Slovenija

'Znamo obvladovati svoje stroške'

Ljubljana, 15. 09. 2011 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

DZ je po dobrih desetih urah končal razpravo o rebalansu letošnjega državnega proračuna, s katerim se izdatki znižujejo za 365 milijonov evrov, za kolikor se bodo letos zmanjšali tudi prilivi v proračun. "To pelje v bankrot," meni Vizjak.

Ali bodo predlagane spremembe deležne podpore, bo znano v petek.

Po besedah predsednika vlade Boruta Pahorja in finančnega ministra Franca Križaniča daje Slovenija z rebalansom finančnim trgom sporočilo, da zna obvladovati svoje stroške. A nekateri opozicijski poslanci so v razpravi opozarjali, da to sploh ni rebalans, temveč zgolj prerazporejanje porabe med posameznimi proračunskimi porabniki.

Proračunski odhodki bodo po novem znašali 9,65 milijarde evrov, medtem ko so prilivi ocenjeni v višini 7,96 milijarde evrov. S tem bo proračunski primanjkljaj ob koncu leta znašal 1,69 milijarde evrov, kot je bilo predvideno že doslej.

To pomeni, da bo proračunski primanjkljaj letos znašal 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), je ob začetku izredne seje povedal Križanič. Pahor pa je dodal, da si več kot petodstotnega primanjkljaja ne moremo privoščiti in zagotovil, da si bo vlada pri pripravi proračunov za prihodnja leta prizadevala za dolgoročno vzdržnost javnih financ. Trenutno je finančni položaj še obvladljiv, se pa tako pri primanjkljaju kot širšem dolgu države gibljemo na zgornji meji, je dejal.

Kako bodo glasovali?

Pahor je v DZ zaprosil za podporo rebalansu.
Pahor je v DZ zaprosil za podporo rebalansu. FOTO: Dz-rs.si

Glasovanje o rebalansu bo DZ opravil v petek, ko se bo izredna seja nadaljevala z obravnavo predloga novele zakona o interventnih ukrepih ter programa prodaje državnega finančnega premoženja. Da bodo glasovali proti, so napovedali v SLS in SNS, v DeSUS se še niso odločili, podporo pa so obljubili v Zaresu, SD, LDS in nepovezani.

Poslanci SDS ne bodo glasovali niti za niti proti, je dejal Janez Janša (SDS), njegov strankarski kolega Milenko Ziherl pa je dodal, da je koalicijska stran gluha za predloge iz opozicije, zato rebalansa nima smisla podpreti niti biti proti.

Andreju Vizjaku (SDS) se zdi načrtovani primanjkljaj alarmanten. Vladi je očital, da se z njim spopada tako, da znižuje investicije, namesto da bi bolj drastično posegla v tekoče odhodke države. "To pelje v bankrot," je opozoril. Po drugi strani je Majda Potrata (SD) menila, da investicije ponavadi pomenijo vlaganje denarja v stene, vendar bi morali namesto tega po njenem mnenju vlagati v znanje in ljudi.

Obseg investicij se z rebalansom krepko krči, a v primerjavi z letom 2010 se povečuje za 100 milijonov evrov, je povedal Križanič. Sam si želi, da bi se ta sredstva še povečevala: "Želeli bi si, da ne bi bilo treba zmanjševati investicij na področju prometa, a v teh kriznih časih sta naša prva skrb človek in socialna kohezivnost."

Dušan Kumer (SD) se je strinjal, da so investicije in izdatki za blago in storitve skoraj edini segment, kjer je mogoče varčevati, če ne želimo dodatno posegati v zakonsko zagotovljene pravice, torej plače, pokojnine, transferje. Po drugi strani je Anton Urh (DeSUS) menil, da je krčenje investicij kritično in vprašljivo. Varčevali bi lahko vsepovsod drugod, denimo s zmanjševanjem števila javnih uslužbencev in stroškov javne uprave, je predlagal.

Kljub zniževanju odhodkov pa se ti na nekaterih področjih povečujejo, denimo za socialno varnost. Zaradi večjega števila iskalcev zaposlitve se sredstva za pomoč brezposelnim povečujejo za sto milijonov evrov, zaradi večjega števila upokojencev pa nakazila Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za 50 milijonov evrov, je povedal Križanič.

