Vsako leto lahko ljubitelji nebesnih pojavov občudujejo roj Perzeidov, bolj poznan kot meteorski dež, ki vrhunec dosežejo med koncem julija in sredino avgusta. Letos bodo najbolj vidni in najbolj množični utrinki z 11. avgusta na 12. in v noči z 12. na 13. avgust.
Takšni vizualno osupljivi roji so dejansko le vrh ledene gore, ko gre za meteoride, ki treščijo v Zemljino atmosfero. Vsak dan iz medplanetnega prostora v atmosfero vstopi med 10 in 40 ton nevidnega meteornega prahu.
Meteorni dež, kot so Perzeidi, novembra pa Leonidi, nastane, ko Zemlja in njena atmosfera potujeta po nebesni regiji, napolnjeni z izgubljenimi ostanki razbitin določenega kometa. Pri Perzeidih gre za majhne delce, ki se odtrgajo z repa kometa Swift-Tuttle, ki obkroži Sonce vsakih 130 let. Delci se zaradi velikega trenja, ki se ustvaril, ko potujejo skozi plin, ki obkroža Zemljo, vžgejo. Vsak delček je približne velikosti kovanca, bolj konstantni, občasni meteoriti, ki so bili v okolici veliko dlje, pa se sčasoma razdelijo v drobne delce, približno tako široke kot je del človeškega lasu.
V noči na ponedeljek in na torek bo tako na uro mogoče opaziti na desetine utrinkov, v najboljšem primeru pa celo do sto. Meteorje je najbolje opazovati v naravi, daleč proč od mestnih luči, med nočjo in zoro.
Perzeidi so najbolj poznan meteorski dež, ime pa so dobili po ozvezdju Perzej, saj je videti kot bi padali iz njega. V srednjem veku so bili poznani kot solze svetega Lovrenca.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.