Dan po tem, ko smo v rubriki 24UR FOKUS razkrili sume korupcije v največjem državnem podjetju Dars, se je Policija odzvala in nemudoma začela s preiskavo domnevnih nepravilnosti. Oglasili so se na naši medijski hiši, kjer so zaprosili za predajo dokumentacije in posnetkov. Zanimala jih je tudi identiteta skesanca, ki pa je zaradi zaščite vira ne bomo razkrili. Bomo pa Policiji predali vso dokumentacijo, ki je v javnem interesu.
Na vprašanja o dotičnem primeru so nam medtem na Policiji odgovorili, da lahko potrdijo le, "da Nacionalni preiskovalni urad trenutno preverja informacije o sumih domnevnih kaznivih dejanj v omenjenem primeru". Ter še, da so zbiranje obvestil ter drugi ukrepi usmerjeni v preverjanje okoliščin in potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da so bila storjena kazniva dejanja, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti.
Slovenski državni holding (SDH) je medtem po razkritjih oddaje 24UR FOKUS na sestanek pozval celoten nadzorni svet in celotno upravo družbe Dars. "Sestanka bosta potekala v torek, namen obeh pa je pridobitev vseh dejstev in informacij o predmetnih zadevah, ki bodo podlaga za nadaljnje ukrepe s strani SDH," so sporočili. Z Darsa so nam sporočili, da se bodo sestanka udeležili.
O nadaljnjih ukrepih bodo javnost sproti obveščali. "SDH namerava izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva, ki jih ima na voljo kot upravljavec naložbe, da se morebitna koruptivna dejanja v bodoče preprečijo, morebiti že izvedena pa raziščejo in ustrezno kaznujejo," so zagotovili.
Dodajajo pa, da je treba upoštevati, da je Dars javna delniška služba, ki deluje po sistemu dvotirnega korporativnega upravljanja. Vse posle tako samostojno in neodvisno vodi njena uprava, za nadzor uprave in poslovanja družbe pa je samostojno in neodvisno odgovoren njen nadzorni svet. "SDH se torej v kakršne koli poslovne odločitve družbe niti ne more niti ne sme vpletati oziroma nanje vplivati, temveč lahko deluje le v okviru pristojnosti, ki jih uveljavlja v vlogi edinega delničarja družbe," še opozarjajo na SDH.
KPK bo zadevo obravnavala prednostno
"Na Komisiji spremljamo medijska razkritja in bomo na podlagi javnih objav uvedli postopek predhodnega preizkusa. V njem bomo preverili vse sume kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), za katerega smo pristojni," so sporočili s Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
KPK je sicer na tiskovni konferenci poudarila, da so za preiskovanje kaznivega dejanja prejemanja podkupnine pristojna izključno organi pregona (Policija in tožilstvo), zato KPK v tem delu ne more voditi preiskave. Bodo pa, kot so zagotovili, da bo zadeva obravnavana prednostjo ter da bodo izvedli ukrepe, ki jih lahko.
"Obrnili se bomo na družbo Dars, na njegovega upravitelja ter na ostale vpletene, torej na najširši krog oseb, ki bi nam lahko karkoli povedale," je dejal David Lapornik, namestnik predsednika KPK. Po njegovih grobih ocenah bi lahko sicer prvo poročilo v javnost podali v roku dveh mesecev.
Sicer na KPK zavračajo vsakršno koruptivno dejanje: "Vsako prioretiziranje koristi oz. interesov posameznikov pred javnim interesom in to mimo vseh pravnih norm je škodljivo za celotno slovensko družbo." Lapornik pa je ob tem dodal, da področje lobiranja sicer ni slabo, da pa mora biti transparentno.
Ob tem so opozorili še na velik pomen prijaviteljev nepravilnosti, ki imajo ključno vlogo pri razkrivanju koruptivnih ravnanj in drugih nepravilnosti. "Tudi letos uveljavljeni Zakon o zaščiti prijaviteljev, za katerega smo na Komisiji pristojni, prijaviteljem zagotavlja dodatno zaščito, kot je na primer brezplačna pravna pomoč, izključitev odgovornosti prijavitelja glede razkritja, sodno varstvo in začasne odredbe v primeru povračilnih ukrepov, nadomestilo za primer brezposlenosti, psihološka podpora ..." Zato KPK tudi ob tej priložnosti vse posameznike, ki v svojem delovnem okolju zaznavajo kršitve, pozivajo, da te kršitve prijavijo Komisiji oziroma drugim nadzornim institucijam.
