Policija in Zavod reševalni pas skupaj opozarjajo na pomembnost ustvarjanja reševalnega pasu in na, kot so zapisali pri Zavodu reševalni pas, egoistično in nevarno početje voznika, ki je izkoristil reševalni pas. Posnetek policijske akcije je posnela tudi kamera v policijskem vozilu, posnetek pa so pri Policiji kasneje objavili na družbenih omrežjih. Policisti so tujega državljana, ki je vozil po reševalnem pasu na relaciji Kompolje–Trojane, ustavili in oglobili.
Zavod reševalni pas je v objavi zapisal, da tovrsten prekršek nekoga lahko stane tudi življenja, zato se zavzemajo za visoko globo in sporočilo voznikom, da se v Sloveniji izkoriščanja reševalnega pasu ne tolerira.
30. člen Zakona o pravilih cestnega prometa veleva, da morajo v primeru ustavljanja ali zastoja prometa na avtocesti in hitri cesti z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer vozniki med kolonama vozil takoj vzpostaviti reševalni pas, ki je dovolj širok za varno vožnjo intervencijskih vozil. "Vozila, ki se ustavljajo ali stojijo na skrajnem levem prometnem pasu, se morajo razvrstiti čim bolj levo, tudi čez robno črto smernega vozišča. Vozila, ki se ustavljajo ali stojijo na ostalih prometnih pasovih, pa se morajo razvrstiti čim bolj desno, tudi čez robno črto smernega vozišča, kar vključuje tudi odstavni pas," še piše v 30. členu Zakona o pravilih cestnega prometa.
Kot so nam pojasnili na PU Ljubljana, je za tovrstno kršitev predpisana globa 200 evrov. V konkretnem primeru je tuj državljan polovično globo plačal na kraju.
Reševalni pas je namenjen nujni pomoči
Tako Zavod reševalni pas kot Policija voznike ozaveščata o ustvarjanju reševalnega pasu in svarita udeležence v prometu, da je vožnja po reševalnem pasu prepovedana, nevarna, najhuje od vsega pa je, da vozniki s takšnim neodgovornim ravnanjem onemogočajo pomoč tistim, ki jo zares potrebujejo. Policija zato opozarja, naj bodo vozniki ob zastojih strpni in vzpostavijo reševalni pas, ki bo dopuščal varno vožnjo intervencijskih vozil, neposredno pred oviro (prometno nesrečo). Če je zaprt en pas, pa je pomembna tudi vzpostavitev tako imenovanega sistema zadrge. S primerno hitrostjo in varnostno razdaljo tako omogočimo izmenično vključevanje vozil.
Kot so še zapisali pri Policiji, pa s tem prispevamo k hitrejšemu zmanjšanju kolone vozil, hitrejšemu in bistveno bolj tekočemu prometu.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.