Premier Borut Pahor je pojasnil, da je v arbitražnem sporazumu zapisano, da lahko tako Slovenija kot Hrvaška sami katero koli vprašanje rešita brez arbitražnega sodišča. Premier je izrazil prepričanje, da je treba razumeti posebne zgodovinske okoliščine in pri tem spomnil, da na obeh straneh obstajajo politične sile, ki razumejo izjemnost zdajšnjega političnega trenutka. Zato Pahor, ki je ponovno zatrdil, da zaradi arbitražnega sporazuma s Hrvaško ne misli odstopiti, meni, da je treba zdaj pokazati preudarnost, odločnost in pogajalsko spretnost, da se arbitražni sporazum pripelje do konca.
Slovenski premier pričakuje, da se bodo prihodnji teden nekatere nejasnosti glede arbitražnega sporazuma razčistile in da bo v kratkem po 18. letih le prišlo do podpisa tega pomembna sporazuma v Stockholmu. Zato se bo Pahor po vseh svojih močeh skupaj z vlado potrudil, da bo parlamentarna večina potem ta sporazum tudi ratificirala.
"Ali se bodo ljudje na referendumu odločili podpreti ta sporazum ali ne, bodo odločitev sprejeli po svoji presoji. Jaz bom v referendumski kampanji poskušal pojasniti, da je to daleč največ, kar Slovenija v doglednem času doseže za neko pravično rešitev mejnega spora. Mislim, da smo na pragu nekega pomembnega uspeha in zato kakršno koli razmišljanje, da bi se zdaj umaknil, ne pride v poštev. Zdaj je treba dokončati delo, ki smo ga začeli," pravi Pahor.
Na vprašanje, ali je koalicija naklonjena referendumu o arbitražnem sporazumu, je Pahor odgovoril, da neka naklonjenost obstaja, sam pa ni naklonjen, da bi prav koalicija dala predlog za referendum, ker se zaveda, da bi se v tem primeru razvnele strasti, poleg tega ne odločamo samo o sebi, ampak tudi o drugem partnerju v sporazumu.
Pogovori z Janšo
Pahor je potrdil, da se je s predsednikom SDS Janezom Janšo pogovarjal o omenjenem arbitražnem sporazumu in prav gotovo bodo ti pogovori še tekli, če ne dvostransko ali na ravni predsednikov strank, potem pa zagotovo v odboru za zunanjo politiko, kjer naj bi razčistili vse nejasnosti.
Glede enostranske izjave Hrvaške na arbitražni sporazum je Pahor dejal, da Slovenija nima pravice kakor koli omejevati hrvaške suverenosti v tem smislu, da hrvaški sabor v procesu ratifikacije sprejme enostransko izjavo in tudi Slovenija ne more nič narediti, če katera izmed držav, v tem primeru ZDA, politično podpre to enostransko izjavo. Pahor pa nasprotuje, da bi takšno izjavo podpisale države EU ali švedsko predsedstvo, ker je to predsedstvo priča sporazumu kot celoti in bi to imelo popolnoma drug pravni pomen.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.