Sojenje dvema policistoma, obtoženima nevestnega dela med preiskavo tragedije na Oražnovi ulici, se ni začelo. Na ljubljansko sodišče so sicer prišle vse stranke v postopku, vendar je sodnica Metka Popivoda opozorila, da tožilstvo še ni vložilo vseh listin, zato je obravnavo preložila na 23. maj.
Obtožena policista Dušan Mikočević in Aleš Conradi sta nameravala podati svoje zagovore, vendar je višja državna tožilka Dragica Kotnik v spis želela vložiti nekatere listine, med drugim poročilo o dopolnitvi kazenske ovadbe ter fotokopijo iz učbenika o ogledu kraja kaznivega dejanja in rekonstrukciji dogodka.
A obramba je opozorila, da so zagovori obeh obtoženih pripravljeni na podlagi doslej vložene dokumentacije. Tudi sodnica Popivoda je označila za nesprejemljivo namero tožilke, da danes v spis vloži poročilo o dopolnitvi kazenske ovadbe. Dopolnitev nosi datum iz lanskega junija, pa tudi obravnava je bila sklicana že pred tedni, zato bi tožilka listine lahko vložila že prej, meni sodnica.
Hkrati je sodnica pozvala tožilko, naj v spis do prihodnje obravnave vloži nekatere uradne zaznamke. Kot je poudarila, se tožilka v obtožnem predlogu sklicuje na očividca, ki je videl s kraja dogodka odpeljati avtomobil, a nikjer ne piše, kdo je očividec. Prav tako naj bi manjkala izpoved strica in tete pokojnega Saše Baričeviča. "Če gremo zadevo ugotavljati v podrobnosti, bi želela vedeti, kaj se je tam zgodilo," je dejala sodnica.
Kotnikova je odvrnila, da so podatki o očividcu označeni z oznako interno, saj da gre za kočljive podatke in je treba ljudi zaščiti. Po naroku je razložila, da je bilo v spis vloženo gradivo, ki ga je pripravil policist, ki je ovadbo sestavljal. Danes pa da ni vložila "nič bistvenega, kar bi lahko spremenilo obtožbene očitke", temveč listine, ki bodo samo v pomoč sodišču. In kot še pravi, po zakonu o kazenskem postopku lahko vlaga dokaze do konca glavne obravnave.
Zagovornik Aleša Conradija, odvetnik Blaž Kovačič Mlinar, je po naroku poudaril, da je tožilstvo v spis vložilo nove dokaze, kar se po njegovem mnenju v tako pomembni in zapleteni zadevi ne dela, in "to ve vsak začetnik". Kot je dejal, tukaj ne gre za pravne argumente, ampak zato da je zadeva vzbudila toliko pozornosti, da je nekoga treba preganjati, "pa za kar koli že. V času, ko je kruha malo, treba imeti iger toliko več."
Tožilka vztraja pri obtožnem predlogu
Kotnikova medtem vztraja pri obtožnem predlogu. Julija lani je vložila obtožni predlog zoper policista, ki sta obravnavala tragični dogodek, ko so trije psi do smrti pogrizli svojega lastnika Saša Baričeviča. Sodnici bo Mikočević tako moral pojasniti postopek zbiranja dokazov 2. februarja 2010 in ali je videl sledi krvi v prvem nadstropju hiše. Conradi je bil po poročanju medijev usodni dan dežuren v operativno-komunikacijskem centru, preiskovalnemu sodniku pa naj ne bi posredoval vseh pomembnih informacij.
Ovadili Kotnikovo in Lomovška?
V aferi Baričevič je bila sicer spisana še ena ovadba. Kot je danes poročal Dnevnik, so novomeški policisti ovadili Kotnikovo in novinarja Mitjo Lomovška. Kotnikovi, pri kateri so hišno preiskavo opravili decembra lani, naj bi očitali dve kaznivi dejanji izdaje tajnih podatkov, Lomovšku pa dve kaznivi dejanji zlorabe osebnih podatkov.
Tožilka naj bi omenjeno kaznivo dejanje storila, ko naj bi medijem posredovala dokument, povezan z afero Baričevič. Na spletni strani Požareport so namreč objavili faksimile dela zaupnega dokumenta, v katerem je pisalo, da so na prizorišču tragedije na Oražnovi našli sledi krvi še tretje osebe, hkrati pa dokument vsebuje pričanje dveh oseb, ki naj bi videli, kako se je s kraja tragedije v črnem terenskim vozilu z veliko hitrostjo odpeljal znan ljubljanski odvetnik, še piše Dnevnik. Tožilka Kotnikova je po današnjem naroku dejala, da ne ve nič o ovadbi.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.