njegovih besedah varovalka, da ne začne veljati, če bi zakon za uravnoteženje javnih financ padel na referendumski preizkušnji.
Štrukelj je kot predsednik konfederacije, katere član je eden od vlagateljev referendumske pobude – Policijski sindikat Slovenije (PSS), tudi dejal, da razume njihovo ravnanje, saj da je vlada nedopustno ignorirala zahteve in opozorila obeh policijskih sindikatov, da je treba rešiti vprašanja, ki so bila podpisana v prejšnjih stavkovnih sporazumih oz. dogovorih.
Povedal je še, da je bil v preteklih dneh pri vodstvu PSS in da je bilo razpoloženje izrazito naelektreno. "Nakopičeno nezadovoljstvo se lahko zlahka prelije čez rob," je ponazoril. Zato je bila vložitev podpisov po Štrukljevem mnenju pričakovana poteza. Tako tudi Štrukelj poziva vlado, naj se s policijskima sindikatoma začne takoj resno pogovarjati.
KOMENTARJI (1185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.