18.4.2004, Avtor prispevka: Janez Usenik

Slovenija je za ime novega nadškofa izvedela 5. marca 1997 in že dva dni pozneje je sledil prvi incident. Rode je namreč napovedal, da se bo cerkev zavzemala za to, da se verouk vrne v slovenske šole in jasno je bilo, da bo novi nadškof govoril popolnoma drugačen jezik kot njegov predhodnik.
Vprašanje verouka v šolah je postala najbolj pereča tema Rodetovega obdobja in do šole je postajal tudi vedno ostrejši. "Naj se govori karkoli, naša šola ni nevtralna, ampak je ideološko pogojena in dejansko širi ateistični pogled na svet in na življenje," je dejal Rode. Šolo in levičarsko politiko je krivil tudi za propad družbe, zmanjšanje števila rojstev in kriminal.

Nastopi nadškofa pa so razdelili tudi same vernike. Če je bilo še leta 1991 v Sloveniji 72 odstotkov katoličanov, se jih je kot take leta 2001 izreklo le 58 odstotkov. Odziv skrajno levega dela javnosti na novo pozicijo cerkve pa je bil tako oster, da je mejil celo na sovraštvo. Najbolj odmevna je bila plošče skupine Strelnikoff, ki je na naslovnici nosila podobo Marije s podgano. Čeprav je bil to napad na nadškofa osebno, pa so verniki v tej potezi videli napad na krščanstvo samo in tako se je prepad še poglobil.
Čeprav je nadškof večkrat poudaril, da mora biti vera v Sloveniji svobodna, pa se ni postavil v bran drugim verskim skupnostim. Ob zapletih z gradnjo muslimanske mošeje se je od problemov distanciral.

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je, v pismu škofovski konferenci, cerkvi celo očital, da je med tistimi, ki v Sloveniji sejejo sovraštvo in nestrpnost. In v tem mnenju ni osamljen. "Ko berem ta stališča, za katera še vedno težko verjamem, da so prišla iz nadškofovih ust, se mi zdi, da bi se ti ljudje morali predvsem povprašati o tem, katere vrednote sami širijo. Toliko nestrpnosti, kot veje iz teh besed, že dolgo nismo slišali," je pred leti dejal šolski minister Slavko Gaber.
Rode za seboj tako pušča veliko odprtih vprašanj, toda vsaj en velik uspeh je bil sprejetje Vatikanskega sporazuma, ki bo podlaga za nadaljnje pogovore cerkve in države. Sloveniji je nalil čistega vina in dokazal, da ideološke razlike med Slovenci so. To vedenje pa je lahko tudi prvi korak k dialogu in gradnji mostov.