Premier Borut Pahor in minister za pravosodje Aleš Zalar bosta danes obiskala vrhovno državno tožilstvo. Z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar se bosta pogovarjala o ukrepih za večjo uspešnost tožilstva na področju pregona zahtevnih oblik gospodarskega in javnofinančnega kriminala.
Zalar je ob robu zasedanja Sveta EU za pravosodne in notranje zadeve v Bruslju v torek spomnil, da vlada sprejema vrsto ukrepov, da bi bilo državno tožilstvo uspešnejše pri pregonu zahtevnih oblik gospodarskega in javnofinančnega kriminala. Glavna tema sestanka je po ministrovih besedah, kaj lahko vlada še stori, da se poveča sposobnost državnega tožilstva za učinkovit pregon tega kriminala, ter kaj bo naredilo tožilstvo z organizacijskimi in drugimi ukrepi.
Sicer je odprtih še nekaj tem. Minister namreč še čaka na dodatna pojasnila Brezigarjeve glede vpogleda v spis v zadevi Patria.
Spor med Zalarjem in Brezigarjevo
Delo tožilstva so v zadnjem času zaznamovali številni zapleti in očitki, po drugi strani pa so se pojavljali očitki o političnih pritiskih na tožilstvo. Odmeval je predvsem spor med Brezigarjevo in Zalarjem. Zapleti so se začeli, potem ko se je tožilstvo odločilo, da po uradni dolžnosti uvede kazenski postopek zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda, pri čemer so se pojavile informacije, da je, potem ko je ena izmed tožilk že določila, da se kazenska ovadba zoper Berglunda zavrže, vodja tožilstva zavrnila sopodpis k takšni odločitvi, zadevo pa predodelila drugi tožilki.
Zalar je zato na ljubljanskem tožilstvu odredil izredni nadzor, ki je po njegovih besedah pokazal hujše nepravilnosti, po mnenju Brezigarjeve pa manjše. Po opravljenem nadzoru je Zalar izdal obvezna navodila za uporabo državnotožilskega reda, ki jim je Brezigarjeva nasprotovala, opozicijski poslanci pa so jih vložili v presojo ustavnemu sodišču, ki je njihovo izvajanje do končne odločitve zadržalo.
Na Brezigarjevo so poleg tega v zadnjem letu leteli tudi očitki o neposrednem komuniciranju s policistom specializiranega oddelka tožilstva v aferi Baričevič, poleg tega naj bi na vrhovnem državnem tožilstvu pregledali spise višje državne tožilke Branke Zobec Hrastar. Brezigarjeva je sicer do zdaj vse očitke zavrnila in poudarjala, da gre za politične napade.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.