Pahor
Pahor FOTO: Reuters

Tudi Pahor je izpostavil, da se je slovenska politika zavestno odločila obdržati socialno povezanost. Temu so nekateri v razpravi oporekali. Socialna država ni delitev socialnih pomoči in nadomestil za brezposelnost, temveč da imajo ljudje delo, da so zanj normalno plačani in da lahko normalno živijo, je dejal Marijan Pojbič (SDS). Tudi Radovan Žerjav (SLS) je menil, da je dajanje denarja ljudem, da nič ne delajo, napačno in pogubno. "Palico jim moramo dati v roke, da bodo lovili ribe," je pozval.

Vlada je rebalans pripravila v odgovor na poslabšanje gospodarskih napovedih tako za Slovenijo kot njene najpomembnejše trgovinske partnerice ter ostale članice območja evra in EU, sta pojasnjevala Pahor in Križanič. Spomnila sta, da ga je napovedala že takoj po zavrnitvi pokojninske reforme na junijskem referendumu, zaradi česar so mednarodni finančni trgi začeli bolj pozorno spremljati finančni položaj Slovenije.

Predlagano znižanje odhodkov je posledica izračunov, da bodo proračunski prihodki letos za približno 365 milijonov evrov nižji od načrtovanih. Od tega odpade 200 milijonov evrov na prejeta sredstva iz evropskega proračuna, pri čemer je Križanič poudaril, da se evropskim sredstvom ne odpovedujemo, temveč želimo biti pri njihovemu črpanju realni. V letošnjih prvih osmih mesecih je Slovenija iz evropskega proračuna prejela več, kot pa je vanj vplačala, je dejal.

Davčni prilivi bodo nižji za 165 milijonov evrov, predvsem na račun trošarin na energente. Te je vlada zaradi visokih cen nafte na svetovnih trgih večkrat znižala, je pojasnil, kot pozitivno presenečenje pa izpostavil dejstvo, da se bo z naslova davka od dohodkov pravnih oseb v proračun steklo 130 milijonov evrov več od načrtovanega.

