V sklopu usposabljanja avstrijskih policistk s konjema se je danes mešana patrulja policistov konjenikov mudila med Portorožem in Piranom. Kot je za STA pojasnil pomočnik komandirja postaje konjeniške policije Rok Kolarič, avstrijski kolegi ustanavljajo konjeniško enoto s sedežem na Dunaju, namen današnjega patruljiranja pa je bil predvsem v tem, da avstrijski kolegici pridobita potrebne izkušnje.
Slovenski policisti so tako s tujima kolegicama delili svoje bogate znanje in izkušnje. Pokazali so jima, kako poteka patruljno delo, kaj vse počnejo na terenu, kako se približajo ljudem, kako z njimi komunicirajo ter tudi kako skušajo rešiti morebitne varnostne težave na terenu.
V okviru usposabljanja so včeraj obiskali Bled in Ljubljano, danes pa še Portorož in Piran. Vsi policisti-konjeniki, tudi Avstrijki, so jahali slovenske konje, od njih sta bila dva Lipicanca – Pluto Famosa in Puto Strana.
Avstrijski policistki navdušeni nad usposabljanjem in sprejemom na ulici
Avstrijski policistki sta bili z usposabljanjem zelo zadovoljni, saj sta pohvalili izobraževalni del obiska v Sloveniji. Povedali sta, da sta se res veliko naučili od slovenskih kolegov, ki imajo veliko izkušenj s konji na različnih delovnih področjih, so sporočili iz Policijske uprave Koper. Najbolj pa sta bili navdušeni nad pozitivnim odzivom ljudi, tako domačinov kot turistov. Ti so bili namreč nad policisti na konjih izjemno navdušeni in so se želeli z njimi slikati ter se pogovarjati. Policistki sta priznali, da na Dunaju niso vajeni tako lepega sprejema na ulicah.
Slovenski policisti-konjeniki so sicer takšnega odziva javnosti vajeni, saj Kolarič pravi, da so povsod dobro sprejeti. Obiskovalcem in domačinom namreč popestrijo vsakdan, saj "ni najbolj vsakdanje, da vidiš policista na konju, še posebej tukaj na obali".
Čeprav je delo konjenice predvsem preventivno, pa lahko policisti na konju izvajajo vsa policijska pooblastila. Glavna naloga policijske konjenice je sicer vzdrževanje javnega reda in miru.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.