Slovenija

NSi odločno za vstop v EU in Nato

Škofja Loka, 08. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nova Slovenija (NSi) je na drugem zasedanju konference v Škofji Loki potrdila strankino zavzemanje za vstop v EU in Nato. Člani konference so potrdili tudi tri resolucije, in sicer Varna Slovenija v varnem svetu, Vključitev Slovenije v EU in Za demokratično ravnotežje, za prihodnost Slovenije.

Predsednik NSi Andrej Bajuk
Predsednik NSi Andrej Bajuk FOTO: POP TV

Predsednik stranke Andrej Bajuk je poudaril, da NSi "iskreno in brez rezerv" podpira vključitev Slovenije v evroatlantske povezave, ker je to smiselno in logično nadaljevanje poti, ki smo jo začeli s plebiscitarno odločitvijo za lastno državo in njeno umestitev v evropski politični, gospodarski, socialni in duhovni okvir.

Slovenci po Bajukovih besedah sodimo v Evropo, vendar je vprašanje, če se tega v Sloveniji dovolj zavedamo. Vodilo je zaživeti "pristno družbeno življenje". Stare vzorce mišljenja je treba odpraviti predvsem pri vprašanjih, povezanih z vstopanjem v evroatlantske povezave. Po njegovih besedah smo priča enostranski medijski kampanji proti vstopu v zvezo Nato, vlada pa na to ne odgovarja. V večini medijev je jasno zaznati protiameriško razpoloženje in nenaklonjenost protiteroristični koaliciji, je prepričan predsednik NSi.

Rant: Nato je poceni zavarovalna polica za prihodnost

Bajuk je predstavil dosedanji razvoj stranke in poudaril, da NSi izvira iz ljudsko-krščanske tradicije. "Ko gledamo na prehojeno pot, lahko s ponosom ugotavljamo, da se NSi krepi in raste," je dejal. Po njegovih besedah so stranko začeli graditi "goli in bosi", v okoliščinah, ki niso bile vzpodbudne. Hočemo živeti pristno in politično delovati v zvestobi svojim koreninam, ki pa ne nasprotuje odprtosti, je še poudaril predsednik NSi, ki je predstavitev razvoja stranke sklenil z mislijo, da je stranki morda uspelo celo več, kot so upali pričakovati.

Predsednik strokovnega odbora NSi za obrambo Jože Rant je v nadaljevanju konference predstavil zgodovino zveze Nato in vprašanja, povezana z vstopanjem v zavezništvo. Evolucija zveze Nato je po njegovih besedah takšna, da se je Nato prilagajal, novi sovražnik pa je "skrit" in dela globalno. Gre za terorizem in druge katastrofe, ki jih "mala Slovenija" sama ne bi mogla preprečiti in bi bila kvečjemu "mala, črna lisa" na varnostnem zemljevidu Evrope, je poudaril Rant. Kot je dejal, je Nato "poceni zavarovalna polica" za prihodnost.

Vstop v zavezništvo se bo pokazal tudi pri pozitivnem vplivu na medije in pravni red, je še prepričan predsednik strokovnega odbora NSi za obrambo. Zveza Nato bo Sloveniji zagotovila tudi boljši položaj do sosednjih držav, poleg vojske pa je Nato tudi znanost in tehnologija. Rant je poudaril, da nevtralnost ni alternativa, saj ne moremo biti nevtralni do terorizma in mednarodnega kriminala.

Nato je osnovan na demokratičnih temeljih, po Rantovih besedah pa ima tudi nekatere "krščanske" elemente, kot je denimo zaščita šibkih. Pri nas je Nato pripomogel, da je prišlo do dialoga med pozicijo in opozicijo pri vprašanjih referendumov o vstopu v evroatlantske povezave, je še poudaril Rant. Nato je po njegovem mnenju dosegel tudi, da se je svet pričel razoroževati. Rant je izpostavil še posredovanje zveze Nato v Jugoslaviji. V Bosni Nato ni le preprečil morije, ampak je državi zgradil tudi infrastrukturo. Podobno je bilo po Rantovih besedah na Kosovu.

Predsednik sveta NSi Lojze Peterle je poudaril, da sta EU in Nato povezana. Dejal je, da se v Bruslju pojavljajo vprašanja, kaj je s Slovenijo. Tam "preprosto ne morejo razumeti, zakaj je Slovenija za EU in ne za Nato", je dejal Peterle. Če ne bomo videli, da gre za dve strani istega kovanca, se bosta Evropa in ZDA začeli spraševati, kaj je z nami, meni Peterle. Leta 1993 teh dilem po njegovih besedah še ni bilo, zatem pa se je pričelo gibanje v drugo smer. Biti proti zvezi Nato pomeni biti tudi proti evropskim članicam zavezništva, je dejal Peterle.

Sprejeli tri resolucije

NSi je pred zaključkom drugega zasedanja konference soglasno sprejela tri resolucije, in sicer o vključitvi Slovenije v EU, o varni Sloveniji v varnem svetu ter resolucijo Za demokratično ravnotežje, za prihodnost Slovenije. Prvi dve potrjujeta strankino pozitivno opredelitev do vstopa Slovenije v EU in Nato, v tretji pa so med drugim ponovljene opozicijske zahteve, ki jih je NSi skupaj s SDS predstavila že pred časom in se nanašajo predvsem na pluralizacijo medijev.