79-letni Miroslav Moravec je opravljal delo v vinogradu v vasi Mali Nerajec v Beli krajini, ko ga je skupina moških zvezala z vrvjo, stlačila v prtljažnik njegovega avtomobila in pobegnila proti Italiji. Pri Sežani naj bi ga izpustili in sami nadaljevali pot čez mejo. Moški se je zatekel k bližnjim stanovalcem, ki so nato obvestili policijo in njegove svojce.
Tomaž Peršolja z Generalne policijske uprave (GPU) je pojasnil, kako je policija izvedela za ugrabitev. Nekaj po 18. uri so prejeli klic občana iz okolice Divače, ki je sporočil, da se je k njemu zatekel neznanec, ki trdi, da so ga v Beli krajini ugrabili moški.
Po pogovoru z ugrabljencem so policisti izvedeli, da so ga "nekaj po 12. uri trije neznanci na protipraven način zvezali, ga naložili v prtljažnik njegovega vozila, mu odvzeli ključe in se več ur vozili po Sloveniji". Po približno šestih urah so prispeli na makadamsko pot, kjer so mu odvezali roke in ga izpustili, še pred tem pa so mu odvzeli osebne predmete.
Stekla je intenzivna kriminalistična preiskava v sodelovanju z italijanskimi varnostnimi organi, s pomočjo katerih so storilce tudi prijeli. "Nekaj po 20. uri smo prejeli obvestilo italijanske policije, da so v bližini Bazovice prijeli tri osebe, ki ustrezajo opisu osumljencev," je pojasnil Peršolja.
Kot so sporočili s tržaške kvesture, so po obvestilu slovenske policije predstavniki italijanske obmejne policije ob pomoči leteče skupine kvesture nemudoma začeli iskati napadalce in jih kmalu odkrili.
Oboroženi so bili z nožem in so poskušali policistom večkrat ubežati, a jim ni uspelo. "Potem ko so bili identificirali ter obtoženi nezakonitega vstopa v državo in nošenja orožja, so bili tujci vrnjeni v Slovenijo, kjer jim bodo sodili za storjene zločine," so še zapisali v skopem sporočilu za javnost tržaške kvesture.
Malo po polnoči so vse tri osumljence vrnili v Slovenijo, slovenska policija pa jim je takoj odvzela prostost. Gre za 25-letnega državljana Maroka in dva 18-letna državljana Alžirije. Po preverjanju je policija ugotovila, da so bili vsi trije pridržani že prej obravnavani zaradi nezakonitega prestopa meje, Slovenija pa jih je vrnila nazaj na Hrvaško. A očitno jim je uspelo znova prečkati mejo.
Ker policija govori o treh osumljencih, moški pa je dejal, da so k njemu pristopile štiri osebe, je Peršolja pojasnil, da so v začetni fazi ugrabitve očitno sodelovale štiri osebe. Kot kaže pa je eden od njih nekje med vožnjo po Sloveniji, ko so se ustavljali, zapustil vozilo. Policija še zbira informacije o četrti osebi.
Problematika zlorab postopkov mednarodne zaščite
Policisti so sporočili, da so letos obravnavali 1.362 izraženih namer podaje prošnje za mednarodno zaščito, število se je letos povečalo za 13 odstotkov. Resen problem pri obravnavi nedovoljenih migracij policistom povzročajo migranti, ki zlorabljajo postopek mednarodne zaščite, poudarjajo policisti.
Zlorabe sistema mednarodne zaščite se kažejo v velikem razkoraku med številom izraženih namer in dejansko podanimi prošnjami za mednarodno zaščito. Če pogledamo podatke za lansko leto ugotovimo, da smo obravnavali 4.265 izraženih namer podaje prošnje in 2.875 prošenj za mednarodno zaščito, so povedali policisti in zaključili, da bi zaradi tega bilo treba spremeniti zakonodajo o mednarodni zaščiti in uvesti varovalke, ki bodo preprečevale zlorabe.
Sedanji sistem "primi in spusti", ko nezakoniti migranti vedo, da se bodo lahko prosto gibali, če bodo zaprosili za mednarodno zaščito,pomeni izključno dejavnik potega, zaradi česar zmanjšanja števila nezakonitih migrantov kratkoročno ni pričakovati.
Sprejete in izročene osebe
Od sosednjih varnostnih organov so policisti sprejeli 221 oseb, med katerimi je bilo 22 slovenskih državljanov. Število sprejetih se je od lanskega enakega obdobja povečalo za 151 odstotkov. Sosednjim varnostnim organom so izročili 2.046 tujcev. Povečanje je nesorazmerno od 292 tujcev v enakem obdobju lani, gre za povečanje za 600 odstotkov. Med izročenimi močno izstopajo državljani Pakistana in Alžirije. Med sprejetimi tujci je razmeroma veliko tistih, ki so zlorabili slovenski sistem mednarodne zaščite in Slovenijo (nastanitvene kapacitete) zapustili pred koncem postopka.
Frontex ocenjuje, da slovenska policija obvladuje situacijo
V javnosti se pojavljajo vprašanja, če bo Slovenija za pomoč zaprosila Agencijo za Evropsko mejno in obalno stražo.
