
Po naših podatkih gre za nekdanjega direktorja Kliničnega centra Primoža Rodeta, njegovega pomočnika za komercialne zadeve Janeza Zajca, nekdanjega tehničnega direktorja Slavka Marolta in nekdanjega pomočnika strokovnega direktorja Gregorja Cerkvenika.
Omenjeni so bili decembra ovadeni zaradi spornega nakupa 38 operacijskih miz, ki naj bi bile preplačane za vsaj 230 milijonov tolarjev in zaradi katerih je septembra lani s položaja generalnega direktorja KC odstopil Primož Rode.
Kot je znano, se je zaplet v KC začel z odločitvijo za obnovo 38 operacijskih miz.

Pogodba med podjetjem Aico med, ekskluzivnim zastopnikom proizvajalca miz Maquet, in omenjenim zavodom je bila podpisana novembra 2002; vrednost celotnega projekta pa je bila dogovorjena v višini 1,152 milijarde tolarjev. T.i. Končinova komisija, ki je pregledala okoliščine nakupa, pa je ocenila, da so bile operacijske mize preplačane za vsaj 230 milijonov tolarjev.
Po mnenju komisije je bil nakup tudi zelo negospodaren, saj KC za nakup 38 operacijskih miz ni dobil nobenih popustov, kar je običaj pri tako veliki nakupih. KC bi lahko dobil minimalno 30 odstotkov popusta, po komisiji pa bi lahko zmanjšal stroške nakupa vsaj za polovico, če bi ravnal v skladu s pravili. Po mnenju komisije so bili v ozadju nakupa predvsem trije interesi: z namenom nabave operacijskih miz proizvajalca Maquet skleniti posel z Aico med, nabaviti večje število operacijskih miz hkrati in izogniti se razpravi o obsegu investicije z razpršitvijo plačevanja v daljšem obdobju.
Pri sami aferi je zanimivo, da je tonski posnetek seje strokovnega sveta KC, na katerem so se odločili za obnovo operacijskih miz, izginil iz omare strokovnega direktorja KC, vodstvo te ustanove pa je našlo celo tri ponaredke zapisnika z omenjene seje. Strokovni direktor je za težave z zapisniki obtožil in sankcioniral svojega dolgoletnega svetovalca, ki je bil zadolžen za pisanje zapisnikov, ki je potrdil napako, češ da je kot predlogo za zapisnik vzel napačno računalniško datoteko in nepravilno prenesel dele besedila.
Za komentar smo prosili tudi novega direktorja Kliničnega centra Franca Hočevarja. Kot nam je zatrdila njegova predstavnica za stike z javnostmi, se Hočevar s spornim nakupom operacijskih miz ne bo ukvarjal.
Glede na to, da je tožilstvo podalo zahtevo za preiskavo tudi zoper sam Klinični center, pa bodo v ponedeljek v vodstvu še enkrat premislili ali bodo zadevo komentirali.
Takoimenovani posel desetletja sicer preiskuje tudi interna komisija Kliničnega centra. Sestavlja jo osem članov, ki doslej niso imeli opravka z operacijskimi mizami. O tem, kako napreduje preiskava ne želijo govoriti, do konca tega meseca pa morajo svetu zavoda KC oddati poročilo in razkriti, kdo je odgovoren za sporni nakup.