Na Ptuju so se neformalno sestali premier Borut Pahor, njegova hrvaška kolegica Jadranko Kosor in srbski predsednik Boris Tadić. Dogovorili so se za oblikovanje "personalne trilaterale", znova pa se bodo sestali, tako Pahor, ko bodo ocenili, da bi lahko prispevali h krepitvi zaupanja med državi in pomagali pri hitrejšem reševanju pomembnih vprašanj.
Naslednjič naj bi se srečali v Zagrebu, nato pa še v Beogradu. Tadić meni, da bi ta srečanja prispevala k sprostitvi političnih odnosov med tremi državami, pa tudi na celotnem območju JV Evrope, kjer države želijo postati članice EU in se pri tem medsebojno podpirajo. Dodal je še, da si Srbija želi, da bi Hrvaška čim prej postala članica EU in da jih veseli, da je Slovenija ta korak že storila.
Za krepitev gospodarskega sodelovanja
Trojica se je v enournem pogovoru na ptujskem gradu med drugim dogovorila za tesnejše gospodarsko sodelovanje. Kot je povedal Pahor, so se pogovarjali o možnostih, "da spričo odpravljanja nekaterih političnih zadržkov med državami pospešimo tudi gospodarsko sodelovanje, ki je v korist prav vseh treh držav, ker je recesija naredila svoje" in dostikrat prepolovila medsebojno gospodarsko sodelovanje. "Mi pa si želimo, da bi se to sodelovanje znova okrepilo, da bi se vsi trgi odprli en za drugega in da bi, kolikor je to mogoče, vsi trije nastopili skupaj na tretjih trgih," je dodal.
Reševanje zapletov pred konferenco
Tokratno srečanje je bilo sicer v prvi vrsti namenjeno zbliževanju stališč pred skorajšnjo konferenco o Zahodnem Balkanu na Brdu pri Kranju. Zapleta se namreč pri udeležbi Srbije in Kosova.
Kot je povedal Pahor, so uspeli – sicer "ne v celoti, ampak bolj ali manj" – "rešiti vsa vprašanja, ki so bodisi statusno ali vsebinsko povezana s konferenco". Katera so ta vprašanja, ni pojasnil, je pa Tadić v izjavi ponovil stališče Srbije, da je predpogoj za njeno sodelovanje na konferenci ta, da bo Kosovo "sodelovalo v formatu, ki je v skladu z resolucijo VS ZN 1244", torej kot Kosovo-Unmik. Dodal pa je, da si v Beogradu želijo, da bi se vsi problemi rešili in da so pripravljeni sodelovati na konferenci.
Zaplet pred konferenco
Uradni Beograd je že večkrat poudaril, da udeležbi Kosova na regionalnih srečanjih ne nasprotuje, a le pod pogojem, da je predstavljeno kot Kosovo-Unmik. V Prištini na to ne pristajajo. Iz urada predsednika Fatmira Seiduja, ki naj bi se po prvih podatkih udeležil konference v Sloveniji, so sporočili, da bo prišel le, če bo vabljen kot predsednik neodvisne in suverene države Kosovo.
Žbogar: Našli smo rešitev
Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar, ki se mudi v španski Cordobi, pa je danes dejal, da bodo prišli tako Srbi kot Kosovarji. "Potrditve udeležbe imamo z vseh strani. Vsi voditelji Balkana, ki so prejeli vabila, bodo prišli," je poudaril. Na vprašanje, ali je torej kosovska stran pristala na pogoj Srbije, da bo na konferenci udeležena kot Kosovo-Unmik, je odgovoril, da naj bi bila konferenca pripravljena po formuli, ki je že bila uporabljena v formatu EU – da države sodelujejo brez napisov držav in da na srečanju sodeluje tudi Unmik.
Kdo vse pride?
Na konferenco v Sloveniji so bili po navedbah diplomatskih virov vabljeni predsedniki vlad držav na Zahodnem Balkanu, le Srbijo naj bi zastopal predsednik Tadić. Kosovo naj bi tako zastopal premier Hashim Thaci. Minister Žbogar je še povedal, da bodo na konferenco v Sloveniji prišli tudi predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, evropski komisar za širitev in evropsko sosedsko politiko Štefan Füle pa tudi predstavnik rotirajočega, španskega predsedstva EU, pri čemer se sicer še ne ve, ali bo prišel španski premier ali zunanji minister.
Pobudo za pripravo konference sta dali slovenska in hrvaška vlada na podlagi dogovora premierja Pahorja s hrvaško kolegico Kosorjevo na delovnem srečanju 13. januarja v Kranjski Gori. Na konferenci, na katero so povabljeni tudi predstavniki EU, naj bi voditelji držav z območja sprejeli izjavo.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.