Predsednik Danilo Türk je na slovesnosti ob dnevu Evrope poudaril, da se pretežni del srednjeevropskih novih članic Evropske unije – tudi Slovenija – ponaša z dobrimi temeljnimi kazalci finančne stabilnosti. Zaskrbljenost je usmerjena v druge dele Evrope, v Sloveniji pa moramo posebej paziti, da "zaradi pomanjkanja pravočasnih in premišljenih ukrepov ne bi prišlo do nenadnih sprememb, ki bi hitro poslabšale naš javnofinančni položaj."
V srednje- in vzhodnoevropskih državah se soočamo z resnimi problemi tranzicijskega obdobja – grabežljivostjo, tajkunstvom in zlasti korupcijo. Pravosodje in pravni sistemi so prešibki za učinkovito premagovanje korupcije, zato Türk meni, da moramo v moč pravosodja in organov nadzora ter pregona vlagati več.
Dodaja, da ne smemo dovoljevati "ciničnega omalovaževanja pravosodja", za krepitev vladavine prava, avtoriteto pravosodja in pravne države pa moramo storiti vse. "Samo tako lahko računamo na trajno gospodarsko uspešnost in družbeno kohezivnost, za uresničitev teh prednostnih in strateških nalog nadaljnje evropske poti držav med Baltikom in Jadranskim morjem pa se je vredno potruditi," je dejal.
Zato bo po njegovem mnenju treba izboljšati usklajevanje ekonomskih in finančnih politik. Države članice so dolžne zagotoviti javnofinančno stabilnost, Evropska unija pa mora okrepiti svoj prispevek za obnovo in krepitev gospodarske rasti. Samo finančna stabilnost in gospodarska rast skupaj lahko zagotovita "blaginjo ljudi, evropskim integracijam pa nadaljnji uspeh," meni Türk.
Ob tem je še poudaril, da je odločno vodenje Evropske unije odvisno od kakovosti vodenja njenih držav članic. "Proces evropske integracije se je začel in napredoval takrat, ko so ga vodili odločni in vizionarski državniki. Take potrebujemo tudi danes, potrebujemo pa še dobro razumevanje globalnega sveta in dobro opredelitev strategij na globalni ravni," je povedal.
Türk še ocenjuje, da bo Evropska unija morala z bolj izdelanimi instrumenti poskrbeti za ustrezno vlogo na globalni ravni, predvsem pa veliko bolj jasno določiti svoje strateške prioritete, poiskati resnične strateške partnerje in čim bolje razumeti strateške konkurente. "Prostore za uveljavljanje svojih kakovosti bo morala razvijati hitreje in bolj ambiciozno. Oblikovanje enotnega raziskovalnega in intelektualnega prostora, krepitev znanstvenih potencialov inovacij in novih tehnologij bo moralo potekati hitreje. Priprava takšnih mehanizmov, ki naj pomagajo to zagotoviti, bo eden glavnih preizkusov institucij Evropske unije v prihodnje."
'Marsikaj, kar je bilo pod preprogo, je zdaj na površju'
Zbrane na slovesnosti je uvodoma pozdravil ljubljanski župan Zoran Jankovič, nagovoril pa jih je tudi evropski komisar Janez Potočnik. Slednji se je prav tako navezal tudi na finančno in gospodarsko krizo. Ob tem je poudaril, da je marsikaj, kar je bilo v dobrih časih mogoče pomesti pod preprogo, "naplavilo na površje in ne gre drugače, kot da se čim prej soočimo z nujnimi in korenitimi strukturnimi spremembami, tako doma kot širše v Evropi."
Potočnik je prepričan, da je prava pot za to sistematično oblikovanje "solidarne družbe, ki bo cenila in spodbujala razvoj znanja, gradila na nizko-ogljični prihodnosti in odgovorno ravnala z danimi naravnimi viri." Po njegovem mnenju se je za krepitev Evropske unije vredno truditi še naprej. Slednja "se je gradila in se še gradi postopno in preudarno, a potrebujemo močno in enotno Unijo. Takšno, ki bo po meri vseh članic in bo sposobna odločilno prispevati k iskanju odgovorov na številne skupne izzive – tako evropske kot tudi globalne," je dejal Potočnik.
Tako v Sloveniji kot drugod v EU se sicer že nekaj dni vrstijo prireditve ob 9. maju, dnevu Evrope. Tradicionalno slovesnost z naslovom "Evropa Ljubljani – Ljubljana Evropi" na predvečer praznika sta pripravila predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji in Mestna občina Ljubljana.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.