Po praznovanjih ob vstopu Slovenije v EU se domača politika vrača v stare vode. Politično temperaturo dvigujejo priprave na četrtkovo izredno sejo državnega zbora, ko bo na dnevnem redu tudi sum korupcije v javnih podjetjih.
Poslanske skupine so za to in ostalih devet točk dnevnega reda napovedale kar 41 ur razprave, trajala naj bi torej kar tri dni in pol. Kolegij predsednika državnega zbora pa je danes celotno razpravo omejil na največ 27 ur, oziroma na dva dneva.
Opozorilo "gospe predsedujoči"
Po seji kolegija državnega zbora je opozicija, zaradi omejitve časa za razpravo, že napovedala serijo izrednih sej državnega zbora, ki bodo namenjene korupciji. "Politična korupcija v Sloveniji je pomembna zadeva, gospa predsedujoča," je vodja opozicijske poslanske skupine SDS France Cukjati skušal prepričati Irmo Pavlinič Krebs (LDS), ki je v odsotnosti predsednika državnega zbora Boruta Pahorja vodila sejo kolegija DZ. "Ne nas prisiliti v nadaljevanko, če ne bomo imeli časa, da to korektno opravimo na eni seji."
Opozicijskim opozorilom je pritegnil še vodja poslanske skupine SNS Sašo Peče, ki je do določene mere sicer razumel zahtevo ZLSD in LDS po skrajšanju časa za razpravo zaradi premajhne psihofizične kondicije poslancev. "V kolikor pa je namen tega zmanjšanja v tem, da se ne bi govorilo o odgovornosti državnih institucij in posameznih nosilcev javnih funkcij, potem pa na to seveda ne moremo pristati," je bil odločen Peče.
Poslanci se psihofizično hitro izčrpajo
Ivan Kebrič je v imenu upokojenske stranke Desus menil, da so poslanci ne glede na zakon o delovnih razmerjih sicer pripravljeni delati tudi po 12 ur na dan. "Ni pa umestno, da bi delali več kot 12 ur." Potem, ko so propadli vsi poskusi, da bi opozicija umaknila katero od točk z dnevnega reda, je kolegij z glasovanjem razpravo skrajšal z 41 na največ 27 ur. Proti tej odločitvi so glasovale opozicijske SDS, NSi, SMS in SNS.
Državni zbor naj bi tako v četrtek in petek delal pozno v noč so 22. ure, čeprav je zaradi zelo verjetnih proceduralnih zapletov možno, da se bo izredna seja zavlekla do prihodnjega tedna.
Na izredni seji DZ naj bi razpravljali o sumu korupcijskega ravnanja v poslovanju Ericssona, proizvajalca na področju mobilne telefonije, ki naj bi v letih 1997-1999 podjetju Mobitel posredno nakazal več kot 500 milijonov švicarskih frankov. Ob tem so v zahtevi za sklic podali še sume v nepravilnosti pri poslovanju podjetja Telekom Slovenije, ki naj bi med drugim nedovoljeno financiralo volilno kampanjo LDS. Nezakonito ravnanje nosilcev javnih funkcij pri podeljevanju državnih pomoči pa očitajo tudi podjetju Ultra, kjer je zaposlen predsednik sveta LDS Gregor Golobič.