Paradoks dopusta, ki to ni
Počitnice vedno povezujemo z nečim lepim – razbremenitvijo, dobro voljo, veseljem, prostočasnimi aktivnostmi in vsem tistim, za kar nimamo priložnosti čez leto. Gre za čas, ko se spočijemo, uravnotežimo stresni vsakdanjik in vsaj za trenutek prekinemo naporen tempo življenja. Posvetimo se svojim najbližjim in sebi. Vsaj tako naj bi bilo. A ko se dopust končno zgodi … se zgodi tudi neke vrste paradoks. Vse tisto, kar smo nestrpno pričakovali, se v partnerskem odnosu mnogokrat spreobrne v vrtiljak očitkov, nestrinjanj, napetosti – vseh tistih težkih čustvenih vsebin, ki so se v nas nabrale čez leto.
Ljudje smo mojstri v zanikanju, ko si nečesa ne želimo priznati in se s tem soočiti. In prav s tem povezane so tudi vse neizgovorjene besede, zamere, težka občutja in včasih le na videz postranske malenkosti, ki jih pometamo pod preprogo. In bolj kot pometamo, večji kup nastaja. Ko se temu pridružijo še obilica prostega časa in nestrukturirani dnevi, vse skupaj kar kliče po priložnosti razčiščevanja tistega, kar nam leži na duši. Na dopust, kjer koli ga že preživljamo, tako poleg kovčka lahkotnih poletnih oblek odnesemo še večji kovček težke čustvene navlake, ki komaj čaka, da se sprosti.
Ko si želimo nadoknaditi zamujeno
Dopust je zagotovo sprememba v monotoni rutini vsakdana in zdi se, da ne znamo več živeti brez natrpanih urnikov in dolgega seznama obveznosti. Rutina je obvladljiva, prosti čas pa naenkrat ne več, kar nekaterim predstavlja težavo. Pojavijo se lahko ankisoznost, nemir, včasih tudi depresivna občutja, kar bližnji močno občutijo.
Zagotovo vsi poznamo tisti znani stavek: "Pogovoriti se morava!" Ženske smo ponavadi tiste, ki se v partnerskih odnosih želimo pogovarjati, razčiščevati, analizirati situacije in besede ter iskati skrite pomene. Moškim pa običajno ni do tega. In kaj je bolj priročno kot dopust, ki je idealna priložnost za zbližanje in pogovor o vsem, kar žensko muči. In prav tu nastane konflikt interesov ali bolje rečeno – konflikt pričakovanj. Ženske bi se na dopustu pogovarjale in s tem iskale bližino, moški pa bi se radi mentalno odklopili, kar vodi v začaran krog malodušja, nezadovoljstva, tihih dni, mimogrede pa privrejo na dan še stare zamere. Dopust, ki naj bi bil čas, ko znova poiščemo stik in se v polnosti posvetimo najdražjim, se tako spreobrne v napeto čustveno igro, kjer zmagovalca ni. A tako malo je potrebno, da smo zadovoljni vsi. Ne glede na to, kakšne razlike v doživljanju in čustvovanju so med nami, vsem je skupno eno – vsi si želimo pripadati, biti slišani, razumljeni in ljubljeni.
Počitnice, dopust, prosti dnevi, ali kakor koli to poimenujemo, so čas veselja, zabave in izpopolnjenosti – če se le tako odločimo. V partnerskem odnosu je zagotovo pomemben pogovor o tem, kaj od dopusta pričakujemo in kaj nam ta sploh pomeni. Za nekatere so to drzna potovanja in športni podvigi, za druge počitek ob knjigi, meditacija ali učenje novih veščin. Pomembno je, da si damo priložnost, mirno spregovorimo o idejah, ciljih, željah in prioritetah ter najdemo ustrezen kompromis, ki bo zadovoljiv oba. Da čim bolje izkoristimo ta dragoceni čas, pa ne smemo pozabiti še na jasne razmejitve od službe in ostalih obveznosti, ki se jim posvečamo čez leto. Vsaj za trenutek pozabimo na telefone, elektronsko pošto in vse digitalne vsebine, ki kradejo našo pozornost. Pomembno se je zazreti vase, najti stik s seboj in partnerjem in uživati v vsakem trenutku posebej. Le tako se bomo z dopusta vrnili polni energije in zagona za nove izzive.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.