'Do takšnih stvari moramo imeti ničelno stopnjo tolerance'
"Mislim, da so včerajšnji posnetki povedali vse," se je, kot poroča STA, na razkritja kratko odzval premier Robert Golob.
Medtem, ko so pri Socialnih demokratih previdni, da razkritja naše medijske hiše kažejo na indice kaznivih dejanj, ki pa jih morajo zdaj obravnavati pristojni organi ter vpletene poklicati pred odgovornost, pa so v Levici precej bolj kritični. Matej T. Vatovec meni, da nedavna razkritja zagotovo mečejo slabo luč na politiko ter na upravljanje z državnimi družbami.
"Kar spremljamo zadnje čase, je predvsem padanje okostnjakov iz omar prejšnje vlade," je dejal ter izpostavil tudi nedavno afero brskanja po bančnih računih s strani Urada za preprečevanje pranja denarja. Vatovec zato organe pregona poziva, da vsi preiskovalni organi preiščejo, kaj se je v resnici zgodilo.
"Do takšnih stvari moramo imeti ničelno stopnjo tolerance," je jasen ter dodal, da je vprašanje tudi, ali bo zadevo pregledala tudi komisija za nadzorovanje financ. Sicer pa, kot je povedal poslanec Levice, so predstavniki njihove stranke v treh tožbah z Rokom Snežičem. Pravi da "neke vezi" med Snežičem in prvakom SDS obstajajo ter da če se tekom preiskave izkaže, da gre za neke povezave, ki vodijo v korupcijo, "je to verjetno eden največjih škandalov v zadnjem desetletju, morda celo primerljiv s škandalom Sebastiana Kurza v Avstriji".
Obrambni minister Marjan Šarec zdaj pričakuje, da bodo "farizeji iz NSi, ki jih skrbi za davkoplačevalski denar, hitro spet sklicali Komisijo za nadzor javnih financ". "Nerodno je le, da bo moral predsednik komisije Vrtovec, poleg bratov iz stranke, zaslišati tudi samega sebe," je zapisal na družbenem omrežju.
Po mnenju prvaka Nove Slovenije, sicer stranke iz katere prihaja tudi predsednik uprave družbe Dars Valentin Hajdinjak, Matej Tonin pa medtem meni, da so naša razkritja predvsem delo za Policijo. "NSi bo svoj prispevek naredila s tem, da bomo temo obravnavali na parlamentarni komisiji za nadzor javnih financ," je, kot poroča STA, dejal ob delovnem obisku na Koroškem.
"Obstaja podjetnik, ki je poskušal podkupovati zaposlene na Darsu, tega posla seveda ni dobil in zdaj je to razgalil," je dodal prvi mož NSi, ki se mu zdi ob tem "absolutno nesprejemljivo, da nekateri podjetniki poskušajo do poslov priti s podkupovanjem".
Ljudmila Novak, prav tako članica NSi, je podobno dejala, da je morajo zadevo zdaj raziskati za to pristojne institucije. Ob tem je poudarila, da so apetiti po Darsu "izjemno veliki" ter da bi si želele imeti vse stranke tam tudi svoje kadre. Sama sicer meni, da je Hajdinjak sposoben ter da dobro opravlja svoje delo, da pa je prav, da zadevo zdaj raziščejo pristojni organi.
Spomnimo
V nedeljo smo v rubriki 24UR FOKUS v oddaji 24UR razkrili več domnevnih nepravilnostih pri poslovanju družbe Dars, v katere naj bi bila vpletena davčni svetovalec Rok Snežič in predsednik uprave Valentin Hajdinjak, pa tudi stranki SDS in NSi. Skesanec, ki je spregovoril za našo oddajo, pravi, da je za posel na Darsu plačal 90.000 evrov podkupnine, objavljeni posnetek pa razkriva, kako je Snežiču izročil 25 bankovcev po 200 evrov.
Del denarja naj bi šel tudi takratni največji vladni stranki SDS, kar naj bi skesancu dejal prav Snežič.
KOMENTARJI (567)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.