Po drugi strani je primer zdravnika iz vzhoda Slovenije, ki je star 31 let, pred dvema mesecema je postal specialist. Poleg dela v ambulanti, kjer na dan pregleda od 80 do 120 bolnikov, je še urgentni zdravnik, se pravi da mora, če se zgodi kaj nujnega, tudi na teren.
"Prva malica je pogosto ob petih popoldne," pripoveduje, ob tem pa zaradi vzdušja med ljudmi vse pogosteje dobiva grožnje, tudi hude, s smrtjo. Plača pa okoli 1500 evrov na mesec, za vsako naduro, ki jo naredi, mora izpolniti še ogromno dokumentacije, ura pa plačana nekaj več kot 10 evrov.
In primerjava z Avstrijo, bili smo v manjši bolnišnici v Radgoni. Plače so že takoj precej višje, zdravniki, ki so tudi tam javni uslužbenci, so v štirih plačilnih razredih, specialisti na primer imajo kar dvakrat višjo plačo kot pri nas, vsi pa dobijo tudi 13. in 14. plačo, ki sta neobdavčeni. Čakalne vrste za ortopedski pregled tam ni, za operacijo kolena pa od 4 do 5 mesecev.
Letos je v tujino odšlo osem zdravnikov, lani pa 16, hkrati pa, kljub temu da jih pri nas krepko primanjkuje, na Zavodu za zaposlovanje na delo trenutno čaka več kot 160 zdravnikov, od tega desetina specialistov.
KOMENTARJI (898)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.