Na rdečem seznamu je po novem celotna Avstrija, razen avstrijske Koroške, prav tako je rdečih več predelov do zdaj v celoti oranžne Italije, med njimi so tudi Furlanija-Julijska krajina ob meji s Slovenijo, Benečija in druge severnoitalijanske dežele. Na Hrvaškem je rdečih 14 županij, med njimi tudi Zagrebška. Ob meji s Slovenijo pa oranžni ostajata le še Istra in Primorsko-goranska županija. Prav tako sta rdeči obe madžarski regiji ob meji s Slovenijo in več drugih regij, vključno z Budimpešto.
Na rdečem seznamu so med drugim Francija, Irska, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Romunija, Slovaška, Španija (razen administrativne enote Kanarski otoki), Švica in Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske.
V novem odloku vlada ohranja določitev kontrolnih točk, na katerih je edino dovoljen prestop meje. Gre za največje mejne prehode z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. Ob tem pa nekoliko razširja možnost prestopanja meje zunaj kontrolnih točk. To je bilo doslej dovoljeno le državljanom Slovenije in omenjenih treh držav, od danes pa je tudi državljanom EU ali schengenskega območja, ki imajo prebivališče v obmejnih regijah.
Ob prihodu iz rdečih držav brez karantene z negativnim testom in izjemam
Policija na meji osebam ob prihodu iz rdečih držav ne izdaja več karantenskih odločb, ampak te osebe napoti v karanteno na domu, pri čemer izda poseben obrazec. Brez omejitev pa lahko v Slovenijo vstopajo osebe iz zelenih ali oranžnih držav ali njihovih delov.
Karanteni se je mogoče izogniti z negativnim izvidom testa na prisotnost novega koronavirusa. Brez karantene pa je vstop dovoljen tudi izjemam, med katerimi so čezmejni dnevni delovni migranti, mednarodni prevozniki, osebe v tranzitu ali člani tujih uradnih delegacij. Izjema so tudi nujni neodložljivi opravki ali nujni poslovni razlogi ter zdravstveni posegli ali pregledi. Prav tako lahko mejo prečkajo lastniki nepremičnin ali bivalnih plovil ter zakupniki, najemniki ali uporabniki nepremičnin, bivalnih plovil ali parcel v avtokampu v sosednji državi, pri čemer nekatere izjeme veljajo tudi za ožje družinske člane, če potujejo skupaj.
Odlok ob tem spet uvaja možnost, da lahko po navodilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) zdravstvena služba preverja zdravstveno stanje oseb, ki prehajajo mejo. A se to danes še ni zgodilo. Po besedah direktorja NIJZ Milana Kreka se bodo za to odločili, če se bo pokazala potreba, trenutno pa so prioritete drugje.
Novogoriška občina poziva k posebni obravnavi območja ob zahodni meji
Mestna občina Nova Gorica je medtem skupaj s slovenskimi zamejskimi organizacijami na ministrstvi za notranje in za zunanje zadeve naslovila poziv k usklajevanju z italijansko vlado in vodstvom sosednje Furlanije-Julijske krajine glede ukrepov, ki zadevajo obmejna območja z integriranimi čezmejnimi gospodarskimi in družbenimi funkcijami.
"Želimo si usklajenosti med Ljubljano, Rimom in Trstom z občutkom za življenja ljudi, še zlasti obeh narodnih skupnosti, slovenske v Italiji in italijanske v Sloveniji, in gospodarstva ob meji. Namreč že prvi val je pokazal, da državna meja na Goriškem preseka slovensko govoreči prostor in intenzivno čezmejno gospodarsko, kulturno in družbeno aktivnost," so zapisali v pozivu. Tega sta poleg novogoriškega župana Klemna Miklaviča podpisala tudi predsednica Slovenske kulturno gospodarske zveze (SKGZ) Ksenija Dobrila in deželni predsednik Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj.
Župan Občine Gorica Rodolfo Ziberna pa je s podobnim pozivom že naslovil svojo vlado.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.