
Z zaslišanjem sedmih prič se je danes na Okrožnem sodišču v Mariboru nadaljevalo sojenje zoper nekdanjega prvega moža poslovnega sistema Dadas Davorina Sadarja.
Pred tričlanski sodni senat pod vodstvom okrožne sodnice Danile Dobčnik-Šošterič je tokrat stopilo pet oškodovancev v zadevi Sadar: Trpimir Štiglic, Valentin Dominko, Marko Logonder, Matjaž Tomšič in pa oškodovanka, ki je izrazila željo, da se njeno ime ne objavi v medijih. Sodni senat je tokrat zaslišal tudi nekdanjega zaposlenega v Dadasu Marjana Ferka in Mirana Novšaka, ki je Sadarju predlagal izdajo opcij.
Pričanja oškodovancev - vsi so bili zaslišani že v času preiskave leta 2001 - niso postregla z novimi dejstvi. Za nakup opcij so se vsi odločili zato, da bi na ta način dobili povrnjenega vsaj nekaj denarja, ki so ga vložili v Dadasove sklade. Kot so dejali, so informacije o tem, kaj so opcije in kakšen je namen njihove izdaje, dobili s pomočjo medijev ali pa na predavanjih, ki jih je Dadas organiziral za svoje vlagatelje.
Kaj so povedali?
Štiglic je pojasnil, da je opcije poskušal vnovčiti osebno v Dadasovi izpostavi v Ljubljani, ki pa takrat ni več poslovala. Klical je tudi na Dadasov sedež v Mariboru, vendar ni uspel nikogar doklicati. Na vprašanje Sadarjevega zagovornika Željka Leljaka, ali je uporabil tudi druge načine vnovčenja opcij, je Štiglic odgovoril, da tega ni storil. Enako je odgovoril tudi Dominko.
Logonder se ni spomnil, ali je sploh poskušal vnovčiti opcije. Tomšič pa je dejal, da je poskušal priti do svojega denarja z dopisoma, ki ju je poslal Dadasu in zagrebški družbi Markssin (tudi ta je bila v Sadarjevi lasti), ni pa se odločil za sodno izterjavo. Štiglic, Logonder, Tomšič in omenjena oškodovanka so potrdili, da bodo vztrajali pri svojih premoženjsko-pravnih zahtevkih, Dominko pa je dejal, da bo o morebitni priglasitvi zahtevka razmislil do konca glavne obravnave.
Ferk je dejal, da je skupaj s še nekaterimi zaposlenimi v Dadasu skrbel za organizacijo predavanj za vlagatelje na temo opcijskih pogodb. "Dokler sem bil zaposlen v Dadasu, ni bilo nobenih okoliščin, ki bi kakorkoli kazale na to, da družba ni imela namena poplačati terjatev," je poudaril Ferk. Dodal je, da je bila po njegovem prepričanju izdaja opcij eden od poskusov, da se Dadas v dobro vlagateljev in zaposlenih "obdrži pri življenju".
Novšak, ki je bil tudi sam vlagatelj v Dadasove sklade, je potrdil, da je na enem od odborov vlagateljev predlagal izdajo opcij. Kot je pojasnil, je vodstvo Dadasa po daljšem premisleku njegov predlog upoštevalo. Na vprašanje tožilca Borisa Marčiča, zakaj se tudi sam ni odločil za nakup opcij, je Novšak odgovoril, da so bile opcije v prodaji le kratek čas in je zato zamudil nakup. Novšak je sicer krivdo za takratno krizo na finančnem trgu naprtil Agenciji za trg vrednostnih papirjev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.