V prvi polovici junija gremo na volišča. Predsedniki vseh parlamentarnih strank so nocoj enotno dorekli, da je odločitev o arbitražnem sporazumu tako pomembna, da naj o tem odločijo volivci in to na naknadnem zakonodajnem referendumu. Ta bo sledil ratifikaciji arbitražnega sporazuma v državnem zboru.
Predsedniki parlamentarnih strank so se v vladni palači sestali na pogovorih s premierjem Borutom Pahorjem o morebitnem referendumu glede arbitražnega sporazuma s Hrvaško.
Kot je povedal premier Pahor v izjavi po enournem sestanku, so se strinjali, "da gre za tako pomembno vprašanje, da naj o njem dokončno odločijo ljudje", torej na naknadnem zakonodajnem referendumu.
Po okoli uro dolgih pogovorih so se dogovorili, da se glede arbitražnega sporazuma razpiše naknadni zakonodajni referendum. Predsedniki opozicijskih strank so ob tem opozorili, da ostaja vprašanje večine za ratifikacijo sporazuma v DZ.
Dogovor je presenetil, saj udeleženci pred sestankom od srečanja dogovora niso pričakovali niti sami. Sestanka sta se udeležila tudi zunanji minister Samuel Žbogar in predsednik DZ Pavel Gantar.
Odločitev pristojnih organov do 9. aprila
Kot je pojasnil Pahor, bodo koalicijskim poslancem, ki so vložili zahtevo za razpis predhodnega referenduma, pa tudi ostalim poslancem predlagali, da razmislijo o tem, da bi sredi aprila DZ glasoval o ratifikaciji sporazuma, nato pa bi sprejeli odločitev o naknadnem zakonodajnem referendumu, tako da bi "ljudje odločili". Odločitve v pristojnih organih DZ pričakuje do 9. aprila.
Glede drugih vprašanj, ki jih odpira mnenje ustavnega sodišča o sporazumu, pa se bodo pogovarjali še naprej, je dodal premier. Predsedniki vseh strank so odločitev pozdravili, opozicijskih strank pa so ob tem opozorili, da ostaja odprto vprašanje, s kakšno večino bo DZ glasoval o ratifikaciji sporazuma, saj menijo, da je potrebna dvotretjinska večina. Predstavniki koalicijskih strank so ostali na stališču, da zadošča navadna večina.
Pahor je sestanek sklical po tem, ko je v torek ustavno sodišče odločilo, da arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni protiustaven. ''Arbitražni sporazum med vlado Republike Slovenije in vlado Republike Hrvaške ne določa poteka državnih mej med vladama pogodbenicama, temveč vzpostavlja mehanizem za mirno rešitev mejnega spora,'' je takrat povedal predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik. Ustavni sodnik Ernest Petrič pa je dejal: ''Njegov namen je le ustanoviti arbitražno sodišče ter urediti njegovo organizacijo in delovanje. Določbe sporazuma, ki urejajo ta vprašanja, pa niso protiustavne.''
Posvetovalni referendum za nekatere nesprejemljiv
Predsednika SNS in SLS, Zmago Jelinčič in Radovan Žerjav ter pravosodni minister iz vrst LDS Aleš Zalar so pred današnjim sestankom dejali, da če referendum, potem naknadni, ki bi bil tudi pravno zavezujoč, torej po ratifikaciji, čeprav bi ta referendum padel v neugodni čas poletnih počitnic, junija ali julija. Podobno so menili v DeSUS.
Predsednik Desusa Karl Erjavec je izrazil naklonjenost naknadnemu referendumu, ker je zavezujoč. Če bo posvetovalni, bo vrsta problemov, je dejal. Meni pa, da do referenduma mora priti, ker je politika neenotna. Nasprotuje pa spremembam ustave.
Predsednik SLS Radovan Žerjav je pred sestankom ponovil, da se še naprej zavzemajo za naknadni referendum, ker je obvezujoč, izkušnje pa kažejo, da so "rezultati posvetovalnih referendumov deležni toliko interpretacij, kolikor je politični strank", česar si ne moremo dovoliti. Podpore drugih opozicijskih strank naknadnemu referendumu pa po mnenju ustavnega sodišča o sporazumu ni preverjal.
Minister Zalar je medtem povedal, da po oceni LDS predhodni referendum po objavi mnenja ustavnega sodišča ni potreben, saj so odpadli vsi ustavno pravni pomisleki glede skladnosti sporazuma z ustavo. Hkrati pa je sodišče "dalo pomembna razlagalna navodila, tako arbitražnemu tribunalu kot tudi našemu parlamentu, glede tega, kaj lahko sledi po izdaji razsodbe arbitražnega sodišča", je dejal. Zato je sedaj na politiki, na državnem zboru, da sprejme politično odgovornost in spelje postopek ratifikacije ali ne, je še dodal.
Prvak SNS Zmago Jelinčič pa je ob prihodu na srečanje ponovil, da je arbitražni sporazum "zelo sporen in protiustaven". Jelinčič se sicer zavzema za naknadni zakonodajni referendum, na katerem bi lahko državljani izrazili svojo voljo, razprave o morebitnih spremembah ustave pa danes ne pričakuje.
Janša za predhodni referendum
Predsednik SDS Janez Janša pa je po drugi strani pred sestankom pravil, da je treba stvari razčistiti čim prej in se zato zavzema za predhodni referendum, za katerega se je pred časom zavzemal tudi Pahor. Ta pa bi lahko bil že maja.
Predsednik SDS Janša je bil tudi mnenja, da govoriti o dveh referendumih ni potrebno, saj bi do tega "prišlo samo, če vlada ne bi spoštovala rezultatov prvega in bi poslala kljub negativnemu referendumu zakon v ratifikacijo". Le v tem primeru bil možen še eden, torej naknadni referendum.
Če bi predhodni referendum "potrdil sporazum", po Janševi oceni "noben kvalificiran vlagatelj" ne bi vlagal zahteve za razpis naknadnega. Vendar pa se boji, da predhodnega ne bo, čeprav meni, da bi "Sloveniji bolj ustrezalo, da se čimprej začne odpravljati nazaj iz slepe ulice, ker če bomo šli do konca, bo pot pač daljša in cena večja".
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.