Na urgentnem kirurškem bloku in kliničnem oddelku za travmatologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana se spopadajo z epidemijo padcev s češenj. Od konca aprila do četrtka so namreč zabeležili kar 50 padcev. Za primerjavo – v lanskem letu jih je bilo 24, torej več kot polovica manj.
Matej Cimerman, predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo UKC Ljubljana, je v izjavi za javnost pojasnil, da na letni ravni običajno obravnavajo od 15 do 30 padcev z dreves oziroma češenj in dodal: "Gre za izjemno težke poškodbe, ker je povprečna starost poškodovancev oz. nabiralcev češenj več kot 70 let. Gre za zlomljene hrbtenice, stegnenice in imamo praktično popolnoma zapolnjeno kliniko z nabiralci češenj." Po tako hudih poškodbah je potrebna dolgotrajna rehabilitacija, ki poteka vsaj pol leta, če je to možno.
In zakaj je letos toliko padcev s češenj? Cimerman natančnega razloga za to ni imel, povedal pa je, da je starejšo bolnico vprašal, zakaj gre na češnjo, pa je rekla, da "ta mladi nočejo in da bo vse zgnilo". Ob krošnjah polnih rdečih češenj imajo starejši dejansko občutek, da se dela škoda, če jih ne oberejo. Zato je pozval starejše ljudi, da je "veliko boljše, če češnje zgnijejo, kot da se oni polomijo".

Padci s češenj dohitevajo motoristične poškodbe
Za omenjeno obdobje, v katerem so našteli že 50 padcev s češenj, so sicer značilne prometne nesreče motoristov. V celotnem lanskem letu so zabeležili 80 motorističnih poškodb, v letošnjem letu do četrtka pa že 67. "Padci s češenj skoraj dohitevajo motoriste letos," je dejal Cimerman.
Pri motorističnih nesrečah sicer prevladujejo mladi motoristi, njihove poškodbe veljajo za izjemno kompleksne. "Za kirurško obravnavo enega motorista potrebujemo od 10 do 12 ur, skoraj dva operativna termina. Ampak letos lahko rečem, da je teh poškodb manj kot lansko leto," je še navedel Cimerman.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.