Širša pogajalska skupina DeSUS se danes ni sestala, kot so sprva napovedali, saj so SDS, Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi v nedeljo že uskladile koalicijsko pogodbo, pojasnjuje generalni sekretar DeSUS Ljubo Jasnič. Stranke bodo o pogodbi odločale v torek. Že danes se je sestal izvršni odbor NSi. Soglasno so sprejeli sklep, s katerim svetu stranke predlagajo vstop NSi v desnosredinsko koalicijo.
Pristojni organi strank, ki se dogovarjajo o koaliciji, bodo svojo dokončno odločitev o vstopu v koalicijo sprejeli v torek. Po izvršnem odboru DeSUS se bo sestal tudi svet stranke. V torek popoldne bodo zasedali tudi v strankah Lista Virant, SLS in NSi. Kot zadnji bo predvidoma zeleno luč koalicijski pogodbi dal svet SDS, ki naj bi se sestal jutri ob 20. uri.
V nedeljo je pet strank uskladilo besedilo koalicijske pogodbe, medtem ko kadrovskih vprašanj dokončno še niso dorekle. Če bo koalicijska pogodba sklenjena, bo najverjetneje mandatar predsednik SDS Janez Janša, ki pa je že pred nekaj časa pojasnil, da je pripravljen kandidirati le, če bo podpisana koalicijska pogodba zagotavljala večinsko podporo v parlamentu. Kdaj natančno naj bi SDS, Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi podpisale koalicijsko pogodbo, sicer še ni znano.
V javnosti zaokrožila imena
Že pretekli teden smo poročali, da naj bi Dragutin Mate znova prevzel notranje zadeve, a danes so zaokrožile informacije, da naj bi ta resor prevzel Zvonko Černač. Ministrstvo za delo naj bi prevzela nekdanja državna sekretarka Romana Tomc. Potem ko se je govorilo, da naj bi izobraževanje prevzel Milan Zver, se danes omenja Mojca Škrinjar. Namesto Zvera naj bi evropski poslanec postal Mirko Zamernik.
Lista Virant naj bi prevzela ministrstvo za finance, ki naj bi ga vodil Janez Šušteršič, prvi mož ministrstva za pravosodje in javno upravo naj bi postal Jani Soršak. Predsednik stranke Gregor Virant pa bi ostal predsednik državnega zbora. SLS: Radovan Žerjav naj bi postal minister za gospodarstvo, združeno kmetijstvo z okoljem naj bi šlo v roke Francu Bogoviču. Zdravstveni resor naj bi prevzel Tomaž Gantar. Nekdanjega člana uprave Darsa Aleša Hojsa bi lahko NSi predlagala za ministra za obrambo, Ljudmilo Novak pa na mesto ministrice brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu. Predsedniku stranke DeSUS Karlu Erjavcu naj bi ponudili zunanje ministrstvo, pozneje pa so mediji poročali, da naj bi Erjavec od Gregorja Viranta vendarle prevzel vodenje državnega zbora.
Türk se še ni odločil, koga bo predlagal
Zadnji rok za vložitev kandidature za mandatarja je v sredo. Poleg poslanske skupine in skupine 10 poslancev lahko v drugem krogu mandatarja predlaga tudi predsednik republike Danilo Türk. Ta v tem trenutku končne odločitve še ni sprejel, so pojasnili v predsednikovem uradu. Svojo odločitev bo sporočil do srede, ko se tudi izteče rok, v katerem lahko predlagatelji podajo predloge. Seja državnega zbora, na kateri bodo poslanke in poslanci odločali o podpori kandidatu ali kandidatom za mandatarja, bo 28. januarja.
Bo predlagal Jankovića?
Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi bilo malo možnosti, da bi predsednik Danilo Türk za mandatarja vnovič predlagal prvaka Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića. Janković na sobotnem kongresu stranke možnosti, da bi vnovič kandidiral za mandatarja, sicer ni dokončno izključil. Strankina predstavnica za odnose z javnostmi Nataša Pelko medtem zatrjuje, da se odtlej ni nič spremenilo.
Po ocenah vodje poslanske skupine SD Janka Vebra je vnovična Jankovićeva kandidatura zlasti njegova odločitev, pri tem pa poudarja, da SD ni spremenila stališča in da je Jankovića pripravljena podpreti tudi v drugem krogu.
Če Janković ne bo vnovič kandidat, se bo glede podpore kateremu drugemu kandidatu SD ponovno opredelila po vložitvi kandidatur. O tem bo verjetno razpravljalo tudi predsedstvo stranke, ki bo v četrtek. Predsedstvo bo tako razpravljalo tudi o podpori Janši, če bo ta kandidat za mandatarja.
KOMENTARJI (2345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.