Trije koalicijski poslanci, člani komisije DZ po zakonu o preprečevanju korupcije, Alojz Posedel (Zares), Anton Kampuš (SD) in Franc Jurša (DeSUS), so današnjo sejo komisije obstruirali, ker se ne strinjajo s spremenjenim poslovnikom, ki ga je predlagal predsednik komisije Branko Marinič (SDS). Pravijo, da je sprememba poslovnika v nasprotju z zakonom o preprečevanju korupcije, zato na sejah ne želijo sodelovati.
Sprememba poslovnika bi uvedla podrobnejši nadzor dela nad Kosovo komisijo
V spremembah poslovnika, ki jih je predlagal Marinič, je med drugim zapisano, da bi morala komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Drago Kos, državnozborski komisiji poročati o svojem delu enkrat na mesec, Kos pa bi moral povedati tudi imena prijaviteljev ter poročati o primerih, ki še tečejo.
Poleg tega po mnenju koalicijskih poslancev ni potrebe, da bi se komisija DZ ukvarjala z vsakim primerom posebej. Komisija DZ zato ne bi smela posegati v operativno delo Kosove komisije za preprečevanje korupcije. Kot pravijo, je lahko posamezna prijava tudi plod neresnic, zato je bolje počakati, da se preiskava zaključi, potem pa se o njej lahko poroča. V nasprotnem primeru bi lahko prišlo tudi do zlorab informacij.
Omenjeni poslanci zato upajo, da bo Marinič poslovnik spremenil tako, da bo v skladu z zakonom, Drago Kos pa meni, da Marinič ne razume bistva svoje komisije.
Marinič: Spremembe poslovnika so bile sprejete z večino
Po seji komisije pa je Marinič povedal, da so spremembo poslovnika na seji potrdili z večino, kar pomeni, da je za spremembe glasovalo pet od sedmih poslancev, dva pa sta se vzdržala. Po Mariničevih besedah je spremembe tako podprl tudi poslanec SD – Anton Kampuš.
Marinič je sicer povedal, da se s spremembo poslovnika uvaja tudi vsebinski nadzor nad delom Komisije za preprečevanje korupcije.
Komisija DZ je Mariniča pooblastila, da razreši zaplete
Ker Kosova komisija za zdaj komisiji DZ še ni dostavila zahtevanih podatkov o posameznih primerih, ki jih uvaja nov poslovnik, je komisija Mariniča pooblastila, da "izrabi vsa možna pravna sredstva", da razreši zaplete. Marinič pravi, da predsednik komisije Drago Kos in njegova namestnica Nadja Žnidarčič Ferrari s tem "zanemarjata delovne obveznosti". Zato bo razmislil tudi o tem, ali bi zoper njiju podal kazensko ovadbo suma o neopravljanju obveznosti javnih funkcionarjev. Stvari pa tečejo tudi v tej smeri, da bi državnemu zboru predlagali razrešitev Kosa in Žnidarčič Ferrarijeve, je še povedal Marinič.
Komisija državnega zbora pa je sklenila tudi, da bo na prihodnjo sejo povabila tudi vse člane Kosove komisije, da bi se skupaj dogovorili, kje so temeljni razlogi za oviranje nadzora s strani komisije DZ, je še po seji komisije povedal Marinič.
Policija primer opravljanja izpita iz nemščine še obravnava
Kot je znano, je Kosova komisija med drugim obravnavala tudi primer Branka Mariniča, saj so prejeli prijavo, da naj bi namesto poslanca nekdo drug opravljal izpit iz nemščine na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju.
Marinič o zapletih pri opravljanju izpita iz nemščine in neplačilu stanovanjskih stroškov svojega poslanskega stanovanja na novinarski konferenci ni želel govoriti.
So pa na policiji povedali, da predkazenski postopek v zvezi z opravljanjem izpita iz nemščine na policiji še poteka. Zato v interesu preiskave podatkov ne morejo posredovati. Ko bodo zbrana vsa potrebna obvestila in izvedeni drugi ukrepi za razjasnitev dejanskega stanja, bomo ugotovitve skladno z Zakonom o kazenskem postopku posredovali pristojnemu državnemu tožilstvu, so še pojasnili na policiji.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.