Vse manj je časa za dogovor med vlado in sindikati, vse večja pa je verjetnost, da se bodo uresničile napovedi o splošni stavki. Predstavniki Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije pravijo, da so se priprave na stavko, ki bo v sredo, 18. aprila 2012, ob 6. uri, že začele. Kot pravijo, se bo velik del stavke izvedel na terenu z začetkom ob 11.55 v vseh večjih slovenskih mestih.
Stavki so se že pridružili številni sindikati javnega sektorja, del zdravstva, nekateri šolniki, danes pa so stavko napovedali še v Sindikatu državnih organov Slovenije (SDOS), Sindikatu policistov Slovenije (SPS) in Sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) ter v sindikatih na področju obrambe.
V SDOS menijo, da je vlada s predlogi varčevalnih ukrepov močno posegla v pravice državljanov in javnih uslužbencev, s čimer po njihovem krši z zakoni določene pravice. Z današnjim dnem so se zato preimenovali v stavkovni odbor, ki od vlade zahteva, naj umakne nepravične ukrepe, ki razgrajujejo socialno državo, sicer bodo 18. aprila stavkali.
Konkretno zahtevajo ohranitev pravic javnih uslužbencev iz veljavnih kolektivnih pogodb in takšno izvajanje reorganizacije državnih organov, da ne bo treba ugotavljati presežnih delavcev. Prav tako od vlade pričakujejo, da ohrani dosežene standarde kakovosti javnih storitev v šolstvu, zdravstvu, socialnem varstvu, raziskovanju in javni upravi in da enostransko ne odpušča javnih uslužbencev in ne znižuje plač.
V sindikatu VIR so se za sodelovanje v stavki od skupno 50 zavodov odločili v 39 zavodih.
Sindikat policistov bi s svojimi ukrepi privarčeval dobrih 8 milijonov
Tudi v stavkovnem odboru Sindikata policistov Slovenije (SPS) so se za napoved stavke odločili zato, ker je vlada, tako menijo, enostransko posegla in prekršila pravila socialnega dialoga.
Iz stavkovnega odbora so sporočili, da so pripravljeni narediti vse, da stavke ne bi bilo. Odprti so za pogajanja in za sprejemljive rešitve za varčevanje. V ta namen so pripravili nabor varčevalnih predlogov, ki pa so jih pripravljeni usklajevati z ostalimi predstavniki sindikatov.
Med ukrepi navajajo združitev zavarovalnih polic, s čimer bi dosegli fleksibilnost, bolj pregledno in od zavarovalnic neodvisno poslovanje ter razporeditev proračunskih sredstev. V policijskem sindikatu menijo, da bi prihranili predvsem na področju vzdrževanja, če bi prodali objekte, ki jih ne uporabljajo več. Poleg tega bi 50 policistov, ki so najbolj kritični zaradi visokih potnih stroškov, premestili. Trdijo, da bi lahko prihranili tudi tako, da bi računali za varovanje na prireditvah in postavili standarde na tem področju. Računali bi tudi nudenje podatkov zavarovalnicam oziroma oglede poškodb.
Med predlaganimi ukrepi so tudi sprememba javnih naročil in sprememba metode dela. Predlagajo namreč, da bi ukinili klasične oblike dela in začasno vzpostavili sistem "gasilske družbe" – na teren bi šli, ko bi bila potrebna intervencija. Varčevali bi tudi pri pošiljanju dokumentacije, predlagajo namreč digitalno pošiljanje dokumentov med državnimi organi in spremembo protokolov. Uvedli bi plačilo za helikoptersko reševanje. Stroške bi morali povrniti tisti ponesrečenci, ki bi nesrečo povzročili sami zaradi malomarnosti.
S predlaganimi ukrepi bi, tako predvidevajo v policijskem sindikatu, privarčevali več kot 8.320.000 evrov.