Alojzij Potočnik (Zares) je ob tem opozoril, da bo treba v prihodnje obrniti logiko javnih financ in več pozornosti nameniti vprašanju, kako povečati prihodke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (111)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SEBASTI
16. 09. 2011 07.42
Ko poslušam pahorčka ne vem ali bi jokal ali se valjal od smeha. Prej tisto prvo, ker njegove blodnje vplivajo tudi na moje življenje.
cyklon
16. 09. 2011 00.50
Znamo obvladovati svoje stroške. Jahahahaha!! Vi znate obvladati pipico skozi katero lulate.Morda .
loden
16. 09. 2011 00.26
Znamo obvladovati svoje stroške.... 1. ne znate obvladat sami sebe... 2. .. stroški niso vaši, ampak naši... Še prežganke ne znate skuhat, pa se greste VISOKO POLITKO...:=))))
bnam 2707
15. 09. 2011 23.37
Samo norcem ni jasno kam smo zabredli.Odgovorni so pa vsi,ki so nam vladali v zadnjih dvajsetih letih,brez izjem. Vsekakor smo težka zgodba o "uspehu".Pride čas,ko bomo te nakladače in dolgoprstneže nabil ko mačke.
loden
15. 09. 2011 23.04
Nastopači so za v šov biznis, ne pa za ODGOVORNOST VODENJA neke države in odločanje o usodi par milijonov ljudi.
Nauders
15. 09. 2011 22.17
a Kresalova se pa je zdej umaknila, pa bo še 2leti dobivala ministrsko plačo, mislim halooooo ??
Levji
15. 09. 2011 22.16
hibernacija15.09.2011, 21:180 Škoda, da ni Merklove že na začetku prišla v Slovenijo, da že ni takrat JJ napela nekaj krepkih. A ni po njenem obisku lepo videti kooperativnost SDS-a. Škoda, ker Merklova ni prišla na obisk pred referendumi. Tako bi imeli urejeno pokojninsko reformo, malo delo, preganjali bi delo na črno in poštimane bi imeli študentske servise. Še fasada in okna na parlamentu bi ostala cela! Morda bi celo našli Boga!? Točno tako. Menda naslednji teden, spet pride Merklova v Slovenijo. Jo spet zanima zakaj JJ in SDS ni glasoval za rebalans ampak se je vzdržal.? JJ je res v veliki zadregi. So ga že Nemci pa tudi Francozi pogruntal, da o Američanih ne govorim.
Nauders
15. 09. 2011 22.16
če se pufaš v miljardah, mora še šparanje bit v miljardah in ne miljonih, kar je kapljica v morje
M_teorija
15. 09. 2011 21.18
Škoda, da ni Merklove že na začetku prišla v Slovenijo, da že ni takrat JJ napela nekaj krepkih. A ni po njenem obisku lepo videti kooperativnost SDS-a. Škoda, ker Merklova ni prišla na obisk pred referendumi. Tako bi imeli urejeno pokojninsko reformo, malo delo, preganjali bi delo na črno in poštimane bi imeli študentske servise. Še fasada in okna na parlamentu bi ostala cela! Morda bi celo našli Boga!?
rageinblack
15. 09. 2011 20.45
Bla bla bla od glume... To je navaden *.
zalijanc
15. 09. 2011 20.34
Dokler dovolite da v večinski državni firmi, ki posluje z izgubo na kreditih, prejemajo vodilni po 10-15.000 € plače, ste navadni seratorji brez morale.
theta
15. 09. 2011 20.32
Znamo obvladovati stroške: namesto 3% primankljaja, ga bomo uspešno ohranili pri 4.6%.
cyklon
15. 09. 2011 20.15
Obetajo se nam novi obrazi v politiki,ki se bodo morda pridružili starim.Številne bi tako družilo vsaj nekaj.....dokaj visoka leta.... V parlamentu naj začno razmišljati o novih zaposlitvah.....nujne medicinske pomoči....
murgeljparkeljc
15. 09. 2011 19.50
Ajajaj! Zdaj že prosi za podporo, na začetku je vpil da bomo zmagovalci, nato je vpil da bo vlada začela delati, nato o radarjih in kompasih, pa da ladja pluje v varnen pristan. Ajajaj.
Raztezje
15. 09. 2011 18.42
Inspire 15.09.2011, 17:39 Načelno se strinjam, vendar ne gre spregledati, da se od osamosvojitve vladajoča garnitura (oligarhija) ni zamenjala, njihovi zaščitni mehanizmi nemoteno delujejo naprej ter onemogočajo vsako realno razpravo o tej abominantnosti proti lastnemu narodu. Tajna policija še zdaleč ni butasta, niti podarjena izobrazba nikomur ne zagotavlja pameti. Gre za proces osvobajanja, ne izbiranje med kandidati. Ne nasedajte, da ni tajne policije in ona ne upravlja z življenji slehernega posameznika pri nas, bodite objektivni in dobro razmislite, kdo so ljudje v vaši okolici, koliko sploh veste o njih ter kako so sploh mogoča pogosta "naključja" in "skrivnostno" znanje, ki jim zagotavljajo uspeh. Naključij namreč ni, vsaj v človeških konstruktih ne. Naši medsebojni odnosi niso to, kar se zdijo, o tem se namreč pogovarjamo, mar ne?
srebrnibreg
15. 09. 2011 18.15
loden 15.09.2011, 17:54 Kako umazane igre se je pa šla opozicija med leti 06-08, ko so redno medijsko diskvalificiral delo dr. Bajuka..? To pa ni bilo treba, ker se je sam zadosti.
loden
15. 09. 2011 17.56
Tonček Balonček 15.09.2011, 17:45 Ti si faca...:))=
loden
15. 09. 2011 17.54
prašek 15.09.2011, 15:36 Kako umazane igre se je pa šla opozicija med leti 06-08, ko so redno medijsko diskvalificiral delo dr. Bajuka..?
loden
15. 09. 2011 17.51
prašek 15.09.2011, 16:43 Temelji so bili že prej postavljeni... sicer pa , če bi bila opozicija proti, zakon ne bi bil sprejet.
Tonček Balonček
15. 09. 2011 17.45
Ne smešite s eže sto udbo in komunizmom. A tisti, ki so pravočasno Partijo zamenjali za neke pomladne stranke, so dobili večno odvezo, ostali so pa pogubljeni? In Kresalka je rdečkarica, Janša pa večni antikomunist! Pa komu ponujate in prodajate te nebuloze?