Ožji krog Trumpovih sodelavcev je zaradi bojazni, da bi njegove odločitve škodovale državi in nacionalni varnosti, skrival dokumente z njegove mize, da jih ta ne bi podpisal, je v svoji novi knjigi razkril legendarni novinar Bob Woodward, poroča CNN.
Trump grožnja nacionalni varnosti
Woodwardova 448 strani dolga knjiga "Strah: Trump v Beli hiši" ponuja vpogled v delovanje Donalda Trumpa skozi oči najožjega kroga predsednikovih sodelavcev in zaupnikov. Woodward s pomočjo številnih poglobljenih zaupnih intervjujev ilustrira, kako so nekateri predsednikovi najpomembnejši svetovalci Trumpa dojemali kot grožnjo nacionalni varnosti in kako so poskušali zaobiti njegove ukaze.
V javnost je sicer pricurljalo mnogo Trumpovih spodrsljajev, a izpovedi Trumpovih zaupnikov in osebja izpod Woodwardovega peresa razkrivajo še bolj alarmantno situacijo. Woodward slika zaskrbljujoč portret disfunkcionalne Trumpove Bele hiše, v katerem podrobno opisuje, kako so Trumpovi pomočniki, tako sedanji kot nekdanji uradniki Trumpove administracije, postajali vedno bolj zaskrbljeni zaradi njegovega nepredvidljivega vedenja, ignorance in nagnjenosti k laganju.
'Trump je idiot'
Šef osebja John Kelly po Woodwardovih navedbah Trumpa opisuje kot idiota. Minister za obrambo ZDA James Mattis pravi, da ima Trump intelekt petošolca. Nekdanji Trumpov odvetnik John Dowd za predsednika pravi, da je prekleti lažnivec: "Trump je idiot. Nima smisla, da bi se ga kdo trudil prepričati v kar koli. Ne vem, zakaj je kdor koli izmed nas sploh v službi."
Woodward povzema stanje Trumpove Bele hiše, da je bil Trump "čustveno preobremenjen, živahen in nepredvidljiv vodja". Woodward piše, da je odločitev osebja za izogibanje predsedniku "živčni zlom izvršilne veje oblasti najmočnejše države na svetu".
Trump je sicer razburjen, ker Woodward ni intervjujal tudi njega. Knjiga, ki naj bi izšla 11. septembra, se prične dramatično. Nekdanji Trumpov svetovalec Gary Cohn je na Trumpovi mizi opazil dokument, za katerega je presodil, da predstavlja grožnjo nacionalni varnosti. Woodward pojasnjuje, da se je Cohn zbal, da bi Trump dokument podpisal in ga je preprosto ukradel z njegove mize, da bi zaščitil državo. Cohn pa ni bil edini, tudi ostali Trumpovi sodelavci naj bi se posluževali podobnih taktik, da bi ga odvrnili od odločitev, ki so po njihovem mnenju ogrožale nacionalno varnost.
Woodward se v knjigi sklicuje na stotine ur posnetih intervjujev s številnimi viri iz Trumpovega najožjega kroga, prav tako na dokumente in dnevnike, vključno z zapiski, ki jih je napisal sam Trump. Woodward je svojim virom sicer zagotovil anonimnost.
Woodward je bil za svoje novinarsko delo nagrajen z dvema Pulitzerjeva nagradama, eno je prejel za razkritje afere Watergate.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.