Po trditvah ministra za infrastrukturo Sama Omerzela, ki je v središču pozornosti zaradi poslov njegovega podjetja z Družbo za avtoceste (Dars), obstaja milijarda razlogov za napade nanj. Za 24UR je včeraj dejal, da gre za borbo za denar, ne za politiko.
Omenil je predsednika uprave Družbe za avtoceste (Dars) Matjaža Kneza, ki naj bi si zelo močno želel, da ne bi bil več minister. Knez naj bi bil po njegovih besedah odgovoren za več nepravilnosti. Spomnil je, da se je na razpis za elektronsko cestninjenje javil en ponudnik, čeprav je v Evropi veliko podjetij, ki se ukvarjajo s tem. ''Dobili smo ponudbo za 230 milijonov evrov,'' je poudaril. ''Imamo nepravilnosti, povezane s tunelom Markovec, in nepravilnosti, povezane z rušenjem cestninskih postaj,'' je dodal.
Knez je danes zanikal očitke o pritiskih. Poudaril je, da si želijo tvorno sodelovanje z ministrom, vendar so se z njim sestali le na začetku njegovega mandata, od takrat pa ne, kljub njihovemu nenehnemu vztrajanju. Po njegovem mnenju bi morale o nepravilnostih presoditi pooblaščene inštitucije pravne države. Po njegovih besedah namreč ni bilo zaznanih nobenih nepravilnosti v času njegove uprave. Vseeno bodo zaradi očitkov nadzornikom predlagali izredno revizijo njihovega poslovanja, na podlagi katerih bodo lahko zahtevali odgovornost. Opozoril je še, da tovrstni očitki povzročajo veliko gospodarsko škodo Darsu, ki je v fazi preoblikovanja finančnih obveznosti, in posledično tudi davkoplačevalcem.
Glede cestninskih postaj je dejal, da so v večini prilagojene, razen Vranskega, za katerega niso dobili soglasja ministrstva. Glede elektronskega cestninjenja je dejal, da gre za projekt, ki teče že sedem let, v razpisu pa so sodelovali predstavniki ministrstva za infrastrukturo in finančnega ministrstva. ''Žal smo dobili le eno ponudbo, državno-revizijska komisija pa je razveljavila razpis," je dejal.
Omerzelovo podjetje zaračunalo storitve, ko pogodbe še ni bilo
Novinarji oddaje 24UR pa so se dokopali do pogodbe, ki jo je Omerzelovo podjetje podpisalo z Darsom novembra 2008. V njej piše, da bo podjetje Lastinski Darsu mesečno blago in storitve zaračunavalo vsak mesec za pretekli mesec. A niso ostali le pri tem, saj so zaračunali tudi stroške za šest mesecev nazaj, do maja 2008, čeprav takrat pogodbe sploh še ni bilo.
Knez pravi, da je treba o tem povprašati bivše vodstvo Darsa. Omerzel pa je dejal, da si "Knezova ekipa izmišljuje zgodbe za nazaj". V času podpisa pogodbe je bil direktor uprave Darsa Tomislav Nemec, ki pojasnjuje, da je bil za podpis verjetno odgovoren izvršni direktor sektorja za informacijske tehnologije Anton Žagar. Ta pa naj bi bil prijatelj ministra Omerzela.
Vse skupaj kaže, da sta Omerzel in Knez sprta. Omerzel namreč Knezu očita, da je kriv, ker je na Dars prišla le ena ponudba za vzpostavitev elektronskega cestninjenja. Ponudba je vredna kar 200 milijonov evrov, Omerzel pa trdi, da lahko elektronsko cestninjenje vzpostavi za deset milijonov evrov.
Pritiski gradbenega sektorja?
Omerzel je v oddaji 24UR omenil tudi železnice, kjer bodo ob 700 milijonov evrov zaradi cenejšega drugega tira. Železnice so javna železniška infrastruktura v lasti države, torej železnice kot tiri in postaje. Slovenske železnice pa so uporabnik in vzdrževalec tirov ter prevoznik. Investicije so bile namenjene za železnico, ki jo vodi ministrstvo, in po vsej verjetnosti je imel minister v mislih gradbeni sektor. Tako so njegove obtožbe verjetno letele na gradbince, ki so si obetali dobiček od gradnje. Kdo bo gradil drugi tir, še ni znano, saj razpis ni končan.
Po besedah generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa si želijo čimprejšnjo izgradnjo drugega tira. Spomnil je, da so že večkrat poudarili, da je bil precenjen projekt, ki naj bi bil vreden 1,3 milijarde evrov. Mes je za 24ur.com še povedal, da na njihovem področju z ministrstvom in ministrom zelo dobro sodelujejo.
Elektra se v Omerzelovi izjavi ne vidijo
Minister Omerzel je omenil tudi energetiko. Zbiti želi zaslužke elektro podjetij in račune uporabnikov, je dejal. V Elektro Celju Energiji pravijo, da že ves čas zagovarjajo konsolidacijo dobaviteljev energentov in večjo preglednost za kupca, zato menijo, da jih ministrova izjava ne vključuje.
V Elektro Celju se niso našli v izjavi ministra Omerzela. "Menimo, da nas njegova izjava ne vključuje," so sporočili. Obenem so zatrdili, da nimajo pripomb na ministrovo delo. Iz Elektro Primorska so sporočili, da so osredotočeni na realizacijo temeljnih poslovnih ciljev družbe ter izpolnjevanju ostalih zahtev večinskega lastnika. Ministrovih navedb niso komentirali. Tudi v Gen-i ne komentirajo izjav ministra Omerzela, na odzive preostalih pa še čakamo.
V Elektru Maribor pravijo, da izjave ministra ne poznajo, hkrati pa so prepričani, da se Omerzelove besede niso nanašale na njihovo podjetje, to pa zato, ker v slovenskih razmerah distribucija električne energije ni organizirana na lokalni ravni in posledično podjetja za distribucijo električne energije niso lokalna elektro podjetja, pa tudi zato, ker družba z ministrstvom korektno sodeluje. Dodajajo še, da tudi iz gradiva, ki je trenutno v obravnavi v državnem zboru, ni razvidno, da bi nova zakonodaja predvidevala združevanje distributerjev električne energije.
Elektro Gorenjska prav tako sporoča, da ne pozna celotnega konteksta in ozadja Omerzelove izjave. Tudi oni trdijo, da je njihovo sodelovanje z ministrstvom konstruktivno, tudi na področju novega energetskega zakona.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.