Čeprav strategija za dvig rodnosti, ki jo pripravlja ministrstvo za delo, predvideva tudi reformo sistema financiranja vrtcev, spodbujanje delodajalcev za odpiranje internih vrtcev in uvedbo prvega družinskega stanovanja za določen čas, je vsa pozornost kritikov usmerjena zlasti v spremembe na področju umetne prekinitve nosečnosti.
Predlogi ministrstva za delo, socialo in družino, ki naj bi šli v smeri poostritve meril za izvajanje splava in njihovo plačljivost ob določenih izjemah, so skupino ljubljanskih feministk in njihovih simpatizerjev vznemirili do te mere, da so davi pred poslopjem ministrstva razobesili svoje parole in vstopili v prostore ministrstva.
Protestnice so vhod na ministrstvo polepile s plakati in transparenti z napisi "Ženska - stroj za rojevanje", "Branimo pravico do splava zdaj - jutri je lahko že prepozno", "Včeraj migranti in izbrisani, danes Romi in ženske, kdo bo na vrsti jutri?"
Skupina je uslužbencem, ki so ob zgodnji uri prišli na ministrstva, razdelila pisno izjavo, v kateri obsoja predlagano Strategijo za dvig rodnosti v RS.
"Ogorčene smo nad tem, da se bo splav uvedel kot plačljiv, kar pomeni, da bo dostopnost žensk do prekinitve nosečnosti veliko manjša," je za 24ur.com povedala Ana Jereb, predstavnica Feministične iniciative za ohranitev pravice do splava. "Država skuša ženskam onemogočiti poseganje v lastno telo," je še povedala Jerebova.
Feministke so prepričane, da bo država kratila ženskam pravico do splava in jih spremenila "v naprave za rojevanje otrok". Tako naj bi strategija po njihovem mnenju ženski, ki razmišlja o splavu ponudila "obvezno svetovanje kopice strokovnjakov, ki ji bodo razložili, kjer se vse se moti, kako mora razmišljati in to, da ne bo postala le mati otrok svojega moža, temveč tudi mati sinov slovenske domovine."
Prepričane so tudi, da se je vlada, potem ko naj bi "opravila" z izbrisanimi in Romi, lotila še pravic žensk do splava. "Nikoli si nismo predstavljali, da bomo kaj kmalu postali fašistični oddelek neoliberalne gmote, ki se imenuje Evropska unija," so med drugim zapisale v svoji izjavi, od predsednika vlade Janeza Janše pa zahtevajo, da "takoj jasno izrazi svoje stališče do splava".
Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je v sredo predstavil strategijo za dvig rodnosti, katere temeljna vodila so življenje, družina in otroci. Predvideni so tudi ukrepi za zmanjšanje umrljivosti in števila splavov, med katerimi strategija predvideva uvedbo nacionalnega programa za preprečevanje samomorov, vzpodbujanje humanega in pozitivnega odnosa ginekologov do nosečih in še nerojenega življenja ter vzpostavitev učinkovitega sistema pomoči nosečnicam in mladim materam v stiski, ki razmišljajo o prekinitvi nosečnosti.
Strategija tako predvideva poostritev meril zdravniških komisij, ki bi obravnavale predlagane splave. Iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja bi bili poravnani stroški splava samo v primeru, če je ta po oceni zdravniške komisije nujen za zdravje nosečnice. V nasprotnem primeru bi bila prekinitev nosečnosti izvedena na stroške nosečnice.
Ministrstvo za družino mora strategijo uskladiti z drugimi ministrstvi in vladnim uradom za enake možnosti. Zato ni znano, kdaj in če bi bili splavi sploh plačljivi, so za 24ur.com povedali na ministrstvu za delo in družino.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.