Lojze Kračun, ki mu je v tragični nesreči pred štirimi leti Branko Maček ubil sina, je ogorčen nad toleranco politike do alkohola za volanom. Pravi, da se zdaj skuša vse nekako utišati, z vsem skupaj se dela v rokavicah in to je po njegovo tisto, česar se moramo bati. Ljudje tako postajamo vse bolj togi, kar nas lahko vodi v pogubo. Pravi, da ko so se starši preminulih odločno zavzeli za spremembe, je bil učinek kratkotrajen. "Kaj se je pa naredilo drugega, kot to, da je gospod Maček šel v zapor. Nič," je dejal.
Ignorantski odnos odgovornih ga ne preseneča, saj za službe niso delali, temveč so jih vanje nastavili. Dejal je, da bi te "pijančke, ki so zdaj politiki na velikih pozicijah" poslal na ekskurzijo v rehabilitacijski center Soča, da bi videli, kaj pijanost naredi.
V več podjetjih so potrdili, da vodilnim že v pogodbah piše, da tudi v prostem času ne smejo početi spornih dejanj. V Simobilu, ki je v avstrijski lasti, so denimo pojasnili, da morajo predvsem vodilni in vodstveni sodelavci kadarkoli in kjerkoli varovati ugled podjetja, tako v službenem času kot tudi v zasebnem življenju. Sicer odgovarjajo s pavšalno pogodbeno kaznijo, v primeru hujših kršitev pa jim lahko nadrejeni tudi prekinejo delovno razmerje.
V Petrolu denimo zagotavljajo, da pravila kodeksa veljajo tudi za uporabo službenih vozil v prostem času. V vseh državnih podjetjih – kot je na primer Luka Koper – pač ni tako.
Zato Kračun ugotavlja: "Ljudje, ki zasedajo mesta, ki so ključnega pomena za razvoj naše družbe, niso pravi. To za njih pretežko, bi morali iti na lažja dela." Po njegovem mnenju lahko le močna civilna iniciativa ljudi poišče prave, takšne, ki bi bili sposobni preprečiti nove tragedije.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.