Premier Borut Pahor se je že v četrtek ob robu vrha EU v Bruslju s predsednikom italijanske vlade Silviom Berlusconijem pogovarjal o načrtovanem krčenju sredstev za slovensko manjšino v Italiji. Berlusconi je obljubil, da bo Italija s primernim načinom ukrepanja zagotovila enako vsoto denarja za slovensko manjšino v Italiji. "Povedal mi je, da mi je poslal pismo, ki ga bom dobil uradno v Ljubljano, fotokopijo pa tudi že v Bruslju. Če sva se prav razumela, je vsebina pisma pozitivna," je pojasnil Pahor, ki je ocenil, da italijanska vlada njegova opozorila jemlje resno. "Kot sem razumel, si bo s praktičnimi ukrepi prizadevala rešiti položaj tako, da bo slovenska manjšina v Italiji zadovoljna in bo dobila približno enako sredstev, kot bi jih sicer," je razložil.
Pahor je še poudaril, da 'štejejo dejanja'. "Ne samo, da čakam na pismo, Slovenija čaka zlasti na ukrepe italijanske vlade. Če bodo šli v smeri obljub Berlusconija, bomo zadovoljni," je poudaril in zatrdil, da slovenska vlada, ko bo sprejemala varčevalne ukrepe, ne bo ravnala tako, da bodo institucije italijanske in madžarske skupnosti pri tem prizadete.
Senat zavrnil dopolnilo o sredstvih
Še isti dan je italijanski senat na zasedanju, posvečenem razpravi o vladnem osnutku finančnega zakona za triletje 2009–2011, zavrnil dopolnilo slovenske senatorke Demokratske stranke (DS) Tamare Blažina, v katerem je zahtevala opustitev krčenja sredstev za slovensko manjšino v Italiji.
Blažinova je vložila dopolnilo, ker krčenje sredstev utegne usodno prizadeti delovanje najpomembnejših ustanov Slovencev v Italiji, vendar ga je senat zavrnil z glasovi 140 članov desnosredinske vladajoče koalicije, medtem ko je dopolnilo podprlo 105 senatorjev levosredinske opozicije (DS in Italije vrednot) in predstavniki narodnih manjšin.
Petek: Zaskrbljeni smo in razočarani
Oglasil se je Miro Petek, poslanec SDS in predsednik Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu: "V poslanski skupini SDS smo razočarani in zaskrbljeni zaradi odločitve italijanskega senata, ki je znatno zmanjšal sredstva za slovensko narodnostno skupnost v Italiji. Italijanske oblasti žal niso prisluhnile zahtevam in prošnjam Slovencev v Italiji, neuspešna je bila tudi slovenska diplomacija.“
Finančni zakon za obdobje od 2009 do 2011 po Petkovih besedah pomeni znatno zmanjševanje finančnih sredstev – leta 2011 bi naša manjšina v primerjavi z letošnjim letom izgubila kar 40 odstotkov sedanje državne podpore. Iz finančnega sklada zaščitnega zakona bi naša manjšina prihodnje leto dobila 1.120.000 evrov manj denarja kot letos. Poleg tega naša manjšina dobiva enako finančno podporo že 18 let in glede na inflacijo se je ta podpora v teh letih realno že zmanjšala za 70 odstotkov, je pojasnil.
"Pričakujemo, da se bo slovenska vlada hitro in ustrezno odzvala in bo v nadaljnjih pogovorih z italijansko vlado uspela doseči, da italijanske oblasti zagotovijo druge vire financiranja slovenske manjšine. Tovrstno krčenje namreč pomeni prvi korak k ukinitvi delovanja slovenskih manjšinskih institucij, slovenskega šolstva, gledališča, tiska in založništva,“ je še sporočil Petek.
Ponovno zagotovilo
Pahor se je nato danes vnovič pogovarjal z Berlusconijem: "Vemo, da je včeraj senat zavrnil zakonodajni paket, kar smo tudi pričakovali," je povedal in dodal: "Gre za dogovor, ki je praktične narave. Še enkrat mi je bilo zagotovljeno, da bo italijanska vlada na primeren način v naslednjih mesecih naredila vse, da bi slovenska manjšina v Italiji dobila približno enako vsoto denarja, kot ga je imela pred varčevalnimi ukrepi," je pojasnil. "Moram pa takoj povedati, da sem vsem povedal, da sem vesel teh najav, a da jim bom verjel, ko bodo uresničene.“ Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko in poslanec stranke Zares Ivo Vajgl je pozdravil Pahorjevo potezo in izrazil upanje, da bo Berlusconi držal besedo. Na dogodke so se odzvali tudi pri SD. Kot je zapisal poslanec Luka Juri, v stranki upajo, da bo italijanski parlament sposoben uresničiti Berlusvonijevo obljubo Pahorju. Skupina približno 50 profesorjev oziroma sodelavcev ljubljanske Pravne fakultete je v odprtem pismu izrazila podporo Slovencem v Italiji in obenem zaskrbljenost zaradi napovedanega 32-odstotnega znižanja sredstev za financiranje šolstva, kulture in drugih vrst družbenega delovanja zamejskih Slovencev.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.