V minulem tednu je odmevalo dopolnilo, s katerim koalicija predlaga uvedbo denarne kazni za nedostojno vedenje do predstavnikov oblasti in njihovih bližnjih. Predlog dopolnila je pripravilo notranje ministrstvo, z njim pa je soglašala tudi vlada. Ko je novica odjeknila v javnosti, je sprožila veliko ogorčenje, zato so nekateri koalicijski partnerji očitno oklevali glede četrtega člena zakona o varstvu javnega reda in miru.
Kot je poročal N1, je namreč NSi sprva predlagala, da se predlog ministrstva za notranje zadeve v celoti umakne. Nato pa so v koaliciji vendarle sklenili, da predlog ostane in se razširi tudi posameznike in skupine. Globe bi bile tako predvidene za nedostojno vedenje do vse državljanov, ne le zgolj za žaljenje politikov in njihovih bližnjih. Vendarle v primeru, ko bi bil prisoten policist.
Odbor je predlog vlade potrdil z 10 glasovi za. Devet članov odbora je bilo proti. Pred glasovanjem o zakonskem predlogu kot celoti, skupaj z sprejetimi dopolnili, pa je predsednik odbora sejo prekinil. Svoje odločitve ni pojasnil, napovedal je le, da bodo člani odbora o nadaljevanju seje obveščeni naknadno. Pred tem je sicer glasovanje proti poleg članov odbora iz vrst opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB napovedal tudi poslanec SNS Dušan Šiško.
Spremembo besedila četrtega člena je še pred začetkom odbora nakazal premier Janez Janša, ki je na družbenem omrežju danes zapisal, da bi moralo "nedostojno vedenje, vključno z grožnjami nasilja do sočloveka biti enako sankcionirano in merjeno z istimi vatli ne glede na njegov status."
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je po skrajšanem postopku obravnaval predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru. Predlog novele je sicer že ob vložitvi predvideval posege v 25 od skupno 30 členov zakonskega besedila, tako da je zakonodajno-pravna služba DZ opozorila, da je ob tako obsežnih spremembah treba pripraviti nov zakon, in ne novele.
Med glavnimi rešitvami v predlogu novele so sicer na ministrstvu izpostavili preprečevanje opravljanja nalog samoorganiziranim združbam s tendenco izvajanja zakonskih nalog organov oblasti, širitev nabora upravičenih razlogov za zbiranje prostovoljnih prispevkov, in sicer tudi za primer bolezni ali telesne poškodbe, ter uvedbo prekrška, storjenega s hrupom.
Ostra razprave je potekala zlasti ob predlaganem dopolnilu koalicijskih poslancev, s katerim je predvidena globa od 500 do 1000 evrov. Notranji minister Aleš Hojs je pojasnil, da so se za to odločili, ker so ugotovili, da je Policija ob takšnih primerih napadov nemočna. Do predloga so kritični v opozicijskih LMŠ, SD in Levica.
KOMENTARJI (873)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.