Predsednik Borut Pahor se je v torek v New Yorku sestal z generalnim sekretarjem Združenih narodov Ban Ki Munom. Izmenjala sta poglede na situacijo v Siriji in se ob tem strinjala, da je potrebno čimprej najti dolgoročno in celovito rešitev za končanje spopadov v državi in dati prednost diplomaciji. Izmenjala sta tudi poglede na razmere v regiji Zahodnega Balkana, vključno z implementacijo dogovora o normalizaciji odnosov med Beogradom in Prištino.
Generalni sekretar je čestital predsedniku Pahorju za pobudo za proces na Brdu. Pahor je dejal, da Slovenija v procesu vidi odgovornost, ki jo od nas pričakujejo tudi evropski in mednarodni sogovorniki, saj naj bi neformalno druženje voditeljev regije v smislu sprave in reševanja odprtih vprašanj olajšalo tudi evropsko perspektivo držav Jugovzhodne Evrope.
'Razlike med revnimi in bogatimi največja grožnja miru'
Predsednik Pahor je v govoru na današnji okrogli mizi "Razvojni cilji tisočletja", na kateri so svetovni voditelji razpravljali o uresničevanju razvojnih ciljev tisočletja in oblikovanju agende za razvojne cilje tisočletja po letu 2015 poudaril, da so razlike med revnimi in bogatimi največja grožnja miru in varnosti na svetu, zato naj bo odprava teh razlik poglavitna skrb OZN v okviru razvojnih ciljev tisočletja.
Pahor se je srečal tudi s predsednikom Turčije Abdullahom Gülom. Sogovornika sta se strinjala, da so odnosi med državama prijateljski in zelo razvejani ter da jih je sklenitev strateškega partnerstva še dodatno poglobila.
"Bil sem zadržan do Nikolića, a moj odnos do njega se je spremenil"
Pahor se je pred srečanjem z generalnim sekretarjem ZN v prostorih slovenske misije pri ZN srečal s slovenskimi dopisniki in povedal, da se je srečal tako s srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem kot kosovskim premierjem Hashimom Thacijem.
Pahor je dejal, da je imel do Nikolića uvodoma zadržan odnos, ki se je spremenil, ko je srbski predsednik sprejel odločitev za pogajanja glede Kosova. "Mislim, da si zasluži neki kredit za to pogumno odločitev. Naj povem, da sva se pogovarjala tudi s Thacijem. Morda naj povem, da smo se pogovarjali vsi trije. Bolj ekstenzivno, kot bi kdo pričakoval. Zdelo se mi je, da je obema ljubše, če je poleg kdo tretji. Govorili smo o stvareh, ki zadevajo implementacijo dogovora iz Bruslja," je dejal Pahor.
Slovenski predsednik je povedal, da tako nadaljujejo proces Brdo in ocenil, da tudi drugi sogovorniki s pozornostjo prisluhnejo, kaj bo to neformalno druženje voditeljev iz tega dela Evrope prineslo v smislu sprave in reševanja odprtih problemov.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.