V odprtem pismu celjski gospodarstvenik Franci Pliberšek sindikate sprašuje, "kje ste bili in kaj ste počeli zadnja tri leta, ko se je naša država zadolžila za 2,5 milijarde evrov letno?" Poudarja, da so sindikati premalo naredili za vse tiste delavce, ki, kljub temu da redno in trdo delajo, nimajo osnovnih sredstev za človeka vredno življenje. "Komu ste pomagali? Propadlemu gradbenemu sektorju, v katerem je v zadnjih dveh letih propadlo 11.000 družb in podjetnikov,“ se sprašuje Pliberšek.
Sindikati bi morali biti bolj učinkoviti takrat, ko bi se dalo stvari preprečiti, ne samo takrat, ko gori, pravi Pliberšek, ki sindikate in vlado sprašuje, ali so kdaj zahtevali, da se spoštujeta red in ustava v državi, kar bi marsikateremu podjetniku in njegovim zaposlenim še danes zagotavljalo obstoj in delo?
Pliberšek opozarja, da se je treba boriti za pravice delavcev in tistim, ki delajo dobro in učinkovito, zagotoviti dostojne plače. "V gospodarstvu se sleherni dan borimo za obstoj in zagotavljanje dela zaposlenim v tistih podjetjih, ki nam jih je v tej nepravni državi še uspelo obdržati pri življenju. Gospodarstvo ne more in ne bo prevzelo nase še vašega bremena,“ opozarja Pliberšek.
Javna uprava: Plačilo po delovni učinkovitosti
Glede bližajoče se stavke javnega sektorja Pliberšek sindikate sprašuje, "zakaj ne stavkate zato, da bi postalo pošteno delo vrednota in ne sramota, kot je danes?“ Pliberšek opozarja, da je proti vsesplošnemu zniževanju plač v javnem sektorju. "Pravzaprav zahtevam, da se plače zvišajo vsem, tudi zaposlenim v javnem sektorju. A na račun plačila po delovni učinkovitosti in ne na račun tistega dela gospodarstva, ki je ostal zdrav in se danes brez pomoči države bori s posledicami slabega vodenja države in nespoštovanja državnega reda in prava.“
Pliberšek opozarja, da je javni sektor v zadnjih treh letih dodatno zaposlil 9000 ljudi, medtem ko so jih morali v gospodarstvu 76.000 odpustiti. "Varčevanje na račun vsesplošnega znižanja plač zaposlenih v javni upravi in posledično stavka javnega sektorja je po mojem mnenju le še en dokaz, da ne eni ne drugi prav zares ne veste, kaj delate,“ vladi in sindikatom sporoča Pliberšek.
Za vse tiste, ki norm ne bodo dosegali in za katere ne bo dovolj dela, Pliberšek predlaga, da se jim preko Zavoda za zaposlovanje zagotovi javna dela, med katerimi omenja pomoč v domovih za ostarele, obiranje hmelja in sezonskega sadja, prav tako pa predlaga, da bi brezposelni obdelovali še okoli dve tretjini neobdelanih kmetijskih zemljišč. "Vsak brezposelni bi lahko dobil 2 do 3 ha zemlje brezplačno v najem, da bi začeli pridelovati ekološko hrano. Postali bi lahko največji izvoznik bio hrane v EU,“ vladi še predlaga Pliberšek.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.