Na tradicionalnem srečanju taboriščnic in zapornic v nekdanjih nacifašističnih koncentracijskih taboriščih ter ukradenih otrok je osrednji govornik član Zveze združenj borcev, Bogdan Osojnik, označil narodnoosvobodilni boj za najveličastnejše dejanje, ki je omogočilo obstoj Slovenije in uvrstilo slovenski narod med velike narode Evrope.
Osojnik je tudi poudaril, da borci obsojajo popačenja zgodovine, ki postavljajo pod vprašaj poštenost NOB. Govornik se je ob prazniku priključitve Primorske k matični domovini, ki ga Slovenija praznuje 15. septembra, dotaknil tudi te teme. Dejal je, da je dejstvo, da so bili Slovenci med zmagovalci 2. svetovne vojne, pripomoglo k ohranitvi zahodnega dela slovenskega narodnega ozemlja v mejah sedanje države, in da ima prav NOB zasluge za to, da je Primorska del Slovenije.
Tradicionalno srečanje taborišnic je v Portorožu pripravila Zveza združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije, na njem pa se je zbralo približno 350 udeleženk, med katerimi je imela najstarejša 92 let.
Nemški in italijanski okupatorji so med 2. svetovno vojno v koncentracijska taborišča in zapore odpeljali okoli 22.000 Slovenk, največ pa jih je odšlo v Ravensbrueck in njegove podružnice ter Auschwitz. Iz taborišč in zaporov se jih po koncu vojne nikoli ni vrnilo okoli 9000.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.