Sporazum med drugim govori o tesnejšem sodelovanju na področju vojaškega urjenja in vojaške industrije.
Turška stran je ponovila podporo Sloveniji pri vključevanju v zvezo Nato in pohvalila prizadevanja pri obrambni reformi v Sloveniji, je po podpisu sporazuma dejal Grizold. Turški obrambni minister pa je povedal, da želijo s tem sporazumom poleg obrambnega sodelovanja s Slovenijo deliti svoje izkušnje pri delovanju znotraj Severnoatlantskega zavezništva. Govorila sta tudi o mednarodnem terorizmu, kjer sta se strinjala, da mora imeti protiteroristična koalicija mednarodno pravni okvir.
"Po osamosvojitvi so se bilateralni odnosi med Slovenijo in Turčijo okrepili," je še menil Cakmakoglu in dejal, da med državama ni odprtih vprašanj. Minister Grizold pa je sporazum označil kot začetek tesnejšega sodelovanja med Slovenijo in Turčijo, ki je članica zveze Nato in ima "izjemno pomembno geostrateško lego v Evropsko-azijskem območju". Že na dopoldanskih pogovorih sta ministra poudarila pomen tovrstnih dvostranskih srečanj za poglobitev sodelovanja na obrambnem in vojaškem področju med državama. Strinjala sta se, da bo sporazuma med vladama prispeval k novi dinamiki sodelovanja obeh ministrstev.
Sicer pa je minister Grizold turškega kolega seznanil tudi s pripravami na članstvo naše države v zvezi Nato in z vsebino letošnjega akcijskega načrta za članstvo, ki bo jutri v Bruslju predstavljen višjemu političnemu odboru zveze Nato. Po njegovem mnenju je načrt realističen, v njem so upoštevane zadnje ocene zveze Nato o napredku. Turški strani pa je predstavil tudi cilje preoblikovanja Slovenske vojske, s katerimi naj bi izboljšali strukturo sil, njenega delovanja in pripravljenosti. Prednostno bodo oblikovane sile za hitro posredovanje, njeni pripadniki pa bodo v prihodnje opravljali naloge tudi v mednarodnih enotah.
V nadaljevanju je Grizold turškega kolega seznanil s slovensko vlogo za ohranjanje stabilnosti na območju nekdanje Jugoslavije, kjer v operacijah za podporo miru sodeluje 134 slovenskih vojakov in policistov. Turški minister se je slovenski strani zahvalil za aktivno vlogo na območju JV Evrope in ministra Grizolda ob tem povabil na naslednje srečanje ministrov držav jugovzhodne Evrope, ki sodelujejo v t.i. pobudi SEDM (Southeastern Europe Defence Ministerial). Slovenija v pobudi sodeluje zgolj kot opazovalka.
Ministra sta govorila tudi o mednarodnem terorizmu. Turčija je takoj pristopila v boj proti mednarodnemu terorizmu in soglašala z uporabo svojih vojaških baz in zračnega prostora ter ponudila izmenjavo obveščevalnih informacij, dejavna pa je tudi na humanitarnem področju. Minister Grizold pa je povedal, da se je razumevanje varnosti po 11. septembru v svetu spremenilo.
Turški obrambni minister je na prvi uradni obisk v Slovenijo prišel na povabilo ministra Grizolda. Turški gost se bo srečal še s predsednikom republike Milanom Kučanom, v sredo pa z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom ter predstavniki parlamentarnih odborov za obrambo in za zunanjo politiko.