To bo sploh drugi nastop kateregakoli predsednika republike na seji državnega zbora v zadnjih 30 letih na lastno pobudo, na temo, ki ni predmet obravnave v državnem zboru, so sporočili iz kabineta predsednika Boruta Pahorja. "To kaže, da ima institut nastopa predsednika republike v državnem zboru poseben pomen in status."
Nastop predsednika republike v DZ na lastno pobudo sicer omogoča drugi odstavek 224. člena poslovnika DZ, v katerem piše: "Če predsednik republike sporoči državnemu zboru, da bi želel neposredno na seji državnega zbora obrazložiti mnenja in stališča do posameznih vprašanj, se njegov nastop na seji državnega zbora uvrsti na dnevni red naslednje seje državnega zbora."
Predsednik republike je šef države in ustavno najvišji organ izvršilne oblasti. Nastop predsednika republike v DZ je tako razumeti kot pomembno stvarno in simbolično dejanje, s katerim želi predsednik republike tako poslance kot slovensko javnost posebej opozoriti na vprašanje, za katerega meni, da je v tistem trenutku izjemnega pomena za delovanje države.
V Pahorjevem kabinetu so spomnili, da je na tak način državni zbor prvič nagovoril nekdanji predsednik Danilo Türk 24. aprila 2008 z mnenjem o delovanju ustavnega sodišča in drugih organov sodne veje oblasti. To pa bo že četrti Pahorjev nastop pred DZ v njegovih dveh mandatih, kar je največ nastopov posameznega predsednika republike pred DZ v svojem mandatu. Predsednika Milan Kučan in Danilo Türk sta svoje mnenje DZ predstavila dvakrat.
Vsi nastopi predsednika republike Boruta Pahorja v DZ
23. izredna seja DZ (5. november 2015)
Predsednik republike je na podlagi sklepa državnega zbora, da v roku 24 ur izreče mnenje o aktualni imigrantski problematiki v Republiki Sloveniji z vidika varovanja meje Republike Slovenije, zagotavljanja varnosti državljank in državljanov Republike Slovenije, zmožnosti Republike Slovenije za varovanje državne meje, nujnosti mednarodne pomoči in državnih zmožnosti za oskrbo imigrantov, na podlagi drugega odstavka 107. člena Ustave Republike Slovenije Državnemu zboru poslal pisno mnenje. Mnenje je ustno predstavil na seji.
31. izredna seja DZ (28. april 2016)
Državni zbor je na 31. izredni seji, dne 25. 4. 2016, sprejel sklep: "Državni zbor naj od predsednika Republike Slovenije zahteva mnenje o stanju in pripravljenosti v Slovenski vojski. Predsednik republike naj navedeno mnenje predloži v roku 3 dni."
Predsednik republike je pripravil zahtevano stališče na podlagi drugega odstavka 223. člena PoDZ ter ga tudi ustno predstavil na seji DZ.
54. izredna seja DZ (7. marec 2018)
Državni zbor je na 54. izredni seji 5. 3. 2018 sprejel naslednji sklep: "Predsednik Republike Slovenije v roku 24 ur izreče mnenje o stanju pripravljenosti Slovenske vojske."
Predsednik republike je pripravil zahtevano stališče na podlagi drugega odstavka 223. člena PoDZ ter ga tudi ustno predstavil na seji DZ.
Nastopi in posredovanje mnenj nekdanjih predsednikov republike DZ
Milan Kučan
19. seja DZ (23. marec 1994)
Državni zbor je na 6. izredni seji, dne 28. 3. 1994, na podlagi 293. člena PoDZ, na predlog Poslanske skupine SKD sprejel naslednji sklep: "Državni zbor zahteva od predsednika republike, da pojasni izjave o možnih scenarijih političnega dogajanja v Republiki Sloveniji, o katerih je govoril v javnosti."
Predsednik Milan Kučan je pripravil zahtevano stališče ter ga Državnemu zboru na podlagi 295. člena PoDZ pred poslankami in poslanci tudi osebno predstavil.
16. seja državnega zbora (22. maj 2002)
Predsednik Milan Kučan je predstavil svoje stališče glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma o vključevanju Republike Slovenije v zvezo Nato.
V skladu z 294. členom PoDZ je izrazil željo, da svoje stališče v zvezi z navedeno točko dnevnega reda predstavi na seji Državnega zbora.
Danilo Türk
38. seja DZ (24. april 2008)
Skladno z 224. členom PoDZ je predsednik republike na lastno pobudo ustno predstavil stališče o vprašanjih, ki so povezana z delom, vlogo in učinkovitostjo delovanja Ustavnega sodišča Republike Slovenije in drugih organov sodne veje oblasti v Republiki Sloveniji.
14. seja DZ (2. marec 2010)
Predsednik republike je ob obravnavi predloga obtožbe predsednika republike pred ustavnim sodiščem zaradi kršitev ustave in hujših kršitev zakona, svoje stališče do predloga za uvedbo postopka ustavne obtožbe z dne 28. januarja 2010 ustno predstavil na seji.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.