
Mariborsko okrožno sodišče bi morala danes obiskati eminentna gostja. Toda Hilde Tovšak danes ni bilo na sodišče zaradi bolezenskih razlogov.
V zadevi, povezani z nedovoljenim dajanjem in prejemanjem daril pri posredovanju tujih delavcev za delo na šestem bloku Termoelektrarne Šoštanj (Teš), je kljub temu potekal predobravnavni narok, na katerem je sicer v vlogi obdolžene manjkala Tovšakova, zato pa sta prišla zastopnik poljskega podjetja Remak Marek A. Konfisz in Aleš Pangerc.
Plačilo denarne kazni in delo v splošno korist
Konfizs in Pangerc, ki sta v priporu že od konca letošnjega februarja, sta krivdo priznala.
Za oba je vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan v primeru priznanja krivde predlagal po eno leto zaporne kazni, ki jo lahko prestaneta na delu v splošno korist. Za Konfisza je hkrati predlagal še plačilo denarne kazni v višini 17.000 evrov ter odvzem protipravno pridobljene koristi. Za Pangerca pa poleg zaporne še plačilo 12.000 evrov stranske kazni. Predobravnavni narok za izrek sankcije bo v ponedeljek, 26. avgusta, ko naj bi bila izrečena tudi sodba.
Obtožnica Konfisza, ki je bil vodja gradbišča pri gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) in predstavnik podjetja Remak, bremeni kaznivega dejanja nedovoljenega sprejemanja darila v vrednosti 1.700 evrov in obljubo nadaljnjega prejemanja daril pri posredovanju tujih varilcev za projekt Teš 6, za kar je sicer zagrožena zaporna kazen do pet let. Pangerca pa obtožnica bremeni dajanja daril, zaradi česar je sicer zagrožena zaporna kazen do treh let zapora.
Pangerc naj bi, kot je v kratki predstavitvi obtožnice danes dejal Furlan, deloval kot vmesni člen med nekdanjo Tovšakovo in Konfiszom. Skupna predvidena škoda, ki bi lahko nastala, če postopki ne bi bili ustavljeni, pa po ocenah tožilstva znaša 28.000 evrov.
Krivde ni priznal niti sin Hilde Tovšak
Sodnica Vanja Verdel Kokol je nov predobravnavni narok za Tovšakovo razpisala za 5. september, isti dan je razpisan tudi predobravnavni narok za družbo Terbo.
Obtožnica je namreč poleg obtoženih Tovšakove, Konfisza in Pangerca obremenjujoča tudi za Uroša Plankarja, Aleša Maka, Darko Rudolf ter družbi Slavc in Terbo, saj naj bi po Furlanovih besedah vsi omenjeni sodelovali in vedeli za nedovoljeno dajanje in prejemanje daril.
Plankar se današnjega naroka ni udeležil, krivde pa ne priznava, prav tako je danes nista priznala Mak in Rudolfova, sicer partnerica Pangerca, ki je danes krivdo priznal. Prav tako danes kazenske odgovornosti ni sprejel zastopnik družbe Slavc Gregor Tovšak, sicer sin Hilde Tovšak.
Za vse, ki krivde niso priznali, se postopek nadaljuje prav tako 5. septembra, ko bodo njihove obrambe podale procesne in dokazne predloge.
Tovšakova zahteva odškodnino
Nedovoljeno dajanje in sprejemanje daril naj bi potekalo konec lanskega in na začetku letošnjega leta, policija pa je osumljene kaznivih dejanj pridržala po 34 hišnih preiskavah, ki jih je konec februarja opravil Nacionalni preiskovalni urad. V priporu so nato bili Tovšakova, Konfisz, Pangerc in Plankar.
Primer, za katerega se danes na mariborskem sodišču začenja sojenje, je odmeval tudi zato, ker je bila Tovšakova, potem ko je vodja specializiranega tožilstva Harij Furlan 12. aprila spremenil pravne kvalifikacije v zahtevi za preiskavo v milejšo obliko kaznivega dejanja, neupravičeno v priporu dlje časa, kot za takšne primere predvideva zakonodaja.
Tovšakovo so zato 17. maja izpustili iz pripora, kamor bi se morala vrniti čez en dan. Tovšakova je izginila, policija jo je teden dni neuspešno iskala, nato pa se je 24. maja sama predala policiji v okolici Mislinje. Odvetnik Tovšakove Boris Kanduti je zatem vložil odškodninski zahtevek, v katerem zaradi 63 dni neupravičenega pripora terja 16.350 evrov.
Nekdanja direktorica Vegrada je od predaje policistom 24. maja na prestajanju zaporne kazni na Igu.
Tovšakova je bila obsojena v zadevah Čista lopata, Betnava, Rimske terme in Vegradova blagajna vzajemne pomoči, celjsko sodišče pa ji je 11. julija letos izreklo enotno zaporno kazen sedem let in pol zapora.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.