Odbor DZ za finance se je danes seznanil s t. i. mini rebalansom letošnjega državnega proračuna, ki povečuje znesek danih posojil države med letom. Pravi rebalans ne bo potreben; vlada je letos finančno poslovala dobro in v začrtanih okvirih, odhodki pa bodo celo nekaj nižji od načrtovanih, je zatrdil finančni minister Janez Šušteršič.
Razprava o drugem rebalansu, ki je potreben predvsem zaradi državnega vplačila 320 milijonov evrov v konvertibilne instrumente oziroma t. i. Co Co obveznice NLB, se je razvila v spopad med ministrom Šušteršičem na eni ter Alenko Bratušek in Matevžem Frangežem na drugi strani. Poslanca Pozitivne Slovenije oziroma SD sta ministra posredno pozvala k odstopu, saj, kot trdita, krši zakon, so poročali v oddaji 24UR. Poletno državno dokapitalizacijo NLB namreč urejajo naknadno, za nazaj, in to s polletno zamudo.
Kot je povedal Šušteršič teh 320 milijonov za zdaj v tem rebalansu prikazujejo kot posojilo, dano banki, za katero tudi država dobiva obresti. A najpozneje 30. junija bo ta denar verjetno za vedno "izginil" v banki. To bo še povečalo primanjkljaj, čeprav je Šušteršič še poleti zagotavljal, da je to zelo dobra, vendar le začasna naložba, ki jo šele zdaj umeščajo v letošnji proračun, so poročali v 24UR. Šušteršič je dejal, da se jim ni zdelo smiselno to predlagati prej in modra še kaj popravljati.
Opozicija pa je ostra; Storjena je bila napaka in minister s tem, ko rešuje stvari za nazaj, krši zakon. "Računsko sodišče bo prav gotovo imelo veliko povedati ob operaciji, ki jo delamo danes," je povedal Frangež. "Upam, da se zavedate, kaj bi minister, ki krši zakon, moral narediti. In dejstvo je, da ste ga kršili, tukaj nimamo veliko za filozofirati," je ministru dejala Alenka Bratušek.
"Ker pri tej vladi ne pričakujem, da bo svoje odigrala njena vest, pričakujem da bo takrat računsko sodišče dalo ustrezna opozorila in pozive," je še povedal Frangež. Januarja lani pa takratni premier Borut Pahor računskega sodišča, ki je dalo opozorila in pozive, ni poslušal in France Križanič je ostal finančni minister. "Minister zaradi tega, ker je ravnal nezakonito, ne bo nič naredil, zato ker minister meni, da ni ravnal nezakonito," so še poročali v 24UR.
"Kaj je z belgijskim lastnikom NLB," pa je vprašal Janko Veber (SD). Prepričan je, da bi moral pri reševanju problemov NLB sodelovati tudi belgijski KBC, ne pa da se ne vede kot solastnica NLB, kadar je treba prevzemati obveznosti.
Nezakonito ali zakonito, o tem bodo jutri razpravljali tudi poslanci. Predvidene je namreč za skoraj sedem ur razprave o vseh vidikih rebalansa.
Razprava tudi o posojilu Grčiji in dokapitalizaciji Cimosa
Poleg posojila NLB omenjeno povečanje zneska posojil vsebuje še 478.000 evrov z naslova pete tranše posojila Grčiji, dodatnih 2,8 milijona evrov za posojila javnim skladom za finančne instrumente spodbujanja podjetništva in dodatnih 25,2 milijona evrov zapadlih poroštev, ki jih je dajala SID banka v skladu z zakonom o jamstveni shemi.
Vlada je v povečani znesek posojil vključila še 20 milijonov evrov za morebitno dokapitalizacijo koprskega Cimosa. Gre za prezadolženo podjetje, ki pa ima perspektivo, je dejal Šušteršič in obstoječim lastnikom, med katerimi so tudi paradržavni skladi, očital, da tega problema doslej niso zadovoljivo rešili. Po njegovih besedah ni nujno, da bo do dokapitalizacije Cimosa prišlo še letos.
Ob tem je Frangež menil, da bi morali začenjati spreminjati naš vtis o pojmu dokapitalizacije: "Ta ne pomeni, da v prazno vrečo brez dna mečemo denar, temveč da z neko naložbo povečamo svoje lastno premoženje." Odločitev za dokapitalizacijo Cimosa je podprl, vladi pa očital, da je pri nekaterih drugih podjetjih s temi odločitvami odlašala, zato jih danes ni več.
O izvrševanju proračuna je Šušteršič povedal, da bo država letos porabila nekaj manj denarja od načrtovanega, in sicer 13 milijonov evrov. Znotraj te številke se izdatki iz domačega proračuna zmanjšujejo za 72 milijonov evrov, medtem ko se prihodki iz proračuna EU povečujejo za 65 milijonov evrov.
A hkrati bodo zlasti zaradi slabšega gospodarskega položaja od pričakovanega za 50 milijonov evrov nižji tudi letošnji prilivi v proračun. Zato bo proračunski primanjkljaj malenkost višji od načrtovanega, vendar pa zaradi teh 38 milijonov evrov vladi ni treba predlagati rebalansa, je ugotovil.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.