Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani je opravil analizo, s katero je ugotavljal, ali je britanski sev virusa prisoten tudi v Sloveniji. Izsledki kažejo, da analize še niso potrdile prisotnosti seva v Sloveniji, je dopoldne sporočil Jelko Kacin.
Na inštitutu so pojasnili, da so že v prvem valu epidemije analizirali genome virusov, ki so se širili po Sloveniji. Ugotovili so, da je v Sloveniji prisotnih več virusnih variant, med katerimi pa ni bilo bistvenih razlik v virulentnosti, poroča STA.
Za iskanje angleškega seva, ki se širi veliko hitreje kot običajni sev, so na inštitutu razvili algoritem za odkrivanje virusih variant v setih sekvenčnih podatkov. Tako so analizirali 290 virusnih genomov, ki so jih potrdili pri preiskovancih v osrednjeslovenski regiji med 12. oktobrom in 13. decembrom.
V vzorcih so potrdili tudi mutacijo D614G, ki so jo zaznali že v prvem valu pandemije. Ta se je pojavila februarja v Evropi in je postala dominantna različica virusa po celem svetu. Na inštitutu pa so v vzorcih zabeležili tudi dve dodatni deleciji v zapisu za beljakovino S.
Glede na trenutno epidemiološko sliko bodo na inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo še bolj intenzivno spremljali razvoj ter pojav novih sevov virusa.
V zvezi s pojavom novih sevov v bližnji okolici Slovenije pa je namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager zatrdila, da je po hitri oceni tveganja Evropskega centra za nalezljive bolezni zaradi novih sevov opaziti hitrejše širjenje okužb, vendar zaenkrat še vedno ni podatkov o kakršnikoli večji grožnji za težji potek bolezni. Razmere še naprej intenzivno spremljajo, je dejala na novinarski konferenci.
Novi sev novega koronavirusa smo sicer pričakovali, pojasnjujejo strokovnjaki. Kot je včeraj pojasnila doc. dr. Mateja Logar za oddajo Svet, je ta sev poseben zato, ker je pri enem samem virusu nastalo relativno veliko število mutacij, in domnevajo, da je ena od mutacij na spike proteinu takšna, ki omogoča bolj čvrsto vezavo virusa na receptorje, zato je virus bolj nalezljiv.
Kot pojasnjujeta tudi dr. Borut Štrukelj in dr. Jerala s Kemijskega inštituta, za zdaj seva virusa iz Velike Britanije pri nas še nismo zaznali, a ga lahko pričakujemo vsak trenutek. V enem tednu je namreč v Angliji zraslo število okužb za 40 odstotkov, kar je zelo veliko. Tako mutacijo se lahko v obliki genetskega materiala v trenutku vgradi v cepivo in lahko takoj pripravljamo že nova cepiva, je pojasnil dr. Štrukelj.
Pandemija znotraj pandemije?
O angleškem sevu sicer še ni veliko znanega, kot predvidevajo znanstveniki, naj ta ne bi povzročal hujših simptomov oziroma naj ne bi bil bolj smrtonosen. Izračuni kažejo, da je, če ste izpostavljeni temu sevu novega koronavirusa, verjetnost za okužbo od 40 do 70 odstotkov.
Švicarske oblasti so sicer, kot piše STA, posvarile, da bi lahko nov sev novega koronavirusa povzročil pandemijo znotraj pandemije. V Švici so sicer doslej potrdili 28 primerov okužbe s sevom novega koronavirusa, ki se širi hitreje od drugih do zdaj znanih.
"Ta nova različica bi se lahko vedla kot nova pandemija znotraj pandemije," je povedala Virginie Masserey, ki je na švicarskem ministrstvu za zdravje pristojna za nadzor nalezljivih bolezni. "To pomeni, da bi se lahko širila eksponentno in dodala nov val k obstoječemu," je pojasnila po poročanju tujih tiskovnih agencij.
Zato je zelo pomembno, da ljudje spoštujejo priporočene ukrepe, da bi zmanjšali število okužb, je pozvala Massereyeva. Če novega seva ne bodo mogli nadzorovati, bodo morali uvesti strožje ukrepe, je še posvarila.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.