Višje sile so očitno med lanskoletnim poletnim deževjem uslišale naše prošnje po sončnih žarkih. Letos jih imamo resnično na pretek, z njimi pa tudi nadpovprečno vroče poletje. Če je že kazalo na nekaj malega ohladitve naslednji teden, danes podatki Agencije RS za okolje že kažejo drugače. Kot je videti, nas še vsaj naslednjih 10 dni ne bo zeblo. Sončno in vroče vreme se bo namreč po besedah dežurnega prognostika Jureta Cedilnika nadaljevalo.
Cedilnik pravi, da je največja toplotna obremenitev v mestih, še najbolj znosno pa naj bi bilo ob morju. A če mislite, da se boste v njem osvežili, se motite. Morje ima danes 28 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa naj bi se najverjetneje segrelo celo na 30 stopinj Celzija.
Cedilnik sicer še pravi, da so predvsem v popoldanskih urah v goratem delu države možne nevihte, a teh bo bojda zelo malo in ne bodo nudile neke večje osvežitve.
V naslednjih dneh pričakujemo visoke koncentracije ozona, najhuje pa bo na Primorskem. Na Arsu znova svetujejo, da zjutraj dobro prezračimo notranje prostore, popoldne pa se skrijemo vanje. Koncentracije ozona so v dnevu najvišje med 12. in 17. uro, na Primorskem in ob obali pa med 12. do 19. uro. Izogibati se moramo fizičnim aktivnostim na prostem, oziroma svetujejo naj jih izvajamo v jutranjih urah.
Zaradi vročine večji obisk ambulant
Kot so nam sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana, število obravnavanih oseb zaradi težav v povezavi z vročinskim valom v času najhujše vročine, v kakršni smo se znašli prav zdaj, naraste za okoli 20 odstotkov. Glavni razlogi so dehidracija, vrtoglavica, slabost, nestrpno oziroma agresivno vedenje ter kolapsi in toplotni udari.
Rdeči alarm za Hrvaško
Hrvaški meteorologi so za soboto in nedeljo razglasili rdeči alarm za skoraj celotno območje države, saj napovedujejo temperature zraka, ki bodo nevarne za ljudi. Od sobote do ponedeljka ponekod po državi napovedujejo tudi več kot 38 stopinj Celzija, posebej na skrajnem vzhodu države v Slavoniji in v notranjosti Dalmacije.
Hrvaški hidrometeorološki zavod je prebivalce znova pozval k previdnosti, saj lahko vročinski val močno vpliva na zdravje ljudi in je lahko za nekatere življenjsko usoden.
Objavili so tudi rezultate raziskave o povezanosti visokih temperatur zraka in smrtnostjo med letoma 1983 in 2008. V vsaki hrvaški regiji so nevarnosti zaradi vročine različne glede na to, ali so prebivalci vajeni vremenskih razmer na svojem območju. Tako je zelo velika nevarnost za prebivalce Splita, ko temperatura doseže 36,7 stopinje Celzija. V Zagrebu je meja na 37,1 stopinje, v Osijeku pa 38,8 stopinje Celzija.
Na vročino so najbolj občutljivi prebivalci Gospića, ki so v veliki nevarnosti, ko se živo srebro v termometrih povzpne na 35,5 stopinje, medtem ko prebivalci Knina, ki so od Gospića oddaljeni manj kot 90 kilometrov zračne linije, lahko brez velike nevarnosti prestanejo temperature do 39 stopinj Celzija.
Tudi danes najvišje temperature, ki bodo do 37 stopinj, pričakujejo v notranjosti Dalmacije vključno z območjem Knina, medtem ko bodo najnižje dnevne temperature v Liki, se pravi v tudi v Gospiću.
Ob obali pričakujejo med 35 in 37 stopinj Celzija. Temperatura morja je bila davi ob 7. uri od 24 stopinj pri Opatiji do 26 stopinj pri Dubrovniku in Malinski na otoku Krku.
Kakšni so vročinski rekordi?
Temperaturni rekord, ki je 48 stopinj Celzija, na stari celini uradno pripada grški prestolnici Atene in to vse od 10. julija 1977. V kraju Catenanuova na Siciliji so leta 1999 sicer namerili 48,5 stopinje Celzija, a gre za nepotrjeno meritev.
Na svetu ima vročinski rekord Greenland Ranch v kalifornijski Dolini smrti, kjer so po podatkih Svetovne meteorološke organizacije prav tako 10. julija, a leta 1913 namerili 56,7 stopinj Celzija.
V Nemčiji so vročinski rekord, odkar beležijo temperature ozračja, namerili prav letos, ko so 5. julija v kraju Kitzingen namerili 40,3 stopinje Celzija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Sloveniji je dolgo veljal temperaturni rekord zabeležen v Črnomlju 7. julija 1950, ko so izmerili 40,6 stopinje Celzija, nato pa se je 8. avgusta v Cerkljah ob Krki živo srebro povzpelo na 40,8 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.