Slovenija

Podbregar zavrača očitke

Ljubljana, 16. 04. 2007 16.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tomaž Bračko/STA
Komentarji
3

Po navedbah nekdanjega direktorja SOVE naprava za prisluškovanje mobilnim telefonom ni bila uporabljena.

Nekdanji direktor Slovenske varnostno-obveščevalne agencije (SOVA) Iztok Podbregar pravi, da prenosna naprava za prisluškovanje mobilnim telefonom v njegovem mandatu ni bila nikoli uporabljena. Prenosno napravo za prisluhe mobitelom sta namreč v tajnem stanovanju SOVE na Malem trgu 4 našla svetovalec za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade Aleksander Lavrih in direktor SOVE Matjaž Šinkovec.

Nekdanji šef SOVE Iztok Podbregar in novi direktor Janez Šinkovec
Nekdanji šef SOVE Iztok Podbregar in novi direktor Janez Šinkovec FOTO: POP TV

Ali je SOVA nezakonito prisluškovala, tudi s tajne lokacije na Malem trgu 4, kjer sta Lavrih in Šinkovec našla napravo za prisluškovanje, je kot kaže vprašanje, na katerega vlada išče odgovor. "V mojem obdobju ta tehnična sredstva niso nikoli bila uporabljena. Iz elaboratov, ki so bili predani v primopredajnem zapisniku, je razvidno, da so tudi bila zapečatena," je povedal Podbregar.

Predsednik vlade Janez Janša očitno ne verjame. Ali so napravo za prisluškovanje uporabili, kot kaže, preverja posebna vladna skupina. "To je pomembno, ker uporabo takšne naprave ni možno verodostojno nadzorovati. Jaz v času bivšega direktorja nisem nikoli slišal, nikoli me ni seznanil, da takšna naprava obstaja," je povedal Janša.

Podbregar pravi, da je ob primopredaji vso opremo predal nasledniku Šinkovcu. Torej ga je seznanil tudi s prenosno napravo za prisluškovanje mobitelom. Ustno pa je o opremi seznanil tudi predsednika vlade. "Verjamem, da je to že kar nekaj časa nazaj. Morda se tudi sedaj ne spomni, ko je o tem govoril. Moram povedati, da o tem nimam nobenih posebnih trdnih dokazov, da bi mu lahko verodostojno dokazoval, s čim sem ga seznanil in s čim ne," je razložil Podbregar.

Vhod v stavbo SOVE
Vhod v stavbo SOVE FOTO: POP TV

V času Podbregarja, ki je v agencijo prišel leta 2002, je SOVA že imela napravo za prisluškovanje. Agencija naj bi jo, iz rednih proračunskih sredstev, kupila leta 1999.

'Lavrihovo ravnanje je vprašljivo'

Predsednik DeSUS Karl Erjavec, sicer tudi član vladne delovne skupine, zadolžene za pripravo ocene dela Slovenske varnostno-obveščevalne agencije (SOVA), na današnji novinarski konferenci ni želel komentirati obiska svetovalca za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade Lavriha na tajni lokaciji SOVA v Ljubljani lani novembra. Poudaril pa je, da je Lavrihovo ravnanje lahko vprašljivo, če je šel gledat osebne dosjeje.

Kot je znano, je Lavrih jeseni, še pred ustanovitvijo posebne delovne skupine, v spremstvu direktorja SOVA Šinkovca vstopil v takrat skrivne prostore agencije. Po poročanju medijev naj bi šlo za mansardno stanovanje na Malem trgu 4 v središču Ljubljane. Šinkovec je zagotovil, da takrat iz objekta niso bili odneseni nobeni dokumenti in tudi ni prišlo do vpogleda v agenturno mrežo, namen obiska pa naj bi bil reorganizacijske narave. Erjavec pa pričakuje, da bodo člani delovne skupine seznanjeni z omenjenim obiskom.

Erjavec pričakuje tudi, da bo predsednik delovne skupine, pravosodni minister Lovro Šturm pripravil poročilo, kjer bo člane seznanil z vsemi dejstvi - zlasti v določenih stvareh, ki so prišle v javnost. Kot je pojasnil, želi, da bodo člani skupine verodostojno seznanjeni z delovanjem SOVA. Tako se bodo lahko odločili, kaj predlagati vladi, da se izboljšata delo in stanje v SOVA.

Vladna delovna skupina je do zdaj imela samo en sestanek, je povedal Erjavec in dodal, da je takrat članom skupine povedal, da sam ne bo obiskoval agencije.

Predsednik DeSUS je danes izrazil tudi bojazen, da DeSUS na predsedniških volitvah ne bo nastopila s svojim kandidatom. A, kot je pojasnil, so se v stranki že pogovarjali o morebitni podpori sedanjemu predsedniku Janezu Drnovšku, če bi se ta odločil za ponovno kandidaturo in če bi seznam kandidatov ostal, kakršen je. Če pa bi kandidiral kandidat, ki bi dal polno podporo programu DeSUS, bi takšnemu kandidatu verjetno dali prednost, je še poudaril Erjavec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pomi@auspuh.com
20. 04. 2007 10.14
Ja tonček balonček. A ni celo Janša takrat vodil obrambno ministrstvo. Torej je vedel za napravo. Se pravi imamo v slo dve taki mašini?
Jožajoža
17. 04. 2007 12.13
bravo janša.uničevanje svojih dosjejev na SOVI si spet obrnil sebi v prid.svojim nepismenim volilcem si omenil in pokazal stari MOBILNI APARAT,ki je "prisluškovalna" naprava.in ti tvoji "otroci" so ti začuda verjeli.
Tonček Balonček
16. 04. 2007 21.53
Ali se še kdo spomni tiste afere, ko sta bila Slatinšek in Bezgovšek osmešena, ko so ju Hrvati dobili z obveščevalnim kombijem, ko sta prisluškovala hrvaškim frekvencam. Potem so ju v Varaždinu obsodili. Vojaška obveščevalna služba je bila moderna, je imela vse skupaj kar v avtu. To tehnično čudo so (oprema nemške izdelave, zelo drago) so potem milostno vrnili. Ta Sova ima pa vse skupaj kar zapečateno?! Halo?