Pred ponedeljkovim uradnim srečanjem z italijanskim premierom Romanom Prodijem, s katerim sta si ogledala Kobariški muzej, se je slovenski predsednik vlade Janez Janša v Kobaridu srečal s predstavniki slovenske manjšine v Italiji, ki so člani sveta vlade za Slovence v zamejstvu. Opazni so pozitivni premiki, je poudaril Janša in izrazil upanje, da bo predsednik Italije Giorgio Napolitano čim prej podpisal ustrezen akt, s katerim bi zakon o zaščiti manjšine postal operativen.

Slovenska manjšina v Italiji ima še kar nekaj odprtih težav, a se stvari pri uresničevanju zaščitnega zakona premikajo v optimistični smeri, je trenutno situacijo ocenil Janša, ki sta ga na pogovorih spremljala še zunanji minister Dimitrij Rupel in vodja vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan.
Na to kaže tudi potrjen predlog paritetnega odbora 32 občin v Furlaniji-Julijski krajini, kjer naj bi se izvajal zaščitni zakon za Slovence v Italiji, je izpostavil premier. Zakon se mora izvajati v celoti, je odgovoril na vprašanje o namenih županov Gorice, Trsta in Čedada, ki naj bi zaščitni zakon izvajali le v predmestjih, kjer živijo Slovenci.
Pričakovanjem Janše, da bo Napolitano omenjeni zakon čim prej podpisal, se je pridružil tudi predsednik Sveta slovenskih organizacij Drago Štoka. Ob njem sta se srečanja udeležila še predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze Videmske pokrajine Jole Namor in deželni tajnik stranke Slovenska skupnost Damjan Terpin. Kot je povedal Štoka, so Janši predstavili težave slovenske celotne manjšine v Italiji, seznanili pa so ga tudi s celotno problematiko zaščitnega zakona. "Pomembno je, da se problemi premikajo, tako da smo Slovenci v zamejstvu trenutno lahko zadovoljni," je povedal.

Sicer pa je Janša, ki je kot pozitiven signal označil nedavno ustanovitev dvojezične nižje srednje šole v Špetru v Beneški Sloveniji, napovedal, da se bo o težavah manjšin pogovarjal tudi na ponedeljkovem uradnem srečanju s Prodijem. "Tako kot bo Slovenija v prihodnje skrbela za to, da bo standard zaščite italijanske manjšine na evropskem nivoju oz. ga bo presegel, pričakujem tudi od sosedov, da bo država enako ravnala s slovensko manjšino," je poudaril. V zvezi z vidnostjo in slišnostjo slovenskih programov v Benečiji, za kateri si tamkajšnji Slovenci prizadevajo že dalj časa, je napovedal rešitev, saj v 21. stoletju to ne bi smelo več predstavljati težav.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.