Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so danes na območju ljubljanske, koprske, novomeške, kranjske in novogoriške policijske uprave na podlagi odredb sodišča opravili 34 hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer so iskali poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku. Poleg tega so opravili še štiri preiskave vozil. Kriminalisti so iskali dokaze za kazniva dejanja zlorabe položaja in oškodovanja upnikov.
Prostost so odvzeli desetim osebam. Pozno zvečer so se hišne preiskave zaključile, vse pridržane pa so izpustili. Kriminalistična preiskava se bo sedaj nadaljevala s pregledom in analizo zaseženih predmetov ter z drugimi operativnimi ukrepi.
Osumljenci naj bi si prisvojili 24,5 milijona evrov
Prvi mož NPU Darko Majhenič je povedal, da so preiskavo začeli na podlagi pisne prijave manjšinskih delničarjev družbe iz Portoroža o zlorabi položaja, in sicer spomladi 2011. Z zbiranjem obvestil so policisti ugotovili skupno 7 takih dejanj. Gre za zlorabe položaja ali zaupanja in eno oškodovanje upnikov.
Osumljenci so si po njegovih besedah pridobili korist v višini najmanj 24,5 milijonov evrov oziroma so s svojimi dejanji povzročili najmanj 53 milijonov evrov škode. Ugotovili so, da je glavni osumljenec od leta 2007 dalje iz odvisnih družb s sedežem v Ljubljani in Portorožu z zlorabo vodstvenih in občinskih organov iz družbe prenašal sredstva.
Glavni osumljenec je s poboti, menjavami, pripojitvami vrednostnih papirjev in nepremičnin, ki so odstopali od realne vrednosti, pridobil denarna sredstva, premično in nepremično premoženje družbe iz Brežic. Gre za lastniško povezane gospodarske družbe.
Ob zbranih obvestilih so izvedli tudi finančno preiskavo v smislu identifikacije oziroma sledenja zavarovanja protipravne premoženjske koristi. Danes so vročili tudi sklepe za začasno zavarovanje protipravne premoženjske koristi v znesku 24,5 milijonov evrov.
Stopili na prste imperiju Bojana Petana
Hišne preiskave naj bi danes potekale v prostorih DZS, v Marini Portorož in v Termah Čatež. Glavni osumljenec naj bi bil Bojan Petan, ki med drugim obvladuje DZS, Terme Čatež, Marino Portorož in Delo Prodajo. Petan naj bi že od leta 2007 skupaj z ostalimi osumljenci izčrpaval predvsem Marino Portorož in Terme Čatež.
Svoj pohod z DZS je Petan, sicer pravnik, začel že leta 1998. S časoma pa se je njegov imperij samo še širil. Sploh po letu 2007, ko je dokončno prevzel Terme Čatež in si tem prislužil tudi mesto med slovenskimi tajkuni, čeprav ga med najbogatejšimi Slovenci ni. In ti kljub temu, da roko drži tako nad Termami Čatež, Marino Portorož in Delom Prodajo kot Dnevnikom in DZS, ki ju tudi vodi. A zadnje čase manj uspešno, saj imajo težave, sploh DZS, ki je bil celo prenešen na slabo banko.
Seveda pa vse to ne bi bilo mogoče brez privoljenja politike. Petan je bil namreč dolgo povezan z LDS, v Brežicah je bil celo predsednik odbora, po razpadu stranke pa naj bi bil bliže struji, ki se je odcepila v stranko Zares. Še več, nekateri so mu dali celo vzdevek Golobičeva denarnica, res pa je, da sta se z Golobičem že pred leti razšla. Vmes se je začel spogledovati tudi z nasprotno stanjo. Skupaj s Francijem Zavrlom je od Rajka Janše, brata Janeza Janše, drago kupil kar dve podjetji. In tudi to je ena od stvari, ki zanima policijo.
Kriminalisti tudi pri Zavrlu
Med preiskovanci se je znašel tudi Franci Zavrl, nekdanji solastnik Pristopa. Zavrl je za 24ur.com potrdil, da so bili tudi pri njemu kriminalisti. Preiskava je bila po njegovih besedah korektna. ''Predvidevam, da sem bil v preiskavo vključen kot član nadzornega sveta Marine Portorož, ker preiskujejo posle v zvezi z marino, Termami Čatež in DZS,'' je pojasnil Zavrl. Na Pristopu pa so povedali, da kriminalistov tam ni bilo, saj tudi Zavrla tam ni več - agencijo je namreč zapustil oktobra 2013.
Kriminalisti naj bi bili tudi na sedežu podjetja MSIN, družba za svetovanje in investiranje, kjer nam tega niso želeli niti potrditi niti zanikati. Podjetje MSIN je bilo v letih 2006 in 2007, kot poročajo Finance, manjšinski solastnik Term Čatež.
Danes zjutraj pa o kriminalisti prišli tudi na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB). Predstavnica za stike z javnostmi na DUTB Simona Rodež je za 24ur.com pojasnila, da DUTB ni preiskovanec, ampak kriminalisti iščejo dokumentacijo glede enega primera, ki so ga v postopkih prenosov terjatev prenesli na slabo banko. Dejala je, da gre za en sam primer, ni pa želela povedati, za katerega.
Grozi jim tudi do 8 let zapora
''Preiskava, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo, poteka s ciljem utemeljitve sumov storitve več kaznivih dejanj zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, oškodovanje upnikov in zlorabe položaja ali pravic. Zagrožena kazen zapora za kaznivi dejanji zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in zloraba položaja ali pravic je od 1 do 8 let zapora, za kaznivo dejanje oškodovanja upnikov pa do 5 let zapora,'' so pojasnili na policiji.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.