Premier Borut Pahor je vladi podal informacijo o arbitražnem sporazumu s Hrvaško o reševanju vprašanja meje. O njem se bo v ponedeljek pogovarjal s predsedniki parlamentarnih strank, prihodnji četrtek pa bo vlada "vložila pobudo za sklenitev sporazuma in šla pred odbor DZ za zunanje zadeve po podporo za podpis".
S tem želi vlada pred nadaljevanjem pogajanj o meji s Hrvaško ob posredovanju EU 2. oktobra – ki bodo potekala sočasno z medvladno konferenco o nadaljevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU –, dobiti mandat za pogajanja o arbitražnem sporazumu do njegovega podpisa. Predlog sporazuma o arbitraži, ki bo določil način reševanja vprašanja meje, vsebuje drugi predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna iz 15. junija in predvideva ustanovitev petčlanskega arbitražnega sodišča.
Kot je pojasnil Pahor, bosta namreč pred nadaljevanjem pogajanj o meji morali "obe vladi po postopkih, ki jih določa notranji pravni red, izpeljati procedure, da bosta dobili mandat za podpis. Da bi jaz lahko podpisal ta sporazum, moram najprej na vladi dobiti soglasje za pobudo, potem pa pobudo predstaviti odboru za zunanjo politiko in tam dobiti večino".
Premier je komentiral tudi sredino izjavo hrvaške kolegice Jadranke Kosor, da se Hrvaška s Slovenijo o meji ne bo pogajala na podlagi drugega Rehnovega predloga, ampak da bosta državi pogajanja nadaljevali tam, kjer so bila ustavljena 15. junija, ko je bil na dnevnem redu drugi Rehnov predlog. Kot je dejal, je bil dogovor jasen, ker pri njem nista bila sama, "ampak so bili navzoči tudi tisti, ki so nam pri dosegi dogovora pomagali". "Švedsko predsedstvo natančno ve, kaj smo se dogovorili, in ena od diplomatskih velesil, ki je pomagala pri usklajevanju, prav tako," je pristavil. Rehn je namreč 15. junija predstavil dokument, ki je zaključena celota, z vsemi elementi, ki so potrebni za arbitražni sporazum. "To je dokument, na podlagi katerega bomo nadaljevali pogajanja. Da pa bi prišli do te vsebine, pa se bosta morali potruditi obe vladi. Naša bo vsekakor storila vse za to, računamo tudi na verodostojnost hrvaške strani. Pričakujemo da bomo prišli do besedila, ki bo sprejemljivo za oba parlamenta, ker na koncu ne bo šlo samo za podpis s strani obeh predsednikov vlad, ampak tudi za ratifikacijo v DZ in saboru," je povedal Pahor.
Poslanci o pogajanjih s Hrvaško
Potem ko so opozicijske poslanske skupine v sredo predlagale sejo kolegija predsednika DZ, na kateri bi sprejeli sklep, da DZ slovenska stališča do stališč EU za nadaljevanje pristopnih pogajanj s Hrvaško obravnava na izredni seji, so danes v DZ povedali, da je predsednik DZ Pavel Gantar predlog prejel, kdaj bo seja kolegija, pa še ni znano.
V skladu s poslovnikom DZ mora sicer predsednik DZ na zahtevo poslanske skupine sejo kolegija sklicati najpozneje v sedmih dneh po vložitvi zahteve.
Poslanske skupine SDS, SLS in SNS so v sredo od Gantarja zahtevale, naj DZ odločitev o izredni seji sprejme še pred petkovim zasedanjem odbora DZ za zadeve EU (OEU), torej danes. OEU bo namreč v petek zjutraj kot zadnji pristojni odbor obravnaval slovenska stališča, ki so jih v tem tednu že obravnavala druga delovna telesa DZ.
V opoziciji menijo, da odločitev zgolj na ravni delovnih teles ni dovolj in bi moral končno odločitev glede stališč Slovenije sprejeti DZ. Ocenjujejo namreč, da je po zadnjem srečanju slovenskega premierja Boruta Pahorja in njegove hrvaške kolegice Jadranke Kosor prišlo do popolne spremembe stališč slovenske vlade, in menijo, da bi moral ta stališča na izredni seji potrditi DZ.
Slovenija umaknila zadržke glede pogajanj
Švedsko predsedstvo EU je nadaljevanje pristopnih pogajanj Hrvaške z EU sklicalo za 2. oktober, potem ko je Slovenija prejšnji teden umaknila zadržke za njihovo nadaljevanje. Hkrati je tudi sklicalo nadaljevanje pogajanj o meji med državama ob posredovanju EU in na podlagi drugega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna. Slovenija je sicer zadržke zaradi hrvaškega prejudiciranja državne meje v izhodiščih za pogajanja uveljavljala od decembra lani.
OEU bo v petek obravnaval stališča Slovenije za odprtje šestih poglavij v pogajanjih Hrvaške z EU ter za začasno zaprtje petih poglavij. Obravnava slovenskih stališč bo v skladu z zakonom o sodelovanju med DZ in vlado glede evropskih zadev potekala za zaprtimi vrati.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.