Predsednik države Borut Pahor je mnenja, da ne gre podcenjevati razmer na območju Zahodnega Balkana in da je treba dovolj zgodaj opaziti in nasloviti določene zaskrbljujoče procese v regiji. Poudaril je pomen hitrejšega širitvenega procesa EU, saj je Zahodni Balkan za EU prvovrstno geopolitično vprašanje. Dejal je, da je odgovor na vsa vprašanja na Zahodnem Balkanu en – EU, so sporočili iz Pahorjevega urada.
Po mnenju Pahorja gre ta čas v regiji opaziti tri večje problemske sklope: situacijo v Bosni in Hercegovini, stagnacijo v dialogu Beograd-Priština in bolgarsko blokado Severne Makedonije pri pogajanjih za članstvo v EU. Pobudi Odprti Balkan, ki so jo zagnale Srbija, Albanija in Severna Makedonija, bi se po njegovi oceni lahko pridružile tudi druge države regije. Pahor pobudo podpira, saj v njej vidi možnost za dodatno povezovanje, a ta ni in ne sme biti alternativa EU, je izpostavil.
V razpravi je bil poudarjen tudi pomen sprave, h kateri ves čas poziva slovenski predsednik.

Na okrogli mizi so sodelovali predsednica Kosova Vjosa Osmani, posebni predstavnik EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslav Lajčak, zunanja ministrica BiH Bisera Turković, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Christian Schmidt in zunanji minister Hrvaške Gordan Grlić Radman.
Pahor se je danes v Münchnu sestal tudi z ameriško senatorko slovenskih korenin Amy Klobuchar. Dogovorila sta se, da bo Klobucharjeva slavnostna govornica ob letošnjem dnevu slovensko-ameriškega prijateljstva, s katerim bo obeležena tudi 30-letnica vzpostavitve diplomatskih odnosov.
Minister za obrambo Matej Tonin se je medtem ob robu zasedanja obrambnih ministrov severnoatlantskega zavezništva Nato v Bruslju ter ob robu varnostne konference v Münchnu z nemškimi sogovorniki pogovarjal predvsem o krepitvi dvostranskega sodelovanja na obrambno-vojaškem področju, so danes sporočili z Morsa.
Ob robu zasedanja Nata je govoril z nemško ministrico za obrambo Christine Lambrecht, s katero sta izpostavila dobro dosedanje sodelovanje med oboroženimi silami obeh držav, zlasti na mednarodnih misijah. V Münchnu pa je govoril s parlamentarno državno sekretarko na nemškem obrambnem ministrstvu Siemtje Möller, s katero sta podrobneje pregledala možnosti za nadgradnjo dosedanjega sodelovanja.
Zunanji minister Anže Logar pa se je ob robu varnostne konference v minulih dneh sestal z vrsto tujih državnikov. Na spletnem družbenem omrežju Twitter je ministrstvo za zunanje zadeve med drugim izpostavilo srečanja z zunanjimi ministri oz. ministricami Islandije, Mongolije, Jordanije in Somalije.
Z indijskim zunanjim ministrom Subrahmanyamom Jaishankarjem je Logar govoril o konkretnih bilateralnih projektih pred prihajajočim obiskom v Indiji. Z zunanjim ministrom Gruzije Davidom Zalkalianijem pa sta razpravljala predvsem o zaskrbljujočih razmerah v in okoli Ukrajine. Logar je ob tem znova zagotovil polno podporo Slovenije suverenosti in ozemeljski celovitosti Gruzije, še navaja zunanje ministrstvo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.