Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar se je popoldne sestal s predstavniki policijskih sindikatov.
A po mnenju predstavnika Sindikata policistov Slovenije (SPS) Kristijana Mlekuša pravih rezultatov ni prinesel. "Moti nas čas, da so tako dolgo čakali z odgovorom. Odgovor vlade je po prvi oceni zelo pomanjkljiv, ga bomo pa organi sindikata v prihodnjih dneh podrobneje preučili," je po sestanku dejal Mlekuš. Prav tako je dodal, da to ni oblastni akt, temveč dogovor treh strani. "Niti na en argument nam niso odgovorili. Niti na to, da smo naknadno podpisali dogovor o kriterijih z ministrom. Ta del popolnoma izpuščajo," dodaja Mlekuš.
Vlada ne razume potez sindikata
Izjavo za medije je po sestanku s policijskima sindikatoma dala tudi državna sekretarka Melita Šinkovec. S sindikati po njenih besedah ostaja razhajanje glede zneska 15 milijonov. To je celoten znesek, namenjen temu. "Letos smo uspeli zagotovili rekordno visok proračun ministrstva, ki znaša nekaj manj kot 400 milijonov evrov. Plače policistov so se med leti 2014 in 2019 povečevale – za 33 odstotkov," pravi Šinkovčeva. Kot je še dodala, tudi policisti, s katerimi se srečujejo na terenu, pravijo, da so zadovoljni.
Sekretarka je še poudarila, da si bodo tudi v prihodnje prizadevali za odprt in konstruktiven dialog s policijskima sindikatoma, da pa nekaterih njihovih potez ne razume.
Policijski sindikati namreč ocenjujejo, da vlada krši stavkovni sporazum, ki so ga podpisali decembra lani, ter se izogiba uresničevanju sprejetih zavez.
V stavkovnem sporazumu so namreč za projekt varovanja schengenske meje predvideli 15 milijonov evrov, a se je zapletlo pri različnem razumevanju, ali so v ta znesek vključeni tudi stroški delodajalca. Vladna stran namreč vztraja, da so, sindikati pa menijo, da bi morali za te stroške zagotoviti dodatna sredstva.
Na ministrstvu za notranje zadeve očitke zavračajo
Dodatno je vzdušje razgrelo dejstvo, da so bila februarja ob plači za januar policistom sredstva za povečan obseg dela izplačana po principu, ki ga zagovarja sindikalna stran, v marcu za februarsko plačo pa po principu, ki ga zagovarja vladna stran. Minister Poklukar je odredil revizijo, Sindikat policistov Slovenije, ki je medtem že imenoval stavkovni odbor, pa je zmotilo, ker je po njihovem mnenju v svojih izjavah javno že napovedal njene rezultate.
Na ministrstvu za notranje zadeve očitke zavračajo in pojasnjujejo, da so ob prvih izplačilih ugotovili, da so naredili kakšno napako, revizija pa bo pokazala, kje se je ta zgodila oziroma kaj je bil razlog zanjo. Revizija po njihovih zagotovilih ni namenjena ugotavljanju, katero izplačilo je bilo pravilno.
Vlada vztraja pri bruto bruto znesku
Vlada namreč vztraja pri tolmačenju, do so v znesek, namenjen izplačilu povečanega obsega dela, vključeni tudi stroški delodajalca, da gre torej za bruto bruto znesek. Kot so poudarili, se vlada vedno pogaja o celotnem znesku in mora predvideti celoten znesek javnofinančnih izdatkov. Tako da vladna stran tukaj manevrskega prostora za pogajanja ne vidi.
Sicer pa je sindikate še dodatno razburila poteza vlade, ki je pred današnjim sestankom v sredo pripravila neformalni pogovor z novinarji. V sindikatu policistov takšen način komuniciranja razumejo kot "nedovoljeno in nedopustno izvajanje pritiska na sindikate".
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.