Policisti vam bodo spregledali manjše kazni, a stali boste v kolonah
Sicer pa v SPS pravijo, da bodo stavko izvajali na različnih lokacijah po državi, v tem času pa bodo zagotovili minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja. Delo bodo prekinili do uveljavitve pravic. "Na neki način bodo državljani spoznali vrednost varnosti, kaj pravzaprav pomeni ta varnost, ki je trenutno povsem samoumevna," je za 24ur.com dejal predsednik SPS Zoran Petrovič. V praksi stavka policistov pomeni, da bodo poostrili nadzor v prometu, kar bo razlog za več zastojev na slovenskih cestah, ob tem pa bodo pisali čim manj kazni. Namesto teh bodo delili opozorila, kar pomeni manj denarja v proračun.
Ukrepi spreminjajo vojake v novodobne sužnje
Intenzivno so k organizaciji protestov pristopili tudi v sindikatih na področju obrambe, kjer se pridružujejo stavki. "Nikakor se ne more dopustiti, da se bodo plače zaposlenih na obrambnem področju še dodatno zniževale, saj so že do sedaj številne plače pod pragom revščine," so zapisali v izjavi za medije. Menijo namreč, da vlada vlada s številnimi skritimi ukrepi zaposlene v MO spreminja v "novodobne sužnje". Plača vojaka je namreč le nekaj nad 600 Evrov, ko pa je vojak v bolniškem staležu pa prejema plačo, ki je nižja od minimalne plače.
Zato najprej pričakujejo odgovore, ki bi jih vlada morala posredovati preden je prišla s konkretnimi in neresnimi predlogi varčevanja.
Zdravstvo: Zaostritev bi lahko bila tako huda, da bodo morali bolnike negovati njihovi svojci
Zdravko Vukadinovič, predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, je za 24ur.com dejal, da bodo sicer zdravstveni delavci na dan stavke delali toliko, da ne bodo ogrožena življenja ljudi, vse ostale paciente pa bodo skušali prenaročiti. Dolge vrste bodo razjezile tudi tiste, ki se bodo odpravili v lekarno po zdravila, v največji zadregi pa bodo po njegovih besedah v socialnovarstvenih zavodih. "Tukaj bomo opravljali predvsem "nedeljsko delo" oziroma ravno toliko, da bodo nujne storitve za tiste najmanj pokretne opravljene," pravi in dodaja, da upa, da bo vlada enkrat le spoznala, da se s tem ne more igrati.
Največji sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides pa se stavki ne bo pridružil. Kljub temu da se jim zdijo predlogi o znižanju razponov med plačnimi razredi povsem nesprejemljivi, menijo, da imajo še vedno možnost s pogajanji priti do sprejemljivih rešitev.
Predavanja bodo odpadla
Tudi Neodvisni sindikat delavcev Ljubljanske univerze je sklenil, da se pridruži stavki v javnem sektorju. Njihov predstavnik Tomaž Sajovic je za 24ur.com dejal, da bodo stavko njihovih članov najbolj občutili študenti, saj predavanj v tem primeru ne bo. Cariniki, ki so oblikovali stavkovni odbor, glede tega, da se pridružijo stavki, pa se še niso dokončno odločili, bodo v primeru stavke s svojim delovanjem gotovo povzročili hudo gnečo na mejnih prehodih.
Dan, ko bo bolje, da se izognemo uradniškim okencem
Na dan stavke bodo razmere vsekakor kočljive tudi na upravnih enotah in uradih, saj bodo zaposleni s statusom javnega uslužbenca ter zaposleni v organizacijah in združenjih javnega in zasebnega prava omejili obseg svojega delovanja. Na okencih bo manj uslužbencev, delali pa bodo počasneje, opozarjajo v Sindikatu javnih uslužbencev Slovenije.
Delo bodo upočasnili tudi sodni mlini
Tudi Sindikat delavcev v pravosodju Slovenije je izglasoval sklep, da se predsedstvo SDP preoblikuje v stavkovni odbor, ta pa z 18. aprilom 2012 napoveduje splošno stavko, s čimer se tudi oni pridružujejo ostalim sindikatom v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije. Svoje bodo poleg zgoraj omenjenih vsekakor prispevali tudi stavkajoči redarji, ki ne bodo pisali kazni, varnostniki, gasilci, vojaki in številni drugi.
KOMENTARJI (814)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.