Po Sloveniji ob mednarodnem prazniku dela potekajo številne prireditve, osrednja na Snežnem stadionu pod Pohorjem v Mariboru. Krajane po različnih krajih po državi so zjutraj prebudile godbe na pihala s tradicionalnimi prvomajskimi budnicami. Že v nedeljo zvečer, na predvečer praznika, so, kljub slabemu vremenu, po hribih in slovenskih krajih zagoreli kresovi. Gre za že uveljavljeni način praznovanja prvega maja, ki ga spremlja še običaj postavljanja mlajev.
Drnovšek: V času globalizacije se ni mogoče prepustiti zgolj logiki kapitala
Sloveniji je v 15-ih letih samostojnosti uspelo ohraniti socialni dialog. Sindikati so ohranili svojo vlogo in so partnerji v socialnem dialogu, je na osrednji slovenski proslavi v počastitev praznika dela, ki je potekala v prireditvenem šotoru na Snežnem stadionu v Mariboru, ocenil slavnostni govornik, predsednik republike Janez Drnovšek. Nekaj 1000 udeležencev iz vse Slovenije je nagovoril tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.
"Vsa umetnost politike je iskanje pravega ravnotežja med učinkovitostjo gospodarstva na eni strani in med socialo na drugi strani," je poudaril Drnovšek. Po njegovih besedah svetovne primerjave potrjujejo, da se Slovenija glede položaja delavcev "drži bolje" kot večina držav v svetu.
Po besedah Semoliča v ZSSS zahtevajo, da krepitev konkurenčnosti domačega gospodarstva poteka le ob hkratni krepitvi socialne države in s spoštovanjem delavskih pravic. Socialna država mora postati temelj gospodarske uspešnosti, je dejal Semolič in vlado pozval, naj spoštuje socialne partnerje in socialni dialog kot pomemben pogoj za hiter gospodarski in socialni razvoj države.
Ljubljančani na Rožnik
Že tradicionalno prvomajsko prireditev pripravljajo na Rožniku, kjer je na predvečer praznika kljub deževnemu vremenu zagorel kres. Udeležence je nagovorila ljubljanska županja Danica Simšič. "Po mojem mnenju je vsako delo, ki je dobro opravljeno treba plačati s plačo, ki je dostojna človeka. Vse pogosteje se dogaja, da je socialni dialog samo na jeziku ali na papirju, da pa ga v realnosti ni," je dejala in dodala, da je prav zaradi tega duh prvega maja še vedno zelo živ.
Maribor pa se je že drugo leto zapored pridružil mreži več kot dvajsetih evropskih mest, kjer so pripravili prireditev Euromayday, na kateri so opozarjali na pravice t .i. prekernih, to je delavcev, ki nimajo sklenjenega stalnega delovnega razmerja.
Kacin: Država mora naprej
Država mora kreniti naprej, ne nazaj, na bolje in ne slabše, je poudaril evropski poslanec in predsednik LDS Jelko Kacin na dolenjski proslavi ob prazniku dela na Javorovici. Z današnjo proslavo je občina Šentjernej obeležila tudi dan upora proti okupatorju, 27. april, drugo obletnico vstopa Slovenije v Evropsko unijo in spomin na padlih 113 partizanov, ko so nemške in domobranske sile leta 1944 skoraj do zadnjega moža potolkle 4. bataljon Cankarjeve brigade.
"Slovenija je v času od osamosvojitve naredila velik korak v razvoju demokratične, pravne in socialno občutljive države. Še naprej potrebujemo družbeno solidarnost! To je pot skladnega in pravega razvoja. Ne potrebujemo množice revnih posameznikov - državljanov, ki jih s spretnim manipuliranjem držijo lastniki kapitala v strahu za delovno mesto in v ponižnosti do oblasti," je poudaril Kacin.
LDS odločno zavrača uvedbo enotne davčne stopnje pri dohodnini in davku na dodano vrednost, ker bi ta poslabšala življenjski standard velike večine družbenih slojev, otežila položaj storitvene industrije, gostinstva, turizma ter povzročila nesprejemljivo škodo tudi slovenski kulturi, je bil kritičen predsednik največje opozicijske stranke, ki edina med parlamentarnimi strankami ni podpisala sporazuma predsednika vlade Janeza Janše Partnerstvo za razvoj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.