Kot je dejala nekdanja ministrica za zdravstvo Zofija Mazej Kukovič, dobra informacijska podpora lahko naredi večji red in privarčuje čas, zdravstveni sistem pa postane pregleden in stroški obvladljivi. V zdravstvu bi morali aktivirati informacijsko platformo s povezavo med bolnišnicami in ministrstvom ter znotraj bolnišnic. Ta povezava bi morala imeti dva sistema, in sicer celovito obvladovanje bolnika ter celovito obvladovanje poslovnega sistema, je prepričana Mazej Kukovičeva, sicer predsednica odbora za zdravje pri strokovnem svetu SDS. V gospodarstvu so po njenih navedbah to vzpostavili že v 90. letih in "evidentno je, da smo s tem privarčevali vsaj deset odstotkov obstoječih stroškov".
"Namesto da bi znali krizno voditi sisteme, se raje vnaprej sprijaznimo z izgubo ali s poslabšanjem stanja," poudarja Mazej Kukovičeva. V času krize je po njenem mnenju treba obvladovati tudi krizno vodenje. "To ni ukazovanje in potiskanje intelektualne sfere zaposlenih v zdravstvu v kot, ampak je prepričevanje, je argumentiranje in iskanje skupnih poti za dosego zelo jasnih ciljev," pojasnjuje.
V tednu, ko smo praznovali svetovni dan invalidov, je opozorila tudi na težave, s katerimi se srečujejo invalidi. Po njenem mnenju jim je treba prilagoditi izobraževalne sisteme, kajti tako bodo tudi lažje dobili delovno mesto.
Zakon o duševnem zdravju in zakon o pacientovih pravicah, ki sta v tesni povezavi z invalidno populacijo, se po njenih ocenah slabo izvajata. Dokler ne bodo zastopniki bolnikov pravic zaživeli po vsej Sloveniji in ne bo partnerskega odnosa med izvajalci zdravstvenih storitev in bolniki, dokler se bodo čakalne dobe daljšale in bo bolnik tekal od vrat do vrat, namesto da bi bi imel preko elektronske povezave vse informacije na enem mestu, "ne moremo govoriti o izvajanju zakona o bolnikovih pravicah", je prepričana Mazej Kukovičeva.
Prav tako po njenem tudi ne moremo govoriti o izvajanju zakona o duševnem zdravju, kajti treba bi bilo zdravljenje približati ljudem in ga iz institucij premakniti ljudem bliže doma, v centre po Sloveniji. Invalidnost v veliki meri povzročajo težki pogoji dela, ministrstvo za zdravje pa ne izvaja ozaveščanj podjetij in zaposlenih o tem, kako varovati zdravje, še opozarja Mazej Kukovičeva.
Inštitut RS za varovanje zdravja je po njenem prepričanju gotovo intelektualni potencial, ki bi lahko dajal zdravstvu v informacijah izjemno oporo. Ob tem pa je omenila problem, da bolnišnice institutu ne dajejo podatkov o čakalnih dobah, pri čemer ministrstvo za zdravje ne opravi svoje vloge.
Pristop ministrstva za zdravje k ozaveščanju javnosti o smiselnosti cepljenja proti novi gripi po njenem mnenju ni bil pravi. "Vsak pristop, ki je argumentiran, dovolj prepričljiv in ne nosi nekih dvomov, ne more imeti desetkrat manjšega uspeha, kot je bil pričakovan," je prepričana. Po njenih navedbah je bilo namreč od pričakovanih porabljenih tolikokrat manj odmerkov cepiva. Na tem področju se, kot pravi, preveč deluje v smislu ukazovanja, kar spominja na sistem enoumja in lahko pri ljudeh privede do nasprotnega učinka.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.