Policisti so poudarili, da je glavni namen agencije usklajevanje operativnega sodelovanja pri nadziranju zunanjih meja EU. Aktivacija Frontexa na schengenski meji bi prišla v poštev zgolj v izjemnih situacijah, ko Slovenija ne bi mogla več obvladovati situacije, povezane z ilegalnimi migracijami. Frontex ocenjuje, da slovenska policija obvladuje situacijo.
Slovenska policija dela in bo storila vse, da bo Slovenija še naprej varna država
"Slovenska policija dela in bo storila vse, da bo Slovenija še naprej varna država. Navkljub včerajšnjemu dogodku se je potrebno zavedati, da sodimo v krog najvarnejših držav na svetu. A potrebno je odkrito povedati, dani mogoče stoodstotno zagotoviti, da se tak dogodek ne zgodi ali da se v prihodnosti nikoli več ne bo zgodil. To velja za Slovenijo, kot tudi druge države, ki se prav tako soočajo s podobnimi primeri. A z vso odgovornostjo vam zagotavljam, da bo policija storila vse, kar je v njeni moči, za čim več varnosti v naši državi," je dejal Jože Senica.
"Že v preteklosti smo vseskozi opozarjali, da so migracije ne zgolj humanitarni, ampak tudi varnostni izziv. Oba vidika je potrebno enakovredno obravnavati. Policija zato v zadnjih letih vseskozi spremlja dogajanje v regiji, prilagaja svoje aktivnosti, tako v državi kot tudi v sodelovanju s policijam drugih držav, vse z namenom čim bolj učinkovitega delovanja. Prav ta primer, ko smo s pomočjo sodelovanja z italijanskimi varnostnimi organi v zelo kratkem času prijeli tri osumljence kaznivega dejanja, priča o velikem pomenu tovrstnega uspešnega sodelovanja," poudarjajo policisti.
Želja po učinkovitem delu je tudi razlog, da podajamo številne pobude, z različnimi ukrepi, ki bi lahko omogočili lažje in boljše delo policistom na terenu. Namen teh pobud je varnost državljanov, pravijo policisti.
'Ocenjujemo, da se bo povečan obseg nedovoljenih migracij nadaljeval'
"V zadnjem letu beležimo porast nezakonitih migracij v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta. Ocenjujemo, da se bo povečan obseg nedovoljenih migracij nadaljeval tudi v prihodnjih mesecih, zato smo pred kratkim naše aktivnosti na območjih, kjer je prišlo do povečanja, tudi takoj okrepili. Glede na to, da so se spremenili tudi tokovi ilegalnih migracij, in sicer s prej najbolj obremenjenih policijskih uprav Novo mesto in Koper na območje Policijske uprave Ljubljana, smo ta območja dodatno okrepili. Spremenili smo način našega delovanja, izvajamo poostrene nadzore meje, tja smo razporedili policiste iz drugih policijskih enot, posebej smo tudi okrepili delovanje državnih enot na tem območju," so pojasnili.
Kot so pojasnili, so na to območje začeli razporejati policiste iz posebne policijske enote in pomožne policiste, dodatno tudi policiste konjenike in policiste vodnike službenih psov. Nadzor meje opravljajo tudi s pomočjo policijskega helikopterja in brezpilotnih letalnikov, mobilne policijske postaje.
Prav tako so okrepili nadzor meje z dodatnim sistemom videonadzora. Ker ocenjujejo, da s tehnično opremo zelo učinkovito preprečujejo nedovoljene migracije, so predlagali nabavo dodatne tovrstne opreme in pričakujejo, da bo le ta nabavljena v čim krajšem času.
Kot pravijo policisti: "Navkljub različnim polemikam, ugotavljamo, da so začasne tehnične ovire učinkovito sredstvo za omejevanje nedovoljenih migracij, zato smo predlagali postavitev na mestih, kjer ta še ni nameščena in so migracijski tokovi tam prisotni. Pri izvajanju naših nalog na meji nam že nekaj časa pomagajo tudi pripadniki Slovenske vojske, kjer opravljajo naloge v skupnih mešanih patruljah. Prav tako nam Slovenska vojska nudi pomoč z brezpilotnimi letalniki. Želimo si in zaprosili smo, da bi nam pri teh nalogah pomagalo večje število vojakov, saj ocenjujemo, da je taka oblika sodelovanja zelo uspešna. Sicer si želimo tudi kadrovske okrepitve policije in v zvezi s tem izvajamo tudi aktivno kadrovsko politiko."
Policija domačine poziva, domačine, da jih o pojavu tujcev in sumljivih vozil, obveščajo tudi v prihodnje. Opozarjajo na samozaščitno ravnanje, zapiranje in zaklepanje vrat stanovanjskih hiš, zaklepanje avtomobilov (v zadnjem mesecu so imeli na teh območjih nekaj tatvin avtomobilov, a opozarjajo, da je bilo veliko od njih odklenjenih, v njih pa kontaktni ključi vozil). Ljudem tako kot v preteklosti svetujejo, da ne stopajo v stik z neznanci, ampak naj raje o tem takoj obvestijo policiste, ki se bodo kot vedno odzvali in prevzeli obravnavo tujcev.
KOMENTARJI (1120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.