Premier Borut Pahor je prepričan, da bo koalicija uspešno premagala trenutne težave oziroma nesoglasja med koalicijskim partnerji in v posameznih strankah ter zdržala do konca mandata. Ni pa zadovoljen z zavrnitvijo predlagane nezdružljivosti poslanske in županske funkcije, zato si bo prizadeval za ponovno odločanje poslancev o tem vprašanju.
Kot je na današnji novinarski konferenci ob prvi obletnici vlade dejal Pahor, je prepričan, da lahko vladna koalicija srečno pripelje Slovenijo do konca mandata ter doseže cilje, ki si jih je zastavila. "Problemi, ki smo jim sedaj priča v eni ali drugi stranki, so problemi, ki vedno so in bodo v strankah, poslanskih skupinah in koalicijah," je ocenil.
Takšne težave pa je po njegovem mnenju smiselno premagovati le, če ima koalicija jasno vizijo in cilje, ki jih želi doseči. "In ker to vizijo in cilje imamo, bomo šli tudi skozi te težave," poudarja premier. Kot pravi, pride do težav le v primeru, če obstajajo jasni cilji in usmeritve ter se okrog tega odpre polemika. Ocenil je še, da bo koalicija težave premagala in zdržala do konca mandata, in se vprašal, kakšne so sicer alternative.
Za ločitev dveh funkcij
Predsednik vlade pa ni zadovoljen, da skoraj polovica poslancev njegove stranke ni podprla načela nezdružljivosti poslanske in županske funkcije. Kot je poudaril, se je vedno zavzemal za ločitev teh dveh funkcij, saj je v tako majhni državi, kot je Slovenija, pomembno, da je struktura političnega vpliva jasna.
Zato si bo prizadeval, da pride do ponovnega odločanja o tej spremembi. Napovedal je, da bo temu tudi sam posvetil več časa in energije ter v naslednjem mesecu ali dveh med poslanci poskušal okrepiti argumente v prid nezdružljivosti. Pahor tako upa, da bo na koncu takšen predlog podprla velika večina poslancev.
Kot je znano, v zadnjem času namreč odmevajo nekatera razhajanja med in znotraj koalicijskih strank. Do zadnjega zapleta je prišlo po glasovanju poslancev o nezdružljivosti poslanske in županske funkcije, ki je bila, kljub temu da jo predvideva koalicijski sporazum, v DZ zavrnjena. V Zares so zato zahtevali tudi sklic koalicijskega vrha.
Odmeva tudi dogajanje v stranki DeSUS, kjer je prišlo do razkola v njeni poslanski skupini. Nekateri namreč ocenjujejo, da je dogajanje v DeSUS tudi koalicijski problem, saj lahko vpliva na razmerje sil v parlamentu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.