Voditelji EU so na četrtkovem vrhu v Bruslju Bosni in Hercegovini pričakovano podelili status kandidatke za članstvo v Uniji. S tem so sledili sklepu torkovega zasedanja ministrov za evropske zadeve, ki so ob pozivu k podelitvi statusa poudarili, da mora BiH sprejeti ukrepe, opredeljene v priporočilu Evropske komisije. Gre za ukrepe na področjih vladavine prava, boja proti korupciji in organiziranega kriminala ter upravljanja migracij in temeljnih pravic.
Predsednik vlade Robert Golob je na skupni izjavi vsem državljanom Bosne in Hercegovine sporočil: "Dobrodošli na evropski poti." Poudaril je, da je ena od temeljnih vrednot EU prav solidarnost, "ki se ne meri v tem, koliko lahko narediš zase, temveč v tem, koliko lahko narediš za druge".
Predsedniku države Borutu Pahorju se je zahvalil za njegovo iniciativo, "ki je pripravila teren za podelitev statusa kandidatke BiH". Poudaril je, da je imel Pahor pri tem izjemno vlogo. Nato pa je junija v to zgodbo stopila tudi slovenska diplomacija. "Državljani BiH so vmes že izgubili upanje, da za njih obstaja evropska perspektiva. Potrebno je bilo soglasje vseh držav članic EU. Danes stojim pred tem, da začnemo odpirati novo poglavje za BiH," je dejal.
Napovedal je tudi, da januarja načrtujejo obisk v Sarajevu, kjer bodo državi ponudili vso tehnično in razvojno pomoč, z namenom, da jim olajšamo pogovore, spremembe in reforme, ki se jih morajo lotiti. "Vendar pomoči ne nameravamo vsiljevati, temveč jo le ponuditi," je dodal. Proces pristopa bo sicer dolgotrajen, zakone znotraj BiH bo treba prilagoditi evropski zakonodaji: "To ni Big Bang, a rezultat na koncu bo zadovoljujoč."
Predsednik države je medtem poudaril, da do odločitve v Bruslju ni prišlo zato, ker bi se okoliščine v BiH bistveno spremenile. "Svojo odločitev glede tega vprašanja je spremenila EU. To je bila tudi slovenska zamisel. Da pošljemo pozitiven signal iz Bruslja, da BiH vidimo v evropski perspektivi," je dejal.
"Dajmo jim ta politični kredit, zaradi katere se bodo začele izvajati potrebne reforme, ki bodo državo nato uvrstile kot polnopravno članico EU," je dodal Pahor. Nato se je Pahor junija sestal s predsednikom vlade, ko je tudi Golobu predstavil pobudo. "In takrat je premier brez oklevanja mojo pobudo sprejel. Izkazalo se je, da je Golob to tudi zelo dobro razumel," je dejal in dodal: "Da neka slovenska zamisel tako pomembno vpliva na spremembo mednarodnih okoliščin, je zagotovo razlog tudi za naš ponos."
Po njegovem mnenju je zdaj prišel čas, da začnemo na Zahodni Balkan gledati kot na celoto in ga ne ločujemo na posamične države.
Pahor po telefonu čestital Željki Cvijanović
Podelitev statusa kandidatke so pozdravili številni evropski voditelji, prav tako pa je bil odločitve vesel tudi slovenski politični vrh. Slovenski predsednik je v telefonskem pogovoru čestital predsedujoči predsedstva BiH Željki Cvijanović za pridobitev statusa kandidatke za članstvo v EU. Iz njegovega kabineta so sporočili, da gre za izjemno pomembno spremembo v pristopu Evropske unije, za katero v začetku leta, ko je na Munchenski varnostni konferenci predlagal tako odločitev, še ni bilo razumevanja.
"Podelitev statusa kandidatke je velika priložnost. BiH ni več le država, s katero se povezujejo problemi, pač pa se je odprlo upanje," je dejal Pahor, ki je pozdravil vse dosedanje korake na evropski poti in izrazil pričakovanje, da se bodo le-ti še intenzivirali.
Pahor je sicer na spletu že v četrtek zapisal, da gre šele za začetek, a končno začetek zgodbe z dobrim koncem. Predsednik vlade Robert Golob pa je dogovor voditeljev držav članic EU označil za eno najpomembnejših geostrateških in političnih odločitev, ki jih je EU sprejela v zadnjem obdobju."Z njo ljudem v BiH sporočamo, da je njihova prihodnost v naši skupni evropski hiši. V veliko zadovoljstvo in veselje nam je, da bomo prihodnost celotne Evrope gradili skupaj," je še dodal.
BiH je prošnjo za članstvo v EU vložila februarja 2016. Evropska komisija ji je nato leta 2019 postavila 14 pogojev, ki bi jih morali v Sarajevu izpolniti za status kandidatke za članstvo. BiH vseh pogojev še ni izpolnila, a so se ji v luči vojne v Ukrajini v EU vseeno odločili podeliti status kandidatke. Edina država Zahodnega Balkana brez statusa kandidatke za članstvo je tako Kosovo.
Slovenija se je sicer tekom pogajanj in dogovarjanj močno zavzemala, da se BiH podeli status kandidatke. Že na junijskem zasedanju v Bruslju je Golob poudarjal, kako pomembna je ta odločitev in dejal, da bo Slovenija glede BiH vztrajala tudi do jutra, če bo to potrebno. Podobna stališča je zavzemal tudi Pahor, ki je junija predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu poslal kar pismo, v katerem se je zavzel, da bi se Bosni in Hercegovini dodelil status kandidatke za članstvo v Evropski uniji brez pogojev.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.